• Nesër protestë në Tetovë kundër ndotjes

  5 Shkurt, 2015

  Qytetarët e Tetovës nesër sërish do të protestojnë kundër ndotjes së ambientit jetësor dhe rrezikimit të jetëve të tyre. Protesta u paralajmërua nga Lëvizja EcoGuerilla ndërsa ftohen të gjithë qytetarët që të protesojnë në ora 13.00 në sheshin Iliria në qendër të qytetit.

  Drejtuesi i EcoGuerilla, Arianit Xhaferi ka bërë thirrje që të gjithë qytetarët masovikisht të dalin në protestë për të ngritur zërin kundër ndotjes dhe rrezikimit të jetës ...

 • Nedelkov po gënjen, dënime për arsimtarët do të ketë?

  5 Shkurt, 2015

  Ndërprerja e grevës së mësimdhënësve nga ana e këshillit të SASHK-ut është miratuar pa asnjë konsultim paraprak me anëtarësinë dhe pa plotësimin e asnjë kërkese që kishin mësuesit grevistë. Akuzat në adresë të SASHK-ut i bëri sot Sindikata Multi-Etnike e Arsimit.

  Kryetarja e kësaj sindikate, Suzana Stefanoviq thotë se Jakim Nedellkov gënjen mësuesit kur thotë se gjobat e testimit ekstern janë hequr dhe gënjen edhe për faktin tjetër se MASH-i do ...

 • LSDM, të premten vendimi për bombat

  4 Shkurt, 2015

  Kryesia e LSDM-së do të vendos të premten në seancë të Këshillit Qendror për ditën e fillimit të publikimit të “bombave” të shumëpritura. Këtë e bëri të ditur sot zëdhënësi i LSDM-së Petre Shilegov, duke thënë se pa vendim të Këshillit Qendror nuk do të fillojë publikimi i dokumenteve.Ndërkohë lideri i LSDM-së Zoran Zaev i cili ditëve të fundit ka intensifikuar takimet me ndërkombëtarët, ka pritur sot ndihmës sekretarin shtetëror ...

 • NZZ: Goditje e re e qeverisë maqedonase ndaj kundërshtarëve të saj

  4 Shkurt, 2015

  Gazeta gjermane Neue Zürcher Zeitung (NZZ) përmes një shkrimi special ka përshkruar situatën e fundit në Maqedoni lidhur me shtimin e tensioneve midis pozitës dhe opozitës maqedonase. Duke i numëruar ngjarjet që u shënuan gjatë vikendit në Maqedoni për rastin “Puç”, autori Andreas Ernst në tekstin e publikuar thekson se menjëherë ka pasur reagime nga përfaqësuesit e lartë të BE-së për siguri dhe politikë të jashtme.

  Në reagim është vlerësuar se ...

 • Ja arsyet e ndërprerjes së grevës

  4 Shkurt, 2015

  Rishikimi i rrogave të mësimdhënësve, lehtësimi i punës administrative, përkatësisht heqja e ditarit tradicional nga përdorimi dhe ngrirja e gjobave për mësuesit si rezultat i suksesit të dobët nga testimi i vjetshëm ekstern janë arsyeja e ndërprerjes së grevës 11 ditore të mësuesve sindikalist.Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Jakim Nedellkov thotë se është herët të flitet se sa përqind do të rriten rrogat e mësimdhënësve, por ...

 • Kreu i SASHK më në fund flet për ndërprerjen e grevës në arsim

  4 Shkurt, 2015

  Kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK), Jakim Nedellkov më në fund ka folur për arsyet e ndërprerjes së grevës në arsim dhe se për çfarë marrëveshje bëhet fjalë me ministrinë e Arsimit dhe ate të Punës dhe Politikave Sociale. Duke diskutuar për kërkesën e rritjes së rrogave dhe për mosrealizimin e saj si një nga kërkesat kryesore gjatë grevës, Nedelkov ka theksuar se është herët ...

 • Maqedoni, shkolla të pakënaqura me kompromisin për ndërprerjen e grevës

  4 Shkurt, 2015

  Marrëveshja për ndërprerjen e grevës në arsim ka nxitur reagime tek shumë mësimdhënës dhe përfaqësues të SASHK në Maqedoni.Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK) mbrëmë arriti marrëveshje me Ministrinë e Arsimit dhe ate të Punës dhe Politikës Sociale për ndërprerjen e grevës, por duke mos bërë të qartë se çfarë përmban marrëveshja e arritur dhe sa do të respektohen afatet e realizimit të saj, informon INA.

  SASHK mbrëmë vonë informoi ...

 • Presidenti Ivanov shkarkon nga detyra zv. drejtorin shqiptarë në Agjensinë e Zbulimit

  3 Shkurt, 2015

  Presidenti i Shtetit, Gjorge Ivanov nën kompetencë të të cilit është Agjencia e Zbulimit ka shkarkuar Zv/drejtorin shqiptarë të këtij institucioni, Muhamed Ismailin i cili këtë post e ka ushtruar që nga viti 2003. Në këtë institucion tash e tutje nuk do të ketë post të Zv/drejtorit për shkak të sistematizimit të ri që ka paraparë presidenti e që ministrat shqiptarë e kanë lejuar të kalojë në qeveri ditë më ...

 • LSDM: Rrëzimi i regjimit, proces i pakthyeshëm

  3 Shkurt, 2015

  Procesi për publikimin e dëshmive që sipas LSDM-së dëshmojnë krimin e kësaj Qeverie, tashmë ka filluar, thonë nga partia e Zaevit. Sipas zëdhënësit Petre Shilegov, për një kohë shumë të shkurtër LSDM-ja do të fillojë publikimin e bombave. Shilegov nuk përmendi saktësoi ditën kur do të fillojnë publikimin e dokumenteve të shumëpritura nga opinioni. Siç përmendi Zaev ditë më parë, në mesin e bombave ka dëshmi për vjedhjen e ...

 • Me Serbinë roaming të lirë, me Shqipërinë jo

  3 Shkurt, 2015

  Nga 30 qershori hyjnë në fuqi çmimet e reja për shërbimin roaming me Serbinë, Malin e Zi dhe Bosnje Hercegovinën, deklaroi drejtori i Agjencisë për Komunikime Elektronike (AKE) Robert Ordanovski. Edhe pse ishte paralajmëruar, roaming të lirë nuk do të ketë me Shqipërinë, e aq më pak me Kosovën. “Marrëveshja është arritur në takimin e fundit të përfaqësuesve të katër vendeve në Beograd. Maqedonia tashmë e ka ndryshuar Ligjin për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"