• Maqedonia e 117-ta në listën e lirisë së mediave

  12 Shkurt, 2015

  Maqedonia vazhdon të fundoset përsa i takon lirisë së 35s. Këtë e dëshmon edhe raporti më i ri i organizatës “Reporterët pa kufij”. Në këtë raport, Maqedonia renditet në vendin e 117-të përkrah vendeve me liri të zymtë të 35s, Taxhikistanit, Afganistanit, Malit dhe Algjerisë.Sipas kryetarit të SHGM-së, Naser Selmani këtë vit Maqedonia ka një lëvizje përpara në renditje, jo se ka bërë përmirësim rreth lirisë së 35s, por se ...

 • Plenumi Studentor okupoi edhe tre fakultete të tjera

  12 Shkurt, 2015

  Plenumi Studentor vazhdon të okupojë fakultetet. Sot paradite, Plenumi okupoi edhe Fakultetin Ekonomik pranë universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”. Ata u futën nëpër amfiteatro ku po zhvilloheshin ligjëratat dhe kërkuan nga kolegët e tyre t’i bashkëngjiten betejës.
  -Çfarë do të bësh nëse mbetesh këtu? Do të zbulosh diçka?! Do vish të qëndrosh tek Filologjiku, kemi tenda, mbulesa, ushqim, gjithçka! Ti çfarë do të bësh, çfarë?
  -Çfarë dua, do bëj! ...

 • Intervista e plotë e Zoran Zaevit për “24 Vesti”

  12 Shkurt, 2015

  Kryetari i LSDMsë Zoran Zaev në një intervistë për televizionin “24 Vesti” deklaroi se bombat nuk përmbajnë vetëm incizime të bisedave, por edhe dokumente, të cilat sipas tij, flasin për veprat kriminele të pushtetit.Zaev ka thënë se bëhet fjalë për dokumente që paraqesin urdhra për përcjellje të personave dhe me këtë dëshmohet se përgjimet nuk i ka bë shërbim i huaj, por shërbimet sekrete vendore. Në këtë intervistë Zaev ka ...

 • Fushatë propaganduese antikosovare në Maqedoni

  12 Shkurt, 2015

  Në portale të ndryshme maqedonase dhe rrjete sociale po zhvillohet një fushatë e ashpër kundër shqiptarëve të Kosovës.Një fushatë shpifëse tani propagandon se gjoja biznesmenë të pasur nga Kosova dhe qytetarë të tjerë po blejnë masivisht shtëpi dhe apartamente në Maqedoni, kryesisht në Maqedoninë Lindore, informon INA.

  Spekulimet e tilla thonë se gjoja 80 për qind e ndërtimeve të reja, kryesisht apartamente në Gostivar dhe Tetovë janë blerë nga shtetas ...

 • Maqedoni: kallëzim penal kundër kryeministrit Gruevski

  12 Shkurt, 2015

  Në Maqedoni, Lidhja Social Demokrate ka ngritur kallëzim penal kundër kryeministrit të vendit Nikolla Gruevski dhe kundër drejtorit të shërbimit sekret, Sasho Mijallkov lidhur me përgjimet masive, sipas partisë, të mbi njëzet mijë qytetarëve të vendit.Opozita maqedonase ka kërkuar përgjegjësi edhe nga ministrja e Rendit Gordana Jankullovska.

  Opozita, përmes një nisme të quajtur Drejtësi për Maqedoninë, synon të nxjerr në shesh përmes materialeve për të cilat thotë se i ka, veprimet ...

 • Ahmeti nuk ndjehet i tradhtuar nga Gruevski

  11 Shkurt, 2015

  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti nuk ndjehet i ofenduar dhe tradhtuar nga partneri i tij në koalicionin Qeverisës, Nikolla Gruevski. Duke folur për aferën ku edhe vetë ai ka qenë i përgjuar, Ahmeti tha se BDI-ja nuk e ka pranuar me emocione. Kreu i BDI-së tha se ngjarje të këtilla kanë ndodhur edhe në vende të tjera, andaj dhe nuk do të ngre padi ndaj asnjë institucioni. ...

 • ‘Bomba’ e Zaevit: Reagon Ivanovi, derisa Gruevski vazhdon të hesht

  11 Shkurt, 2015

  Qeveria vazhdon të heshtë lidhur me përgjimet e publikuara nga opozita. Dy ditë pas publikimit të aferës, Kryeministri Gruevski u paraqit në opinion në prezantimin e një kompanie investuese por iu shmang interesimit të 35ve për përgjimin e paligjshëm të mbi 20 mijë qytetarëve. Ndërkohë, heshtje edhe nga prokuroria edhe pas paraqitjes së padisë me materialet e përgjimeve nga ana e opozitës. I vetmi që ka reaguar ishte Presidenti Gjorge ...

 • FAZ e krahason Gruevskin me Erik Mielke

  11 Shkurt, 2015

  Gazeta gjermane FAZ ka krahasuar Gruevskin me ish-kreun e shërbimit sekret të Gjermanisë Lindore, Erik Mielke.Gazeta gjermane “Frankfurter Algemeine Zeitung” shkruan për aferën e përgjimeve në Maqedoni, duke shtruar dilemën dhe krahasimin e kryeministrit Nikolla Gruevski me kreun e shërbimit sekret gjerman në Gjermaninë Lindore, Erik Mielke.

  “Nëse vërtetohen pretendimet e opozitës maqedonase, Erich Mielke mund të ishte krenar me kryeministrin maqedonas Nikola Gruevski dhe me shefin e shërbimeve sekrete, Sasho ...

 • Përgjimet masive, kërkohet ekspertizë

  9 Shkurt, 2015

  Lideri i LSDM-së, Zaev kërkoi ekspertizë të të gjitha materialeve të përgjuara në mënyrë ilegale.“Kërkojmë ekspertizë nga një institucion relevant për autenticitetin e regjistrimeve që posedojmë, që janë bërë nga shërbimi sekret dhe operatorët e telefonive në Maqedoni, dhe jo nga shërbime të huaja, ashtu siç janë përhaur zërat ditëve të fundit. Me këtë do të kemi një pasqyrë të qartë se a bëhet fjalë për regjistrime të shërbimeve sekrete ...

 • Edhe një “bombë” nga Maqedonia: Të dënuarit e rastit “Monstra” nuk janë fajtorë!?

  9 Shkurt, 2015

  Grujo, koha është që të mësohet e vërteta – nuk janë vrasës ata që u akuzuan në “Monstra”. Kjo është deklarata “bombë” që ka bërë aktivistja e organizatës “Udar”, Meri Nikolova.Në profilin e saj në Facebook, Nikolova shkruan:

  “Në lutjet tuaja kujtoni gjithmonë fëmijët e Liqenit të Smilkovcës, për shkak se nuk janë vrasës ata që i akuzuan. Grujo, koha është që të mësohet e vërtet”, shkruan Nikolova. /portalb/

Qendra Informative Shqiptare "Liria"