• Bexheti: Tirana dhe Prishtina-nëse nuk na qortoni së paku mos na lëvdëroni pa meritë!

  28 Prill, 2015

  Akademiku shqiptar Abdylmenaf Bexheti ka komentua vizitën e djeshme të kreut të BDI-së, Ali Ahmeti në Prishtinë.

  Ja e çfarë shkruan Bexheti në profilin e tij në facebook:

  Krahas diplomacisë edhe në traditën tone kombëtare nuk lejohet të kritikohen publikisht ,,vëllezërit e mëdhej,, po si duket e lyp nevoja e momenti!
  Gjithmonë kemi nevojë për ,,përkujdesje,, nga vëllezrit tanë, si nga Tirana aqë më tepër nga Prishtina por ama paternalizmi i sinqert ...

 • Xhunga-Ramës: A vijnë Menduh Thaçi dhe Ali Ahmeti në Tiranë vetëm kur duhet të lajnë mëkatet si para priftit?

  28 Prill, 2015

  rama-shqipKryeministri shqiptar Edi Rama, i ftuar në emisionin “Shqip” në Top Channel, që udhëhiqet nga gazetarja e mirënjohur Rudina Xhunga, raporton Almakos. Teksa ende po vijon emisoni, për një çast Xhunga i ka parashtruar një pyetje provokative Ramës duke i thënë se ka me mijëra shqiptarë që na ndjekin nga Maqedonia, e njëri prej tyre ka dërguar këtë pyetje ...

 • Jankullovska, pas përgjimeve fyese: S’kam probleme me shqiptarët

  28 Prill, 2015

  JankulovskaRaportet mes partnerëve të koalicionit qeveritar në Shkup kanë mbetur të palëkundura edhe përkundër ofendimeve të rënda që përdoren nga ministrat maqedonas për kolegët e tyre shqiptarë, të dëgjuara në përgjimet e opozitës.

  Ministrja e Brendshme, Gorana Jankullovska, e cila sipas opozitës dëgjohet duke i quajtur ministrat e BDI-së dhe në përgjithësi shqiptarët “indianë dhe të egër”, tha se VMRO-DPMNE-ja ...

 • Ahmeti: Nuk ka vullnet te shqiptarët për redifinim kufijsh

  28 Prill, 2015

  AmetiShqiptarët në Maqedoni nuk kanë nevojë për destabilizim të vendit dhe nuk kanë vullnet për ridefinim kufijsh pasi kjo u ishte ofruar më 2001.

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në Maqedoni, Ali Ahmeti, thotë se shqiptarët në Maqedoni kanë nevojë për zbatimin e plotë të marrëveshjes së Ohrit dhe jo për destabilizim të vendit.

  “Apeloj te të gjithë ata ...

 • Ahmeti kërkon bashkëpunim për incidentit në Gushincë

  28 Prill, 2015

  Limaj-AmetiNë vazhdën e takimeve të shumta që pati kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti me lider institucional dhe partiak, ishte edhe ai me kryetarin e Nisma për Kosovën, Fatmir Limaj, me të cilin biseduan lidhur me situatën aktuale politike në Maqedoni dhe Kosovës, por edhe në rajon.

  Rasti i fundit me incidentit e ndodhur në stacionin policor të ...

 • Jankullovska: Ndrecaj i dyshuari kryesor

  27 Prill, 2015

  JankulovskaMinistrja e MPB-së, Gordana Jankullovska deklaroi sot se ish-komandanti i UÇK-së, Mirsad Ndrecaj është nga të dyshuarit kryesor për sulmin në Goshincë.

  Duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve, Jankullovska tha se edhe ish komandanti i UÇK-së Mirsad Ndrecaj, i njohur në vitin 2001 si komandant NATO, i cili ditë më parë mori përsipër sulmin, është po ashtu një nga ...

 • Ndrecaj: Prapa sulmit në Gushincë qëndrojnë djemtë që nisën luftën e 2001

  27 Prill, 2015

  NdrecajMirsad Ndrecaj, i njohur si Komandant NATO ka njoftuar nëpërmes një shkrimi të tij në Facebook se prapa sulmit në Gushincë qëndrojnë djemtë që nisën Luftën e 2001-shit.

  Ja postimi i plotë i Mirsad Ndrecaj:

  Te nderuar bashkëkombës Shqiptar nga te Gjitha trevat Shqiptare.  Jua bej me dije se pas sulmit ne karakollin e Goshinces qëndrojnë  djemtë me te ndershëm te ...

 • Familja Osmani, përgënjeshtron MPB-në

  27 Prill, 2015

  BrezeFamiljarët e Sulejman Osmanit, hedhin poshtë çdo lidhje me armatimin që policia njoftoi se ka gjetur në shtëpinë e tyre në Brezë. Djali i Sulejmanit, Qani Osmani thotë se shtëpia në Brezë ka qenë e boshatisur dhe aty s’ka banuar askush, pasi e gjithë familja, prej disa vitesh, është zhvendosur në fshatin Bërnjarc të Haraçinës. Për armatimin e gjetur ...

 • Jankullovska raporton bastisjet e djeshme në fshatrat e Malësisë së Karadakut

  27 Prill, 2015

  JankulovskaMinistria e Brendshme doli sot zyrtarisht me raportimin për bastisjet e kryera një ditë më pare në fshatin Brezë dhe Malinë të Malësisë së Karadakut. Në njërin prej fshatrave, ministrja Jankullovska pohoi se është gjetur armatimi i cili është marrë gjatë sulmit të kryer në pikën kufitare në Gushincë. Një 55 vjeçar, banorë i fshatit Brezë i cili ka ...

 • Maliqi: Shqiptarët në Maqedoni po e defaktorizojnë veten

  27 Prill, 2015

  Shkëlzen Maliqi, analisti dhe këshilltari i kryeministrit shqiptar Edi Rama ka komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni.

  Maliqi  ka thënë për “Epokën e re” se situata aktuale në Maqedoni është mjaft e komplikuar.
  “Situata në Maqedoni nuk është shumë e qartë. Faktori shqiptar në Maqedoni, në vend se të bashkohet, është shumë i ndarë dhe kështu e defaktorizon vetën. Pra, faktori shqiptar në Maqedoni nuk paraqitet si një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"