• Berliner Zeitung: “Maqedonia në rrugën drejt diktaturës”

  25 Shkurt, 2015

  Çka shkruan gazeta gjermane “Berliner Zeitung” në një speciale të saj të titulluar “Maqedonia në rrugën drejt diktaturës”.Autori i kësaj speciale, Norbert Mapes – Nidek sjellë një pasqyrë të raportit të pushtetit në Maqedoni ndaj atyre që mendojnë ndryshe. Janë përshkruar disa raste si të gazetarëve, aktivistëve kundër korrupsionit dhe raste të tjera ku shkilen të drejtat e njeriut, transmeton INA.

  Gazeta përshkruan rastin e Aleksandar Dinevskit, një activist antikorrupsioni, ...

 • Zaev: Gjyqësori dhe Prokuroria, të okupuar nga udhëheqësit e tyre

  25 Shkurt, 2015

  Lideri i LSDM-së Zoran Zaev ka dëshmuar në Prokurori si i dëmtuar në aferën e përgjimit, që sipas LSDM-së është urdhëruar dhe shfrytëzuar nga VMRO DPMNE-ja. Zaev theksoi se organet gjyqësore, përfshirë edhe Prokurorinë, janë të okupuar nga udhëheqësit e këtyre institucioneve, që sipas tij janë në shërbim të pushtetit. Megjithatë ai thotë do të vazhdojë që dëshmitë e bombave ti dorëzojë edhe në gjyqësor, për të respektuar ligjet dhe ...

 • PE kërkon ndërhyrjen e Mogerinit në krizën në Maqedoni

  25 Shkurt, 2015

  Parlamenti Evropian përmes një Rezolute për Maqedoninë, kërkon angazhimin e përfaqësueses së lartë të KE-së, Federika Mogerini.Parlamenti Evropian kërkon ndërhyrjen e Komisionit Evropian në tejkalimin e krizës politike në Maqedoni. Por njëkohësisht PE kërkon edhe hapjen e negociatave për anëtarësim. Kjo nënvizohet në Rezolutën e miratuar nga evrodeputetët. Rezoluta u propozua nga raportuesi Ivo Vajgl. Amendamentet e propozuara nga evrodeputetët grek dhe bullgar nuk kanë kaluar.

  Në amendamentin e pestë ...

 • Fejt u refuzua si ndërmjetës i krizës politike në Maqedoni

  25 Shkurt, 2015

  Diplomati i njohur holandez Piter Fejt është refuzuar të jetë ndërmjetës në krizën e thelluar politike në Maqedoni.Siç mësohet nga disa 35 në Shkup, Fejt që njihet si ndërmjetës në konfliktin e 2001 dhe ndjekjen e procesit të demobilizimit të UÇK-së është refuzuar dhe se sipas gazetës “Shtypi i Lirë” në Shkup, ai është refuzuar ashpër nga ministri i jashtëm Nikola Gruevski. Biseda mes tyre ka qenë jo e këndshme ...

 • DÇP kërkon dorëheqje të menjëhershme të ministrit Izairi

  25 Shkurt, 2015

  Lëvizja Duam Çair të pastër ka reaguar sot duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të ekologjisë Nurhan Izairi për shkak mos menaxhimit të situatës me ndotjen e madhe që i bëhet 300 mijë banorëve të Pollogut.“KËRKOJMË DORËHEQJEN PA KUSHT DHE TË MENJËHERSHËM të ministrit të ekologjisë z. Nurhan Izairi. Ky person mund të jetë gjithçka por jo edhe ministër i ekologjisë kur para syve të tij dhe mbi 300 mijë banorëve ...

 • Inspektorët: Ja pse mbrëmë kishte erë të keqe në Tetovë

  25 Shkurt, 2015

  Natën e mbrëmshme ne SOS linjën ekologjike të inspektoratit komunal të Tetovës (0800 55 043), si dhe në ueb modulin Tetova Eko Raport, ka pasur mbi 100 denoncime nga ana e qytetarëve për një erë të paidentifikuar gazi e cila kishte kapluar qytetin e Tetovës dhe rrethinën.Pas alarmimit të situatës, inspektorët komunal të ambientit jetësor kanë dalë në terren, gjegjësisht në vendbanimin Reçicë e e Vogël dhe fshatin Reçicë e ...

 • Kim Mehmeti: Pa mbështetjen e BDI-së dhe PDSH-së ky regjim s’do kishte jetë

  25 Shkurt, 2015

  Postimi i plotë i publicistit Kim Mehmeti në profilin e tij të facebook-ut:“E dini se cila është pyetja më e pakuptimtë që ditëve të fundit ma shtrojnë disa shqiptarë të Maqedonisë: Se a do ketë ndonjë “bombë” të opozitës që do e shpalosë kriminalitetin eventual të kryesuesve të BDI-së e PDSH-së?! Pyetje kjo që më çon të pyes veten: Vallë shqiptarët e këtushëm ende nuk e dinë se po të ...

 • Sa më shumë heshtin tetovarët, aq më shumë ndotet ajri

  25 Shkurt, 2015

  Mbrëmë ne orët e pas mesnatës qytetarë të shumtë të Tetovës janë ankuar për një erë të çuditshme gazi që ka kapluar qytetin dhe rrethinën, duke shkaktuar probleme të frymëmarrjes.Shumë mesazhe dhe telefonata shqetësimi kanë arritur edhe deri te aktivistët e lëvizjes Eco Guerilla. “Tetova një kohe të gjatë është peng i këtij terrori ekologjik që po ushtrohet mbi qytetarët e saj. Duke dashur që mos të krijohen spekulime dhe ...

 • Qytetarët: Aspak besim në institucionet

  23 Shkurt, 2015

  Pas publikimit të bisedave telefonike nga opozita, qytetarët thonë se nuk kanë aspak besim tek institucionet, dhe pikërisht për këtë arsye, nuk ndihen të sigurt. Disa prej personave që anketoi ekipi i televizionit Alsat, shprehen të zhgënjyer nga sistemi dhe pushteti.
  Situata është e prishur, edhe marrëdhëniet ndëretnike janë të përkeqësuara. Pa pasur ndonjë tollovi nuk do të përmirësohet asgjë. Pa u ndërruar qeveria që e kemi. Duhet të ndërrohet ...

 • Përgjimet kapin edhe intelektualë të pavarur dhe gazetarë shqiptarë

  23 Shkurt, 2015

  Kush do të jenë intelektualët e pavarur, gazetarët, analistët dhe personalitete tjera shqiptare që koketuan me pushtetin aktual.Në materialet e përgjimeve që disponon opozita maqedonase janë edhe gazetarë shqiptarë, analistë, intelektualë të quajtur të pavarur dhe personalitete tjera publike shqiptare.

  Siç mëson agjencia e lajmeve INA, janë emra të ndryshëm të personaliteteve publike si gazetarë të 35ve, intelektualë e emra të tjerë personalitetesh se si kanë mbajtur lidhjet dhe kanë koketuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"