• Në vitin 1908, Shkupi ishte qytet me shumicë shqiptare, e Prizreni nuk e kishte asnjë turk

  8 Prill, 2015

  shkupi

  Në Shkup, sipas statistikave të vitit 1908-1909, shumica e popullatës ka qenë shqiptare. Kjo statistikë, që shihni në dokumentin më poshtë, mendohet se është e realizuar nga pushteti i kohës, pra Perandoria Osmane.

   

  statistika 1908Sipas saj, në Shkup para një shekulli kanë jetuar 50.258 shqiptarë, 9264 serb dhe 29080 ...

 • ‘Šiptari’ , ‘Indianci’… fyerjet nga pushtetarët maqedonas

  7 Prill, 2015

  Bisedat e përgjuara në Maqedoni po zbardhin fyerje të rënda ndaj shqiptarëve nga ana e pushtetarëve maqedonas.

  Janë ministra, kryetarë Parlamenti dhe publicistë maqedonas që fyejnë rëndë dhe nënvlerësojnë shqiptarët. Kjo ka të bëjë pikërisht me partinë shqiptare në pushtet BDI, e cila është në shënjestër të këtyre fyerjeve.

  Në bisedat e përgjuara të lëshuara kohëve të fundit. Ministrja e brendshme, Gordana Jankullovska dëgjohet duke i quajtur shqiptarët me emërtimin ‘shiptari’, apo ...

 • Marin Mema: Gjendja e Ohrit, faji i partive politike shqitpare!

  7 Prill, 2015

  Gazetari i Top Channel, Marin Mema, i njohur për ciklin e tij të emisioneve “Shqipëria Tjetër” dhe “Exclusive” ku me guxim të jashtëzakonshëm gjurmon dhe sjell në ekran shqiptarë dhe troje shqiptare të ngelura jashtë kufijve. Ai bëri bujë në Maqedoni pas dokumentarit në fshatrat e Rekës së Epërme, banorë shqiptarë ortodoks që prej rrethanave politike u asimiluan dhe kishin frikë të tregojnë se janë shqiptarë.

  Edicioni i fundit të titulluar ...

 • Shekerinska: Fillojmë me fazën e protestave

  3 Prill, 2015

  Zv/kryetarja e LSDM-së Radmilla Shekerinska, në emisionin “Rruga Drejt” theksoi se me protestat e mbrëmshme në Kumanovë, LSDM-ja ka filluar fazën e dytë të veprimit, që nënkupton organizimin e protestave paralelisht me publikimin e bombave. Ajo paralajmëroi protesta të tjera ditëve në vazhdim edhe në qytete tjera të Maqedonisë, si hap të domosdoshëm pas gjithçka që zbardhën bombat.

  ‘Pajtohem me juve, publikimi dhe pritja nga ana jonë, në ndonjë sallë të ...

 • Fyle: Ardhmëria e Maqedonisë në pikëpyetje!

  3 Prill, 2015

  fule

  Ish komisionari evropian për zgjerim, Shtefan Fyle ka shprehur brengosje jashtëzakonisht të madhe për zhvillimet në Maqedoni. Në një intervistë të dhënë për “Utrinski Vesnik”, Fyle ka vlerësuar se Maqedonia po kalon krizën më serioze dhe se ardhmëria e vendit është në pikëpyetje.

  “Nuk bëhet fjalë vetëm për atë se Maqedonia sërish gjendet në krizë, por se kjo krizë është ...

 • Bomba XVI: Vjedhjet e zgjedhjeve në Kumanovë

  2 Prill, 2015

  LSDM-ja opozitare ka zhvendosur sërish bombat në nivel lokal. Pas Strumicës dhe Komunës Qendër, social-demokratët publikuan sot telefonata që sipas tyre dëshmojnë parregullsitë në proceset zgjedhore në Kumanovë.

  Kryetari i komitetit komunal të LSDM-së në Kumanovë, Martin Kostovski, publikoi biseda telefonike ku ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska kërkon nga ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov t’i paguajë 75 mijë eurot e premtuara për partinë e ish deputetit serb Dragisha Miletiqit. Sekretari i ...

 • Bomba e djeshme e opozitës, temë mediash botërore

  2 Prill, 2015

  Akuzat e LSDM-së se drejtori i DSK-së Sasho Mijalkov ka marrë provizion për furnizimin me pajisje përgjuese, kanë jehuar edhe në mediat botërore. New York Times dhe ABC News, mes të tjerash i kushtoheshin artikullit të Asociated Press me titull “Shefi i policisë sekrete maqedonase akuzohet për ryshfet në biznesin me Izraelin”.

  “Zoran Zaev…publikoi biseda të regjistruara në mënyrë të paligjshme, për të cilat thotë se tregojnë që shefi i policisë sekrete ...

 • VMRO insiston për ligjet për letërnjoftime dhe pasaporta

  2 Prill, 2015

  VMRO-DPMNE po insiston që partneri i saj i koalicionit BDI të pranojë miratimin e projekt-ligjit për letërnjoftime dhe ate për pasaportat.

  Në kuadër të këtyre përpjekjeve ka pasur një takim midis dy koordinatorëve të grupeve parlamentare të VMRO-DPMNE, Ilija Dimovski dhe atij të BDI-së, Talat Xhaferri, ku është diskutuar për pjesët kontestuese të ligjit që refuzohen nga partia e Ali Ahmetit.

  Miratimi i këtyre ligjeve po mbahet i bllokuar, për shkak se ...

 • Projekt-ligji për pasaportat e Maqedonisë, a rrezikohen mërgimtarët shqiptarë

  1 Prill, 2015

  Parlamenti i Maqedonisë i dha dritë jeshile propozimit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për dokumentet e udhëtimit të qytetarëve të vendit.

  Me këtë, ky projekt – ligj shkon në fazën e dytë, kur pritet edhe miratimi dhe fuqizimi i tij. Deputetët e BDI-së votuan të përmbajtur dhe nuk kundërshtuan këtë projekt – ligj, edhe pse ai ka hapur shume debate dhe dilema se mund të jetë i dëmshëm për mërgatën ...

 • MASH tërheq matematikën nga matura shtetërore

  1 Prill, 2015

  Ministria për Arsim dhe Shkencë ka ndryshuar vendimin e mëparshëm për maturën shtetërore.

  M.A.SH-i sot ka dal me një zgjidhje të re, që lënda e matematikës të mos jetë e detyrueshme për të gjithë nxënësit në shkollat e mesme, por vetëm për nxënësit të cilët janë të regjistruar në gjimnaz dhe të cilët kanë zgjedhur drejtimin matematiko-natyror.

  Lajmin e bëri të ditur vetë ministri Abdilaqim Ademi, i cili më tej ka njoftuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"