• LSDM: Rrëzimi i regjimit, proces i pakthyeshëm

  3 Shkurt, 2015

  Procesi për publikimin e dëshmive që sipas LSDM-së dëshmojnë krimin e kësaj Qeverie, tashmë ka filluar, thonë nga partia e Zaevit. Sipas zëdhënësit Petre Shilegov, për një kohë shumë të shkurtër LSDM-ja do të fillojë publikimin e bombave. Shilegov nuk përmendi saktësoi ditën kur do të fillojnë publikimin e dokumenteve të shumëpritura nga opinioni. Siç përmendi Zaev ditë më parë, në mesin e bombave ka dëshmi për vjedhjen e ...

 • Me Serbinë roaming të lirë, me Shqipërinë jo

  3 Shkurt, 2015

  Nga 30 qershori hyjnë në fuqi çmimet e reja për shërbimin roaming me Serbinë, Malin e Zi dhe Bosnje Hercegovinën, deklaroi drejtori i Agjencisë për Komunikime Elektronike (AKE) Robert Ordanovski. Edhe pse ishte paralajmëruar, roaming të lirë nuk do të ketë me Shqipërinë, e aq më pak me Kosovën. “Marrëveshja është arritur në takimin e fundit të përfaqësuesve të katër vendeve në Beograd. Maqedonia tashmë e ka ndryshuar Ligjin për ...

 • Në Shqipëri jetohet më mirë se në Maqedoni, Serbi e Greqi

  3 Shkurt, 2015

  Instituti amerikan i studimeve Cato në një raport të publikuar për “Indeksin e mjerimit” në 108 vende në botë ka renditur mes tyre edhe Shqipërinë.Por ajo që vihet re është se sipas Cato Institute vendi ynë ka standarde jetese më të mirë se vendet fqinje si Serbia, Greqia apo edhe Maqedonia.

  Radhitja si vende më të mjerueshme nis nga numri 1, ndërsa në këtë listë Maqedonia radhitet lartë, duke ...

 • Rasti “Puç”, mediet greke: Gruevski po sillet si diktator

  3 Shkurt, 2015

  Mbështetje për Zoran Zaev dhe akuza ndaj kryeministrit Nikolla Gruevskit është ajo që dominon në 35t greke në tentimin për puç në Maqedoni, informoi raportuesi i Netpress nga Athina.Kërcënimet e Zaev nuk e kanë prishur sigurinë e vendit, ndërsa kryeministri Gruevski është një diktator, këto janë disa pjesë të konstruksioneve që mund të lexohen në Greqi me rastin e skandalit që ndodhi në Maqedoni.

  Magazina online për diplomaci dhe strategji ‘ ...

 • Flekenshtajn dhe Hovit: Deklaratat e Gruevskit dhe Jankullovskës kundërthënëse

  3 Shkurt, 2015

  Nënkryetari i socialistëve në Parlamentin europian, Knut Flekenshtajn dhe ish raportuesi për Maqedoninë në BE, Ricard Hovit thonë se po i ndjekin ngjarjet në Shkup me shumë vëmendje. Ata mbeten të shqetësuar me ndikimin në proceset gjyqësore dhe me drejtësinë selektive në Maqedoni, transmeton “Lajmpress”.“Ne kërkojmë hulumtim transparent për akuzat, duke e pasur parasysh përforcimin e sundimin e së drejtës, që janë shënuar edhe në raportin e progresit nga ana ...

 • Reagimi i Rusisë, Nikovski: Kundërpërgjigje ndaj perëndimit. Fërçkovski: Dëshmi për mbështetjen e Gruevskit

  2 Shkurt, 2015

  Njohësit e çështjeve ndërkombëtare vlerësojnë se reagimi i Moskës Zyrtare rreth rastit ‘Puç’, buron nga kërcënimi për një skenar ukrainas në Maqedoni. Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare Lubomir Fërçovski vlerëson se Moska edhe një herë dëshmoi afërsinë me pushtetin aktual, dhe përmes një deklarate konfuze e pranon pretendimin e qeverisë për grusht-shtet nga opozita. “Jo vetëm që janë me qëndrim ‘pro’ qeverisë por ata për shkak të interesave të tyre ...

 • BE kërkon hetim të pavarur dhe transparent për rastin “Puç”

  2 Shkurt, 2015

  Bashkimi Evropian shprehet i shqetësuar me gjendjen politike në Maqedoni.Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Koçijançiç kërkon që hetimet në rastin “Puç” të kryhen në mënyrë transparente dhe të pavarur.

  “ Jemi të shqetësuar për situatën politike në Maqedoni, me mënyrë se si këto ngjarje u zhvilluan gjatë vikendit dhe mungesën e mbulimit të balasuar 35tik të tyre, të cilat i rritën shqetësimet tona. Jam e sigurt që ju e dini ...

 • Gjendje e jashtëzakonshme dhe vërshime në Maqedoni

  2 Shkurt, 2015

  Pjesa lindore e Maqedonisë është përfshirë nga vërshimet masive, si pasojë e daljes së lumejve nga shtrati i tyre. Autoritetet qeveritare përmes një shtabi të emergjencës kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme në këtë pjesë të vendit. Për shkak të reshjeve masive të shiut dhe rrjedhat e shtuara të lumejve, uji që ka rrjedhë masivisht nga penda Kalimanc ka shkaktuar përmbytjen e disa vendbanimeve në komunën Çeshinovë – Obleshevë, Koçanë, ...

 • Tentativё pёr puҫ apo luftё brutale pёr pushtet nё Maqedoni?

  2 Shkurt, 2015

  Nё Maqedoni hkallёzohet kriza nё politikёn e brendshme mes qeverisё dhe opozitёs. Qeveria akuzon opozitёn pёr plane pёr njё grusht shteti. Ndёrsa opozita akuzon qeverinё pёr kriminalitet dhe afera korruptive.Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë pas realizimit të aksionit policor të koduar “Puçi” ka ngritur kallëzime penale kundër katër personave në mesin e të cilëve është edhe lidei i opozitës maqedonase Zoran Zaev, për veprat penale spiunazh, dhunim të ...

 • Gruevski: Zaevi bashkëpunëtor i shërbimeve sekrete

  2 Shkurt, 2015

  Kryeministri Nikolla Gruevski pretendon se aferat e paralajmëruara si bomba nga opozita, lideri i LSDM-së Zoran Zaev i ka siguruar në mënyrë të jashtëligjshme, në bashkëpunim me shërbime të huaja sekrete. Gruevski nuk precizoi se për agjencinë e cilit shtet bëhet fjalë, por tha se Zaevi i ka konfirmuar disa herë burimin e informatave, gjatë 4 takimeve mes 2 liderëve.
  “Në këto takime z. Zoran Zaev kërkoi nga unë formimin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"