• Detrez: Mos u besoni atyre që thonë se kujdesen për indentitetin tuaj!

  11 Mars, 2015

  Prof. Raymond Detrez, balkanolog dhe historian, në intervistën për DW, flet për krijimin e shteteve kombëtare dhe zhvillimin e identitetit në BallkanDW: Profesor Detrez, në Bullgari u publikua libri Juaj që i dedikohet identiteteve kolektive parakombëtare në Ballkan, nga fundi i shekullit XVIII dhe fillimi i shekullit të XIX . Cila është teza juaj kryesore?
  Detrez: Teza ime kryesore në libër është se para shekullit të XVIII njerëzit në Ballkan ...

 • Deputetët e VMRO-së ‘peng’ të kambialeve prej 300 mijë euro

  9 Mars, 2015

  Deputetët e VMRO-DPMNE-së kanë nënshkruar kambiale apo letra garancie në vlerë deri në 300 mijë euro që në rast të braktisjes së partisë do të jenë të obliguarat ti paguajnë. Sipas burimeve të DW-s, kandidati për deputet, por edhe deputeti që nuk ka nënshkruar të njëjtën, është larguar nga lista e kandidaturës dhe nga partia, largimin e të cilit menjëherë e ka legjitimuar kreu i Kuvendit. “Unë kamë nënshkruar kambiale ...

 • Greqia masa besimi kundër ‘Irredentizmit’

  9 Mars, 2015

  ‘Masat për ndërtimin e besimit’ mes Shkupit dhe Athinës, që u shpalosën në tavolinën e bisedimeve të ministrave të Jashtëm Poposki dhe Kotzias në Riga, janë iniciativë e Berlinit. Kështu pretendon e përditshmja greke ‘Kathimerini’.Sipas gazetës greke, ideja e cila u ngrit nga Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias para dy ditësh, si masë për të luftuar irredentizmin maqedonas është diskutuar prej kohësh, ndërkohë që prapa saj qëndron Berlini zyrtar. ...

 • Kriza në Maqedoni mobilizon faktorin ndërkombëtarë

  6 Mars, 2015

  Pavarësisht se pushteti nuk e shikon dramatike krizën politike, faktori ndërkombëtar është mobilizuar tashmë për të ndihmuar gjetjen e një zgjidhjeje. BE-ja dhe SHBA-ja janë në kontakte të vazhdueshme për të gjetur forma kontribuimi në zgjidhjen e krizës madje në njoftimin e ambasadës amerikane për herë të parë nënvizohej ndihma ndaj qytetarëve të vendit.
  “Ne jemi në kontakte të ngushta dhe të vazhdueshme me Misionin e Bashkimit Evropian në ...

 • Bisedat e përgjuara që zbardhin falsifikime dhe skandale zgjedhore

  6 Mars, 2015

  Në këto biseda ndëgjohen se si janë përgaditur skenare për manipulime, falsifikime, presione dhe forma të tjera të keqpërdorimit të procesit zgjedhor Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka publikuar materiale tjera të bisedave të përgjuara të krerëve të pushtetit aktual.

  Në këto biseda ndëgjohen se si janë përgaditur skenare për manipulime, falsifikime, presione dhe forma të tjera të keqpërdorimit të procesit zgjedhor dhe vjedhjes së votave, me qëllim që partia në ...

 • ‘Bomba” e 7-të e opozitës flet për parregullsitë zgjedhore

  6 Mars, 2015

  Bisedat telefonike të prezantuara sot në bombën e 7-të të LSDM-së, sipas liderit opozitar Zoran Zaev dëshmojnë vjedhjet dhe falsifikimet drastike të proceseve zgjedhore viteve të fundit. Presione ndaj administratorëve, familjeve sociale, pensionistëve, shfrytëzuesve të subvencioneve, blerje të votive, votime të shumëfishta të personave të njëjtë me disa letërnjoftime, importimin e votuesve të Pustecit, vjedhjen e materialit zgjedhor, keqpërdorimin e institucioneve shtetërore për përfitime zgjedhore dhe madje edhe kërcënime me ...

 • A do të ketë arbitrim ndërkombëtar për krizën në Maqedoni?

  6 Mars, 2015

  Bashkimi Evropian pritet që të angazhohet drejpëtdrejt në zgjidhjen e sitauatës politike në Maqedoni, pas aferave të përgjimit. Treshja europiane së shpejti në Shkup.Nga Brukseli po dërgohen sinjale se së shpejti në Maqeodni pritet të vijë treshja europiane në përbërje Ivo Vajgel- Raportues i Parlamentit Evropian për Maqedoninë, dhe eurodeputetët Eduart Kukan dhe Riçard Houvit. Shefja e diplomacisë së BE-së Federika Mogherini, duke folur për krizën aktuale në Maqedoni, ka ...

 • Gruevski: Eurodeputetët të painformuar dhe jokompetent

  5 Mars, 2015

  Kryeministri NikollaGruevski i ka vlerësuar si jo kompetent dhe të pa informuar euro-deputetët dhe zyrtarët e lartë evropian, të cilët një ditë më parë nga Brukseli dhe Berlini përcollën mesazhe të qarta se Maqedonia është e destabilizuar dhe ka një Qeveri autoritare. “Asgjë nuk injoroj, gjithçkaje i qasem seriozisht, të gjitha deklaratat i dëgjoj seriozisht, por jo gjithkush që jep deklaratë është i informuar plotësisht”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministër.

  Ndërkaq për ...

 • Vazhdon harxhimi i parave të qytetarëve për “Shkupi 2014″

  5 Mars, 2015

  Projekti “Shkupi 2014″ vazhdon të gllabëroj miliona euro. Qyteti i Shkupit ka ndarë 318 mijë euro të tjera.Projekti i përmendoreve dhe objekteve të ndryshme “Shkupi 2014″ vazhdon të harxhojë miliona e mijëra euro. Qyteti i Shkupit ka ndarë 318 mijë euro të tjera vetëm për të zbuluar dhe rregulluar pjesën e hapësirës ku është përmendorja e “Filipit II” dhe hapësira pranë Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve.

  Derisa këto mjete po harxhohen ...

 • Fushatë kundër faturave të shtrenjta të EVN Maqedoni

  5 Mars, 2015

  Në Maqedoni po vazhdon revolta dhe pakënaqësia ndaj korporatës elektroenergjetike EVN Maqedoni, për shkak të çmimeve të larta dhe pamundësisë së qytetarëve për të përballuar këtë.Reagimet janë shtuar edhe pas territ disajavor që kishte përfshirë zonën perëndimore të Maqedonisë, nga Malësia e Mavrorës deri në Strugë, si pasojë e rrënimit të rrjetit nga moti i keq dhe vonesat e sanimeve.

  Një pjesë e këtyre qytetarëve për shkak të dëmeve masive ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"