• Amerika i dha dritë jeshile qeverisë teknike?

  21 Janar, 2015

  A ka gjasa që kjo deklaratë e ambasadorit të hapë mundësi për Qeveri teknike e cila do të shpallte edhe zgjedhjet e parakohshme, apo ajo nuk do të ndryshojë asgjë, për shkak të kushteve dhe rrethanave në të cilat vjen?Ambasadori në largim i SHBA-ve, Poll Uollers tha se nuk e shikon si ekstreme kërkesën e opozitës për qeveri teknike.

  “Për sa i përket qeverisë teknike nuk është aq e pazakontë. ...

 • Aksidentohet kreu i BDI-së, Ali Ahmeti

  21 Janar, 2015

  Kreu i BDI-së Ali Ahmeti dhe shoferi i tij janë aksidentuar paradite, për shkak të përplasjes së makinës së tyre në një nga pikat pagesore rrugore. Mjekët e Spitalit të Tetovës thonë se Ahmeti dhe shoferi i tij janë në gjendje të mirë, dhe së shpejti pritet edhe lëshimi për kurim shtëpiak. Aksidenti ndodhi në pikën pagesore të Tetovës, nga ana e Gostivarit. Nga aksidenti, i cila sipas komunikatës nga ...

 • Vazhdon greva, në disa shkolla dërgohen mësues zëvendësues

  21 Janar, 2015

  Në disa shkolla të vendit me vendim të Ministrisë së Arsimit janë dërguar mësimdhënësit e parë zëvendësues për të mbajtur procesin mësimor, për shkak të grevës.Persona që janë deklaruar si arsimtarë të lëmive të ndryshme kanë shkuar sot në disa shkolla të Shkupit, po zhvillohet greva.

  Ministria e Arsimit dje kishte kërkuar nga sekretarët e shkollave që të dërgojnë listat e mësimdhënësve që janë në grevë.

  Lidhur me këtë vendim ka reaguar ...

 • Greva në arsim, vazhdon të mbahet në të gjitha shkollat

  21 Janar, 2015

  Greva e mësuesve ka vazhduar edhe sot pothuajse në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme në Shkup. Nënkryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Ilirjan Çavolli thotë se presionet e autoriteteve për të penguar grevën, janë të mëdha. Ai tha se shkolla fillore ku ai jep mësim, numëron 72 anëtarë të sindikatës prej gjithsej 100 mësuesve, të cilët pa dëshirën e tyre, po mbajnë orët e mësimit. Çavolli ...

 • Maqedonia shumë larg BE-së

  21 Janar, 2015

  Rruga e Maqedonisë drejtë anëtarësimit në Bashkim Evropian do të jetë e gjatë dhe me shumë sfida.Në këtë proces shteti i ri duhet të përkushtohet më shumë në zgjidhjen e kontestit të emrit, sundimin e ligjit, dialogun politik, lirinë e 35ve dhe në përgjithësi të drejtat e njeriut.

  Këto kushte i ri theksuan mbasadori i Letonisë në Shkup, Albert Sarkanis, vendi i të cilët po udhëheq me presidencën e Bashkimit Evropian ...

 • Ilir Meta kërkon buxhet më të madh për viset shqiptare

  20 Janar, 2015

  Kreu i Parlamentit të Shqipërisë Ilir Meta iu drejtua deputetëve të Maqedonisë nga foltorja e parlamentit, duke kërkuar ndarje buxheti për shqiptarët, madje duke i vënë theksin edhe rolit shtetformues që shqiptarët kanë në Maqedoni.Për herë të parë, me një deklaratë kaq të prerë, një zyrtar i lartë i Shqipërisë solli në vëmendje se shqiptarët në Maqedoni, 14 vjet pas firmosjes së Marrëveshjes së Ohrit, nuk e gëzojnë shumëçka prej ...

 • Komuni Qyteti i Shkupit, rekomandim për ndotjen

  20 Janar, 2015

  Derisa në perëndim në raste të ndotjes më të madhe se parametrat e lejuar miren masa konkrete në Maqedoni vazhdojnë me rekomandime kështu Alsat-M njofton se për shkak të ndotjes së ajrit, pa të dhëna konkrete Qyteti i Shkupit rekomandon që qytetarët të mos dalin pa nevojë, fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna, të sëmurët kronik dhe të moshuarit këshillohen të mos dalin në vende të hapura, ndërsa ambientet e mbyllura ...

 • Vazhdon bllokimi euro-integrues i Maqedonisë

  20 Janar, 2015

  As në gjashtëmujorin e ardhshëm të presidencës letoneze, Maqedonia nuk mund të presë zhbllokim të procesit euro-integrues.Për ambasadorin e Letonisë, Albert Sarkanis megjithëse zgjerimi mbetet ndër prioritet e Unionit, vendimi për Maqedoninë nuk varet nga Riga por nga vullneti i 28 shteteve anëtare. Për Maqedoninë, kyçe mbetet jo vetëm zgjidhja e emrit me Greqinë, por dialogu politik, liria e 35ve, gjyqësori i pavarur. Ambasadori i BE-së Aivo Orav duke komentuar ...

 • Pushteti i Gruevskit sikur i Shtetit Islamik

  20 Janar, 2015

  Gazetarët protestues sot në Shkup kanë theksuar se pushteti aktual në Maqedoni i udhëhequr nga Nikola Gruevski i ngjason pushtetit të ISIS apo Shtetit Islamik. Gazetarët kanë mbajtur disa karikatura të kryeministrit Gruevski, i cili në stilin e një “xhihadisti”, therrë lirinë e 35veKryetari i shoqatës së gazetarëve, Naser Selmani theksoi se kjo karikaturë do t’i dorëzohet kryeministrit para portës së Qeverisë.
  Redaktori i revistës “Fokus”, Zoran Dimitrovski theksoi ...

 • Nedelkov: Nuk ka tërheqje nga greva më 20 janar

  16 Janar, 2015

  Askush dhe asgjë nuk mund të na zmbraps nga vendimi për të zhvilluar grevë më 20 janar, përveç pranimit të plotë të kërkesave tona. Kështu shprehet numri “një” i SASHK-ut Jakim Nedelkov, në emisionin 360 gradë. Sipas tij, mbi 87% e anëtarësisë janë “pro” mbajtjen e grevës, ndërsa të paktë janë ata që janë kundër. Nedelkov ritheksoi se kërkesat e Sindikatës janë kërkesa sociale.“Nëse deri më 20 janar nuk na ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"