• Asnjë rezultat në raundin e parë të bisedimeve VMRO-LSDM në Bruksel

  31 Mars, 2015

  bruxelles

  Asnjë afrim të qëndrimeve në ditën e parë të bisedimeve mes VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së. Pas takimeve të ndara dhe drekës së përbashkët të punës me euro-deputetëve Eduard Kukan, Riçard Houit dhe Ivo Uajgëll, delegacionet e dy partive nga Shkupi kanë mbetur në qëndrimet e tyre fillestare për zgjidhjen e krizës.

  LSDM-ja nuk ka lëvizur nga qëndrimi se dalje e ...

 • Negociatat në Bruksel përfundojnë pa sukses

  31 Mars, 2015

  1_100730040

  Në Bruksel ka përfunduar pa asnjë rezultat pozitiv dialogu i nisur politik midis pozitës dhe opozitës maqedonase.

  Përfaqësuesit e VMRO-DPMNE dhe të LSDM-së në këto bisedime të ndërmjetësuara nga treshja e eurodeputetëve Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Riçard Hovit kanë shprehur qëndrime kontradiktore duke mos gjetur asnjë pikë të përbashkët. Bisedimet janë ndjekur edhe nga zyrtarët e lartë të Komisionit ...

 • Negociata me dyer të mbyllura në Bruksel

  27 Mars, 2015

  1_100730040

  Treshja e deputetëve të Parlamentit Evropian konfirmoi sot përmes një komunikate fillimin e negociatave për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni.

  Eurodeputetët Ivo Vajgl, Eduard Kukan dhe Richard Howitt përmes një deklarate për mediat kanë informuar se të hënën më 30 mars në selinë e Parlamentit Evropian në Bruksel do të nisin negociatat midis dy partive politike VMRO-DPMNE dhe LSDM, ...

 • Zaev: Qeverisja e Gruevskit, kapitull i mbaruar!

  26 Mars, 2015

  Zaev

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka porositur sërish kryeministrin Gruevski që të jep dorëheqje dhe mos të mbajë peng qytetarët dhe opinionin. Zaev tani është koha që ai të tërhiqet i qetë pasi qeverisja e tij është kapitull i mbaruar.

  “Me zërin e tij, me bisedat e tij telefonike, Gruevski u tregoi të gjithëve se cila është fytyra e tij ...

 • Gruevski nuk e përjashton mundësinë e destablizimit të vendit!

  26 Mars, 2015

  Nikolla Gruevski ka alarmuar se gjendja e sigurisë në vend është vënë në rrezik nga shërbimet e huaja të cilat i akuzoi se i ka dhënë liderit të opozitës, Zoran Zaev materialet që po i publikon në konferencat për shtyp. Bisedat e përgjuara sipas Gruevskit janë të  montuara, manipuluara dhe jo autentike. Rreziku më i madh që paralajmëroi Gruevski vjen pas publikimit të bombave që prekin marrëdhëniet ndëretnike.

  “Ka tentim për ...

 • Zaev: Gruevkski nuk ka shpëtim, dëshmitë e reja do ta detyrojnë largimin e tij

  26 Mars, 2015

  Zaev

  Lideri i LSDM-së Zoran Zaev vazhdon të jetë i bindur se me publikimin e bombave më serioze, të planifikuara për periudhën e ardhshme, Gruevksi do ti thotë lamtumirë politikës. Në një intervistë për televizionin N1 nga Beogradi, partner i televizionit global CNN, Zaevi theksoi sërish se me dëshmitë e reja do të dështojnë të gjitha përpjekjet e Gruevskit për ...

 • Konfirmohet partneriteti strategjik politiko – ekonomik me Rusinë

  26 Mars, 2015

  Qeveria e Maqedonisë ka rikonfirmuar partneritetin strategjik në planin politik dhe ekonomik me Rusinë.

  Kjo sot u theksua sot nga zëvendëskryeministri apo njeriu i dytë i Qeverisë, Zoran Stavrevski , cili theksoi se Rusia mbetet një nga partnerët më të rëndësishëm politik dhe ekonomik.

  “Rusia mbetet një nga partnerët më të rëndësishëm politik dhe ekonomik, por akoma ka hapësirë për përparimin e bashkëpunimit ekonomik. Me 144 milion konsumatorë, tregu rus është një ...

 • Ekspertët: Kriza vështirë do të zgjidhet pa një përfaqësues të lartë evropian

  26 Mars, 2015

  Ndërsa palët në Shkup nuk zbardhin asnjë qëndrim lidhur me pjesëmarrjen e tyre në negociatat me parlamentarët evropian që pritet të fillojnë të hënën në Bruksel, analistët thonë se zgjidhja e krizës kërkon vetëm ndërmjetësues të posaçëm të kalibrit të Karl Bildt, Kethrin Eshton apo Mirosllav Lajçak. Sipas tyre, iniciativa e ndërmjetësimit të Parlamentit Evropian përbën një fillim të mirë për t’i ulur në tryezë palët dhe njohur me qëndrimet ...

 • Zaev: Monstra, Mlladenov, A1 dhe çështja e emrit do të detyrojnë dorëheqjen e Qeverisë

  25 Mars, 2015

  ZaevLideri i LSDM-së Zoran Zaev, në një intervistë dhënë për radion Dojçe Vele, theksoi se rastet e Monstrës, Nikolla Mlladenovit, televizionit A1 dhe çështjes së emrit, që do të publikohen nga opozita, do të jenë pikë kthese që do të detyrojnë dorëheqjen e Qeverisë.

   

  Sipas Zaevit, pavarësisht se Gruevski dëshiron të demonstrojë qëndrueshmëri dhe normalitet, pas publikimit të një pjese më të ...

 • VMRO dhe LSDM takohen në Bruksel për tejkalimin e krizës politike në vend

  25 Mars, 2015

  Takimi i parë mes përfaqësuesve të VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së me lehtësuesit evropianë pritet të mbahet javën e ardhshme në Bruksel.

  Pas përfundimit të konferencës dy ditore mbi dialogun politik të organizuar nga Parlamenti Evropian, ndonëse palët nuk lëvizën nga qëndrimet e tyre të ngurta, megjithatë kanë rënë dakord që javën e ardhshme të ulen në tryezë të përbashkët me deputetët evropian. Parlamentarët evropianë të cilët do të përpiqen të lehtësojnë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"