• Rasti “Puç”, mediet greke: Gruevski po sillet si diktator

  3 Shkurt, 2015

  Mbështetje për Zoran Zaev dhe akuza ndaj kryeministrit Nikolla Gruevskit është ajo që dominon në 35t greke në tentimin për puç në Maqedoni, informoi raportuesi i Netpress nga Athina.Kërcënimet e Zaev nuk e kanë prishur sigurinë e vendit, ndërsa kryeministri Gruevski është një diktator, këto janë disa pjesë të konstruksioneve që mund të lexohen në Greqi me rastin e skandalit që ndodhi në Maqedoni.

  Magazina online për diplomaci dhe strategji ‘ ...

 • Flekenshtajn dhe Hovit: Deklaratat e Gruevskit dhe Jankullovskës kundërthënëse

  3 Shkurt, 2015

  Nënkryetari i socialistëve në Parlamentin europian, Knut Flekenshtajn dhe ish raportuesi për Maqedoninë në BE, Ricard Hovit thonë se po i ndjekin ngjarjet në Shkup me shumë vëmendje. Ata mbeten të shqetësuar me ndikimin në proceset gjyqësore dhe me drejtësinë selektive në Maqedoni, transmeton “Lajmpress”.“Ne kërkojmë hulumtim transparent për akuzat, duke e pasur parasysh përforcimin e sundimin e së drejtës, që janë shënuar edhe në raportin e progresit nga ana ...

 • Reagimi i Rusisë, Nikovski: Kundërpërgjigje ndaj perëndimit. Fërçkovski: Dëshmi për mbështetjen e Gruevskit

  2 Shkurt, 2015

  Njohësit e çështjeve ndërkombëtare vlerësojnë se reagimi i Moskës Zyrtare rreth rastit ‘Puç’, buron nga kërcënimi për një skenar ukrainas në Maqedoni. Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare Lubomir Fërçovski vlerëson se Moska edhe një herë dëshmoi afërsinë me pushtetin aktual, dhe përmes një deklarate konfuze e pranon pretendimin e qeverisë për grusht-shtet nga opozita. “Jo vetëm që janë me qëndrim ‘pro’ qeverisë por ata për shkak të interesave të tyre ...

 • BE kërkon hetim të pavarur dhe transparent për rastin “Puç”

  2 Shkurt, 2015

  Bashkimi Evropian shprehet i shqetësuar me gjendjen politike në Maqedoni.Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Koçijançiç kërkon që hetimet në rastin “Puç” të kryhen në mënyrë transparente dhe të pavarur.

  “ Jemi të shqetësuar për situatën politike në Maqedoni, me mënyrë se si këto ngjarje u zhvilluan gjatë vikendit dhe mungesën e mbulimit të balasuar 35tik të tyre, të cilat i rritën shqetësimet tona. Jam e sigurt që ju e dini ...

 • Gjendje e jashtëzakonshme dhe vërshime në Maqedoni

  2 Shkurt, 2015

  Pjesa lindore e Maqedonisë është përfshirë nga vërshimet masive, si pasojë e daljes së lumejve nga shtrati i tyre. Autoritetet qeveritare përmes një shtabi të emergjencës kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme në këtë pjesë të vendit. Për shkak të reshjeve masive të shiut dhe rrjedhat e shtuara të lumejve, uji që ka rrjedhë masivisht nga penda Kalimanc ka shkaktuar përmbytjen e disa vendbanimeve në komunën Çeshinovë – Obleshevë, Koçanë, ...

 • Tentativё pёr puҫ apo luftё brutale pёr pushtet nё Maqedoni?

  2 Shkurt, 2015

  Nё Maqedoni hkallёzohet kriza nё politikёn e brendshme mes qeverisё dhe opozitёs. Qeveria akuzon opozitёn pёr plane pёr njё grusht shteti. Ndёrsa opozita akuzon qeverinё pёr kriminalitet dhe afera korruptive.Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë pas realizimit të aksionit policor të koduar “Puçi” ka ngritur kallëzime penale kundër katër personave në mesin e të cilëve është edhe lidei i opozitës maqedonase Zoran Zaev, për veprat penale spiunazh, dhunim të ...

 • Gruevski: Zaevi bashkëpunëtor i shërbimeve sekrete

  2 Shkurt, 2015

  Kryeministri Nikolla Gruevski pretendon se aferat e paralajmëruara si bomba nga opozita, lideri i LSDM-së Zoran Zaev i ka siguruar në mënyrë të jashtëligjshme, në bashkëpunim me shërbime të huaja sekrete. Gruevski nuk precizoi se për agjencinë e cilit shtet bëhet fjalë, por tha se Zaevi i ka konfirmuar disa herë burimin e informatave, gjatë 4 takimeve mes 2 liderëve.
  “Në këto takime z. Zoran Zaev kërkoi nga unë formimin ...

 • Padi penale kundër Zaevit, i dyshuar për “puç” shtetëror

  2 Shkurt, 2015

  Padi penale për liderin e opozitës Zoran Zaev. Prokuroria Publike akuzon Zaevin për dhunë në tentativë ndaj përfaqësuesve më të lartë shtetëror. Hetimi ndaj Zaevit është hapur kur MPB-ja ngriti padi penale kundër liderit të LSDM-së. Zaev dyshohet se e ka kërcënuar dhe shantazhuar kryeministrin Nikolla Gruevski. Sipas MPB-së, Zaev i ka kërkuar kryeministrit Gruevski formimin e qeverisë teknike dhe zgjedhje të parakohshme, duke kërcënuar se nëse nuk pranon këtë ...

 • Euro-integrimet, edhe 2015-ta mbetet e bllokuar

  30 Janar, 2015

  Edhe këtë vit Maqedonia mund të mos e ri-aktivizojë Dialogut të Nivelit të Lartë me Bashkimin Evropian, i pezulluar që në vitin 2013. Zv/kryeministri për çështje evropiane Fatmir Besimi, në një takim me gazetarë, tha se vendimi për ri-aktivizim të mundshëm, pritet të sillet nga komisioneri evropian për zgjerim Johanes Han, në vizitën e parë të tij në Shkup, në muajin shkurt. Besimi tha se qeveria po bën përpjekje për ...

 • Nga Maqedonia ilegalisht janë transferuar 5 miliardë dollarë

  30 Janar, 2015

  Për dhjetë vite, nga Maqedonia në vendet e huaja përmes rrugëve ilegale janë transferuar rreth 5 miliardë dollarë, thuhet në raportin e institutit “Integriteti Global Financiar” nga Uashingtoni, shkruan gazeta “Vest”. Sipas këtij instituti, shuma më e madhe është shënuar në vitin 2011, kur nga Maqedonia jashtë vendit janë transferuar 852 milionë dollarë. Prej vendeve të rajonit, Maqedonia qëndron më keq se Shqipëria dhe Bosnje Hercegovina, kurse më mirë se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"