• Një shtrëngatë e përkryer bëhet gati në Maqedoni

  12 Maj, 2015

  Kumanova

  Rruga “Pero Ilievski” dukej të hënën si të ishte goditur nga një cunami, me kalldrëmin e shkulur nga toka dhe muret e shtypura nga veturat e blinduara të njësitit special antiterrorist të Policisë maqedonase.

  Shqiptarët e shokuar, banorë të këtij qyteti verior të Maqedonisë, ecnin ngadalë në rrugët plot xhama të thyer dhe copa të tjegullave, vetura të goditura dhe ...

 • Ambasadorët i tërheqin vërejtjen Gruevskit

  11 Maj, 2015

  BailyAmbasadorët e vendeve evroperëndimore kanë shprehur shqetësime lidhur me zhvillimet e fundit në Maqedoni.

  Ambasadori amerikan Jess Baily në emër të të gjithë kolegëve të tij dënoi ashpër dhunën dhe bëri thirrje për përmbajtje, durim dhe qetësi gjatë tubimeve qytetare duke iu referuar protestave të përditshme.

  Ambasadori Baily theksoi se Qeveria nuk bëri progres në kontekst të shumë akuzave ndaj Qeverisë ...

 • Letër prekëse e bashkëshortes së Irfanit, berberit të arrestuar në Kumanovë

  11 Maj, 2015

  berberiBashkëshortja e Irfan Lutfiut, berberit nga Kumanova që po akuzohet për terrorizëm nga ana e policisë, ka shkruar një letër prekëse ku apelon të lirohet bashkëshorti i saj, për të cilin thotë se është i pafajshëm. Letra është shkruar me shumë gabime, mirëpo emocionet dhe gjendja e rëndë e familjes vërehet qartë.

  Ja letra e shkruar:

  Mirmëngjesi të nderurar, kudo ...

 • Mediet maqedonase publikojnë emrat e 28 të arrestuarve në Kumanovë

  11 Maj, 2015

  arestuaritMediet maqedonase, duke iu referuar burimeve nga Ministria e Brendshme, raportojnë se janë arrestuar 4 nga 5 drejtuesit e supozuar të grupit të armatosur në Kumanovë.

  Edhe pse policia, zyrtarisht nuk ka dhënë ende emrat e të arrestuarve, mediet kanë publikuar emrat e 28 nga 30 personat e arrestuar nga Ministria e Punëve të Brendshme.

  Ndër të arrestuarit janë Muhamed ...

 • Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikon një tjetër video nga përleshjet në Kumanovë

  11 Maj, 2015

  Ministria e Brendshme e Maqedonisë publikoi një video të re rreth 4 minuta të gjatë, ku sipas saj shihet një pjesë e luftimeve mes forcave speciale dhe ‘grupit të armatosur’ në Kumanovë.

   

  https://youtu.be/-FZu_DEPqxw

  Në videon e publikuar shihen forcat maqedonase të sigurisë teksa shkëmbejnë zjarr në drejtim të pozicioneve, sipas Shkupit zyrtar, “të pjesëtarëve të grupit terrorist”. / Top Channel

 • Fërçkoski: Konflikti në Maqedoni s’ka të bëjë me “Shqipërinë e Madhe”

  11 Maj, 2015

  shtepi kumanove 1Ish-ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Lubomir Fërçkoski, ka analizuar për Radion Evropa e Lirë zhvillimet në Maqedoni, veçmas prapavijën e konfliktit të armatosur në Kumanovë, dhe ka akuzuar Qeverinë në Shkup për nxitje të tensioneve etnike. Ai thotë se e gjitha është çështje e brendshme e Maqedonisë dhe se nuk ka të bëjë asgjë me fqinjët.

  Radio ...

 • Ban Ki-moon kërkon hetim transparent në Kumanovë

  11 Maj, 2015

  Ban Ki-moonSekretari i përgjithshëm i OKB-së bën thirrje shmangie që çdo retorike apo veprimi që nxitë tensione të mëtejshme në Maqedoni

  Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon, është shprehur i alarmuar me dhunën në Kumanovë, ndërsa u shprehur ngushëllime familjeve të të vrarëve dhe të plagosurve.

  Ai mbështet fuqishëm thirrjet nga Bashkimi Evropian dhe anëtarët tjerë të komunitetit ...

 • Reagon Gjermania pas konfliktit në Kumanovë

  11 Maj, 2015

  shtepi kumanoveQeveria gjermane ka paralajmëruar nga shkallëzimi i situatës në Maqedoni, ajo po i ndjek me shqetësim zhvillimet në këtë vend, tha një zëdhënës. Ndërkohë NATO kërkon hetime transparente.

  Pas konfliktit të përgjakshëm në fundjavë në Maqedoni reagon edhe qeveria gjermane. Ajo ka paralajmëruar nga përkeqësimi i gjendjes aktuale labile politike. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane në Berlin është ...

 • Maqedoni akuza për terrorizëm

  11 Maj, 2015

  kumanova shtepiAutoritetet maqedonase njoftuan se tridhjetë pjesëmarrës të grupit të armatosur në Kumanovë, janë marrë në pyetje nga organet hetuese dhe atyre u është caktuar masa e paraburgimit prej tridhjetë ditësh. Pjesëtarët e grupit akuzohen për terrorizëm.

  Gjendja në Maqedoni pas ngjarjeve të përgjakshme në Kumanovë, megjithëse e qetë, vazhdon të jetë shqetësuese.

  Komuniteti ndërkombëtar është shprehur i shqetësuar për shkak ...

 • Kumanovë, shkatërrimet nga përleshjet e të shtunës

  11 Maj, 2015

  kumanovaBanorët e qytetit të Kumanovës, të befasuar nga ajo që ndodhi këtë fundjavë, sot dolën për të vlerësuar dëmet e shkaktuara nga operacioni i policisë në të cilin u vranë 22 njerëz duke thelluar edhe më tej pasigurinë dhe krizën që tashmë ka përfshirë vendin. Shumë shtëpi në lagjet me shumicë shqiptare të Kumanovës në Maqedoninë veriore, janë dëmtuar.

  Qeveria ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"