• Vazhdon aksioni policorë në Kumanovë, MPB-ja nuk jep detaje

  9 Maj, 2015

  policia mkVazhdon aksioni policor në Kumanovë. Nga të dhëna jo zyrtare ALSAT mëson se numri i të plagosurve është në rritje, 13.

  Ministria e Punëve të Brendshme, deri në këto momente nuk ofron asnjë informacion zyrtar për ngjarjen në Kumanovë. Në pyetjet e televizionit ALSAT për informacione mbi atë që po ndodh realisht në Kumanovë, numrin e të plagosurve apo ...

 • Forca të mëdha policore në Kumanovë, rrugë të bllokuara

  9 Maj, 2015

  forca policore kumanoveNë qytetin e Kumanovës po vazhdon një prani e shtuar policore dhe se rrugët janë bllokuar në disa pjesë të qytetit.

  Forca të mëdha policore janë të pranishme sidomos në pjesën në afërsi të tregut të Kumanovës, ku nuk po lejohet udhëtimi drejt Lagjes së Trimave, atje ku kryesisht po mbizotëron aksioni policor dhe të shtënat e armëve.

  Pranë ...

 • Policia bastisje në një shtëpi në Hotel dhe tërhiqet

  9 Maj, 2015

  autoblindatNjësitet speciale sot në mëngjes kanë kryer bastisje në një shtëpi në fshatin Hotël të komunës së Likovës.

  Sipas informacioneve të fundit, është kryer një bastisje në shtëpinë e Qenan Isenit dhe se më pas policia është larguar.
  “Janë maltretuar të gjithë anëtarët e familjes së Qenan Isenit, kurse djali i tij Sadam Iseni është rrahur brutalisht nga policia dhe ...

 • Përleshje e armatosur në Kumanovë; ngjarja në lagjen me shqiptarë

  9 Maj, 2015

  policiamk1Të shtëna të shumta kanë tmerruar për rreth dy orë banorët e Kumanovës, në Maqedoni, mëngjesin e së shtunës. Krismat me armë zjarri dhe helikopterët që kanë fluturuar mbi qytet kanë krijuar një atmosferë lufte.

  Sipas informacioneve të para, bëhet fjalë për një përleshje të armatosur që ka nisur rreth orës 5 të mëngjesit mes focave të policisë maqedonase dhe ...

 • VIDEO: Të shtëna në Kumanovë

  9 Maj, 2015

  kumanove policiaQë nga ora 5 e mëngjesit në lagjen e trimave në Kumanovë po dëgjohen të shtëna dhe shpërthime të fuqishme. Forca të mëdha policore janë përqendruar në këtë lagje ku sipas informacione tona veprojnë disa persona të armatosur.  Mbi këtë lagje po fluturojnë edhe helikopterë të policisë.

  Ndërkohë raportohet se nga vendngjarja vështirë mund të merren informacione për bilancin ...

 • TAZ: Gruevskin nuk duan ta pranojnë në Bruksel

  8 Maj, 2015

  GruevskiGazeta Gjermane “TagesZeitung” (TAZ) shkruan sot se në Bruksel tanimë aspak nuk duan ta pranojnë kryeministrin Nikola Gruevski.

  Gazeta përshkruan gjendjen e tensioneve në Shkup pas shpërthimit të protestave masive. OSBE siç nënvizohet ka shprehur shqetësime për rritjen e dhunës në Maqedoni.

  “Evropa dhe bashkësia ndërkombëtare me një koncentrim të theksuar po ndjekin zhvillimet në këtë vend, që para 10 viteve ...

 • Policia tmerron Banorët e fshatrave të Likovës

  8 Maj, 2015

  policia MKFrikë dhe revoltë tek banorët e komunës së Likovës, të cilët e kaluan natën nën shoqërimin e forcave të shumta policore, patrullimeve të shpeshta me mjete të blinduara dhe ngritjes së pikave të kontrollit të ngritura anembanë rajonit. Qëllimi i këtij patrullimi, siç mëson ALSAT, duket se kanë qenë dyshime për grupe të armatosura. Ekipi i televizionit Alsat ...

 • Maqedonia përfshihet nga vala e protestave

  8 Maj, 2015

  protesta shkupProtesta antiqeveritare hyjnë në ditën e katërt dhe ato krahas Shkupit po organizohen edhe në shumë qytete të tjera. Në këto protesta kërkohet dorëheqja e Qeverisë dhe ngritet zëri kundër brutalitetit policor.

  Protestat u intensifikuan pas publikimit të materialeve të përgjimeve nga ana e opozitës për vrasjen e një të riu maqedonas nga ana e një pjesëtari të policisë në ...

 • Vdekja e Mlladenovit, bomba e 30-të

  7 Maj, 2015

  MladenovLideri i LSDM-së Zoran Zaev ka zbardhur sot biseda telefonike që ngrisin shumë pikëpyetje rreth vdekjes së gazetarit Nikolla Mlladenov. Zaev theksoi se nga bisedat telefonike rrjedhin 10 arsye të forta për hetim të ri për zbardhjen e vdekjes së Mlladenovit.

  “Në konferencën për shtyp ku morën Gordana Geshkovska, Marko Zvërlevski, Gordana Jankulloska dhe përfaqësues të tjerë të MPB-së, të ...

 • Edhe sot protesta në Shkup dhe Manastir

  6 Maj, 2015

  protesta shkupNë Shkup dhe Manastir për sot janë paralajmëruar protesta me moton kundër dhunës policore.

  Këto protesta janë caktuar në të njejtën kohë në ora 18.00, ashtu siç kishte nisur protesta e mbrëmshme para Qeverisë. Aleksandar Neshkovski, vëllai i të riut të  vrarë katër vite më parë Martin Neshkovski deklaroi se protestat do të vazhdojnë çdo ditë derisa të plotësohen ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"