• ‘Sopoti’ tema kryesore e ‘bombës’ që shpërtheu në Veles

  24 Prill, 2015

  ZaevLSDM-ja në kuadër të bombës në Veles ka publikuar biseda të tjera telefonike mes funksionarëve shtetërorë, duke zbuluar detaje për rastin e “Sopotit”, për të cilin u gjykuan 11 shqiptarë të fshatit Sopot të Kumanovës. Ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska dhe shefi i DSK-së Sasho Mijallkov konfirmojnë se nuk kanë asnjë provë për këtë rast, ndërsa dëshmia e dëshmitarit ...

 • Orav: KE-ja ka kërkuar hetimin e bisedave të përgjuara

  24 Prill, 2015

  OravKomisioni Evropian qartë ka kërkuar nga Prokuroria Publike e Republikës së Maqedonisë që ta hetojë përmbajtjen e bisedave të përgjuara. Ambasadori i BE-së në vend Orav tha se rekomandimi është shkruar në përgjigjen nga Brukseli ndaj letrës me të cilën Prokuroria Publike kërkoi që ekspertët evropian t’i ndjekin rastet rreth përgjimeve. Komisioni Evropian megjithatë ka refuzuar propozimin të dërgojë ...

 • Dy UÇK-të, cila është e vërteta !?

  23 Prill, 2015

  uck komunikataJanë shfaqur dilemat se kush në të vërtetë po përdor emrin e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) dhe cila është e vërteta e kësaj.

  Derisa dy ditë më parë mediat u vërshuan nga një komunikatë me siglën e UÇK-së e firmosur nga komandanti me nofkën ‘Flamuri’ për përgjegjësinë për sulmin në postën policore kufitare në Goshincë të komunës së Likovës, ...

 • Rusia sërish reagon dhe përzihet për situatën në Maqedoni

  23 Prill, 2015

  Rusia sërish ka reaguar lidhur me ngjarjet e fundit në Maqedoni, sidomos pas incidentit në postën policore kufitare në Goshincë, në afërsi të kufirit me Kosovën. Ministria e Jashtme ka nxjerrë një komunikatë lidhur me incidentin e fundit, ku ajo nuk ka lënë pa përmendur Kosovën, informon INA.

  “Shprehim shqetësime të thella pas informacioneve për incidentin në kufirin e Maqedonisë kur një grup i armatosur mori nën kontroll postën policore kufitare. ...

 • Incidenti në Gushincë, skenar apo sinjal për destabilizim

  23 Prill, 2015

  policia mkGjendja e sigurisë në rajonin e Likovës, është normale pas incidentit të së hënës të raportuar nga Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë, për një sulm të armatosur ndaj pikës kufitare në fshatin malor Gushincë, në kufirin me Kosovën.

  Në këtë zonë, sipas MPB-së, janë dërguar forca policore për të vendosur kontrollin ndaj stacionit policor, i cili, ...

 • Sulmi në stacioni policor në Goshincë, incident i montuar?

  22 Prill, 2015

  policijaPas incidentit në Gushincë Kanë reaguar edhe ekspertët e sigurisë, që besojnë se ngjarja e Goshincës mund të jetë përpjekje për tërheqjen e vëmendjes nga kriza politike.

  Policia e ka quajtur “sulm terrorist” incidentin, për të cilin njoftoi të ketë ndodhur në orët e para të mëngjesit (21.04.2015) në pikën kufitare në fshatin Gushincë të Komunës së Likovës, pavarësisht se ...

 • Qetësi dhe forca të shtuara policore në rajonin e Likovës

  22 Prill, 2015

  tanketNë rajonin e komunës së Likovës po mbretëron një situatë e qetë, por me një prani më të shtuar policore.

  Incidenti i djeshëm në zonën kufitare Maqedoni – Kosovë kur një grup i armatosur mori nën kontroll postën kufitare policore në fshatin Goshincë ka shtuar tensionet dhe mëdyshjet tek qytetarët se çfarë në të vërtetë po ndodhë, duke qarkulluar informacione ...

 • UÇK: Të mobilizohemi kundër shtypjes së shqiptarëve

  21 Prill, 2015

  UCKUshtria Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate për media të nënshkruar nga “Komandant Flamuri” e ka marrë përseripër aksionin e sotëm në fshatin Gushincë, ku katër policë të Maqedonisë u zunë rob në stacionin e këtij fshati kufitar.

  Lexojeni të plotë komunikatën e UÇK-së:

  Diskriminimi dhe shtypja e shqiptarëve në Maqedoni është bëre e padurueshme.

  Dekadenca dhe paaftësia politike, diskriminimi ekonomik, kulturor e ...

 • Incidenti në Gushincë, Ivanov thirrë mbledhje

  21 Prill, 2015

  Presidenti Gjorge Ivanov thirri një mbledhje, në të cilën të gjitha institucionet që kanë të bëjnë me mbrojtjen, sigurinë e vendit dhe shërbimet e kundërzbulimit, do të informojnë krerët e shtetit për ngjarjet aktuale.

  Takimi do të mbahet në Kabinetin e Presidentit, pas kthimit në vend edhe të kreut të Qeverisë dhe të Kuvendit. Data e mbajtjes së takimit do  të njoftohet në të ardhmen, në një njoftim të radhës nga ...

 • LSDM: Gushinca, skenar në regji të pushtetit

  21 Prill, 2015

  LSDM-ja opozitare ka dënuar sulmin e sotëm në stacionin policor në Gushincë të Komunës së Likovës.

  Nënkryetarja e LSDM-së Frosina Remenski vlerëson se incidenti është skenar i përgatitur nga pushteti me qëllim shmangien e pushtetarëve nga përgjegjësia penale. Remenski thotë se të gjithë ata që ndihmojnë këtë skenarë, janë bashkëpunëtorë në tentativën për shfajësimin e pushtetit nga veprat e mundshme kriminele që po zbardhen me anë të bombave të opozitës.

  “Tentativa për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"