• A do të dal e vërteta për dënimet e shqiptarëve për “terrorizëm” në Maqedoni

  23 Shkurt, 2015

  Përgjimet a do të nxjerrin të vërtetën për dënimin e dhjetërave të rinjve shqiptarë përmes proceseve të dyshuara dhe të montuara.Në Maqedoni burgjet janë duke vluar nga numri i madh i të dënuarve shqiptarë me dhjetëra vite burg e deri në burgim të përjetshëm të dënuar me vepra penale për terrorizëm, informon agjencia e lajmeve INA.

  Dënimet e shqiptarëve mbeten drakonike, lidhur me rolin që kishin Gjykatat e Shkupit, posaçërisht te ...

 • Mijalkov – Llatas: Thaçi jostabil, Ahmeti më i mirë dhe parimor

  20 Shkurt, 2015

  Ja se çfarë flasin drejtori i DSK-së, Sasho Mijalkov me gazetarin Llatas për koalicionimet e shqiptarët. Në një bisedë të shefit të shërbimit sekret DSK, Sasho Mijallkov dhe kryeredaktorit të TV Sitel, Dragan Pavloviq – Llatas, flitet për zgjedhjet dhe koalicionimet e ardhshme me partitë shqiptare.

  Në bisedën e shtruar, Llatas thotë se nëse do të arrihen 55 deputetë nga VMRO-DPMNE, atëherë në koalicionin të merret PDSH nga shqiptarët ...

 • Ambasadori amerikan vazhdon agjendën e takimeve për krizën në Maqedoni

  19 Shkurt, 2015

  Ambasadori i ri amerikan në Shkup, Jess Baily ka vazhduar agjendën e tij dhe misionin diplomatik në mbështetje të tejkalimit të krizës politike në MaqedoniPas takimeve me liderin e VMRO-s, Nikolla Gruevski dhe liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, ai sot ka takuar liderin e BDI-së, Ali Ahmetin dhe zv.kryeministrin e Maqedonisë, Musa Xhaferi.

  Në këto takime është biseduar lidhur me krizën e krijuar politike dhe tensionimin e saj ...

 • Mbetet enigmë shpërthimi i mbrëmshëm para Gjykatës së Shkupit

  19 Shkurt, 2015

  Policia nuk ka dhënë asnjë informatë shtesë rreth shpërthimit të mbrëmshëm që ndodhi para pallatit të Gjykatave. Të kontaktuar nga ALSAT, nga sektori për punë të brendshme në Shkup, thonë se nuk ka asgjë të re nga rasti i mbrëmshëm dhe se mbeten në informatat e publikuara në buletinin zyrtarë të MPB-së. Në buletin thuhet se rreth orës 19:30 është denoncuar një shpërthim në bulevardin “Goce Dellçev”. “Pjesëtarë të policisë ...

 • Zaev: Jemi gati për anonimët, do të marrin përgjigjen

  17 Shkurt, 2015

  Lideri i LSDM-së Zoran Zaev iu përgjigj kërcënimeve të të ashtuquajturve “Anonymous” të cilët paralajmëruan se do të publikojnë gjëra që sipas tyre, opozita ka dashur t’i fshehë. Në profilin e tij në Facebook, kreu i LSDM-së u ka bërë thirrje autorëve të fillojnë me publikimin e së vërtetës, por jo vetëm në Facebook.“Jemi gati për të ashtuquajturit “anonymous”… le të fillojnë e pastaj do të shohin se çdo të ...

 • Kriza politike, Han në takime maratonë me liderët politikë

  17 Shkurt, 2015

  Takimet maratonë të komisionarit evropian për zgjerim Johanes Han në Shkup përfunduam pa ndonjë rezultat konkret. Zyrtari i lartë evropian madje vendosi të mbante të fshehtë mesazhet e Brukselit në drejtim të zgjidhjes së krizës politike edhe pse mësohet se gjatë takimeve me aktorët politik nuk ka ofruar ndonjë zgjidhje konkrete. Pas takimit me Gruevskit, Han madje tha shkurt se ndonjëherë mos publikimi i këtyre bisedave mund të nxis progres. ...

 • Zaev në ‘Rruga drejt…’, do publikojmë gjithçka që posedojmë

  13 Shkurt, 2015

  Kreu i LSDM-së Zoran Zaev është sonte ekskluzivisht në ALSAT, në kuadër të emisionit “Rruga Drejt”. Zaev flet për gjithçka posedon, e që kanë të bëjë “bombat e përgjimeve” që ka nisur të shpalos tashmë.“Edhe pse është e dhimbshme, nga bisedat e përgjuara, tani e kuptoj më së miri përse Ahmeti sillet në këtë mënyrë me partnerin e koalicionit. E kuptoj edhe Menduh Thaçin!”, – ka deklaruar Zaev. Kreu i ...

 • ‘Ilirida’, ndal sundimit maqedonas të shqiptarëve

  13 Shkurt, 2015

  Dhe, s’kishte si të ndodhte ndryshe, kur në situata të tilla, në skenë të rishfaqet edhe e ashtuquajtura Ushtria për Çlirimin e Iliridës. Në një komunikatë të mbërritur në redaksinë tonë, thuhet se “punohet për çlirimin e shtetit të Iliridës”. Në komunikatë theksohet se Ushtria për Çlirimin e Iliridës, nuk ka asgjë kundër ndaj popullit maqedonas, grek apo serb, por njofton qeverinë e Maqedonisë se nuk lejon shtypjen e egër ...

 • Ambasadori amerikan Baily mbi krizën në Maqedoni

  13 Shkurt, 2015

  Ambasadori i ri amerikan në Shkup Jess Baily tha sot se shpreson që kriza politike në Maqedoni të zgjidhet në mënyrë pozitive, duke respektuar sundimin e ligjit, transparencën dhe pavarësinë e gjyqësorit dhe lirinë e shtypit.Ai i bëri komentet pasi i dorëzoi letrat kredenciale Presidentit maqedonas Gjorgje Ivanov. Zoti Ivanov tha se Maqedonia i shikon Shtetet e Bashkuara si partnerin më të madh strategjik, ndërsa pret mbështetjen e tyre për ...

 • Maqedonia e 117-ta në listën e lirisë së mediave

  12 Shkurt, 2015

  Maqedonia vazhdon të fundoset përsa i takon lirisë së 35s. Këtë e dëshmon edhe raporti më i ri i organizatës “Reporterët pa kufij”. Në këtë raport, Maqedonia renditet në vendin e 117-të përkrah vendeve me liri të zymtë të 35s, Taxhikistanit, Afganistanit, Malit dhe Algjerisë.Sipas kryetarit të SHGM-së, Naser Selmani këtë vit Maqedonia ka një lëvizje përpara në renditje, jo se ka bërë përmirësim rreth lirisë së 35s, por se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"