• OSBE: Situata gjithnë e më e turbullt në Maqedoni

  13 Mars, 2015

  Çfarë propozon Asambleja Parlamentar e OSBE-së për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.Përfaqësuesi i Posaçëm i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së për Evropën Juglindore, Roberto Battelli (MP, Sllovenia) sot shprehu shqetësim rreth zhvillimeve gjithnjë e më të turbullta politike në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, informon INA.

  Ai vuri në dukje si shqetësuese zhvillimet e vazhdueshme në Shkup janë, mbi të gjitha, mungesa e zgjatur e dialogut konstruktiv në të gjithë spektrin politik. ...

 • Opozita në Maqedoni kërkon qeveri kalimtare

  13 Mars, 2015

  Për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni pas aferës së përgjimeve, kryetari i LSDM Zoran Zaev, kërkon dorëheqjen e qeverisë Gruevski dhe krijimin e qeverisë kalimtare, që të krijojë kushtet për zgjedhje demokratike.“Obligimi i qeverisë kalimtare do të jetë sigurimi i plotë i ndarjes së partive qeverisëse nga institucionet, të cilat janë tashmë të okupuara, depolitizimi dhe departizimi i plotë i tyre. Në qeverinë kalimtare, nuk do të ketë vend ...

 • Kush janë ‘spiunët’, ‘tradhtarët’ e ‘patriotët’

  12 Mars, 2015

  Në rrjetet sociale janë shtuar akuzat dhe fyerjet e ndryshme midis militantëve të partive politike shqiptare në Maqedoni.Kjo situatë është krijuar si pasojë e aferës së përgjimeve që janë shpallur nga ana e opozitës maqedonase. Situata ka kulmuar kur u publikuan bisedat e përgjuara të njeriut të dytë të BDI-së, Musa Xhaferrit dhe kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçi me shefin e shërbimit sekret DSK, Sasho Mijallkov.

  “Spiunë”, “tradhëtarë”, “patriotë” e deri ...

 • ‘Bomba IX’, dëshmitë për falsifikimin e zgjedhjeve në qendër

  12 Mars, 2015

  Kryetari i Komunës Qendër Andrej Zhernovski publikoi dëshmi të reja për falsifikimin dhe manipulimin e procesit zgjedhor në Komunën Qendër dhe përsëritjen e zgjedhjeve në 3 raunde. Në disa nga bisedat e publikuara, sipas Zhernovskit dëshmohen presionet ndaj administratorëve, sjelljen e votuesve të Pustecit, shpalljen e një numri të madh fletëvotimesh të pavlefshme dhe parregullsi të tjera në procesin zgjedhor. Megjithatë, sipas Zhernovskit, me përfundimin e zgjedhjeve nuk kanë përfunduar ...

 • Edhe Branko Cërvenkovski ka bërë pazare me Mijallkovin, kundër kandidatëve të tij!

  12 Mars, 2015

  Edhe Branko Cërvenkovski ka bërë pazare parazgjedhore me Sasho Mijallkovin në zgjedhjet e fundit lokale! Një pjesë e bisedës mes Mijallkovit dhe Llatasit që nuk u publikua në konferencën e sotme të Zhernovskit, por që gazetarët e morën në CD, dëshmon se Branko Cërvenkovski i ka ofruar Mijallkovit të votojë kundër Andrej Zhernovskit në Qendër, në këmbim të votave të VMRO-së për Andrej Petrovin në Karposh.Sipas Mijallkovit, me këtë marrëveshje ...

 • Skenarë për shlyerjen e adresave të mërgimtarëve në Maqedoni

  12 Mars, 2015

  Qeveria e Maqedonisë përmes dy propozim ligjeve, njëri për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për letërnjoftim dhe tjetri për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për paraqitje të vendbanimit dhe vendqëndrimit synohet të fshihen mërgimtarët si banorë rezident të Maqedonisë.Me ndryshimet e propozuara në Ligjin për paraqitje të vendbanimit dhe vendqëndrimit, shtetasi i cili do të qëndron jashtë vendit për periudhë më gjatë se 3 muaj, me automatizëm MPB-ja do ...

 • Gruevski: Nuk e jap dorëheqjen

  12 Mars, 2015

  Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, ka refuzuar dy kërkesat e liderit të opozitës Zoran Zaev, i cili kërkoi dorëheqjen e tij dhe formimin e qeverisë së re kalimtare për të zgjidhur krizën e thellë politike në të cilën u përfshi Maqedonia pas publikimit të aferës së përgjimeve. “Lidhur me atë se kush do të jetë apo nuk do të jetë në qeveri, vendosin qytetarët përmes zgjedhjeve. Qytetarët japin vlerësimin, besimin ...

 • Han: Politikanët në Shkup po luajnë me të ardhmen e vendit

  11 Mars, 2015

  Brukseli vazhdon të alarmojë seriozitetin e situatës politike në vend. Komisioneri për zgjerim Johanes Han përpara europarlamentarëve theksoi se politikanët në Shkup luajnë me të ardhmen e vendit, ndërkohë që bëri thirrje për hetim të plotë rreth bisedave të përgjuara pavarësisht burimit të tyre. “Pavarësisht burimit të përgjimeve, ato duhet të hetohen, çdo keqpërdorim potencial që zbulohet në përmbajtjen e tyre duhet të hetohet dhe të merren masa ...

 • Thaçi i thotë Mijallkovit: Këtu jam nëse të duhet diçka trego, për gjithçka, deri në vdekje!

  11 Mars, 2015

  Në kuadër të bombës së tetë të opozitës, u publikuan edhe bisedat e liderit të PDSH-së opozitare Menduh Thaçi me drejtorin e DSK-së Sasho Mijallkov, që kishte të bëjë me një votim në KSHZ-
  Biseda telefonike:

  Biseda 1- Menduh Thaçi-Sasho Mijallkov
  S.M.: Menduh, çfarë bën?
  M.Th.: Përshëndetje
  S.M.: A të kam mirë?
  M.Th.: Nuk të kërkoj be për asgjë mos u frikëso. Vetëm të të them se këtu jam nëse të ...

 • Bomba e tetë e opozitës, nxori në sipërfaqe keqpërdorimet e Institucioneve shtetërore

  11 Mars, 2015

  Bomba e tetë e opozitës, në të cilat dëgjohen funksionarë të lartë shtetërorë mes të cilëve Jankullovska, Janakievski e Mijallkov nxori në pah të vërtetën mbi zgjedhjet në Maqedoni. Në njërën nga bisedat ministri i Transportit Mile Janakievski, kërkon nga kreu i SPB-së së Strumicës Marjan Nakovski, shtypjen e 300 letërnjoftimeve biometrike.Bashkëbisedimi: Mile janakievski dhe Marjan Nakovski
  “Marijan!
  Urdhëro ministër.
  Abe, duhen rreth 300 letërnjoftime për në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"