• Nedelkov: Deklarata e Ademit për dialog, presion ndaj mësimdhënësve

  29 Janar, 2015

  Deklarata e Ministrit të Arsimit se me sindikatën mund të bisedohet vetëm pasi të ndërpritet greva, është presion ndaj mësimdhënësve për të hequr dorë nga bojkoti. Kështu vlerëson kreu i sindikalistëve Jakim Nedellkov duke theksuar se greva mund të ndërpritet vetëm atëherë kur nga ministritë përgjegjëse, SASHK-u do të marr ofertë pozitive. “Greva sot ka hyrë në ditën e tetë dhe për ne është absolutisht e papranueshme ne tani në ...

 • A po ulet numri i dërgesave të diasporës në Maqedoni

  29 Janar, 2015

  Diaspora e Maqedonisë që përbëhet nga shumica e shqiptarëve po vazhdon të mbush buxhetin e vendit.Dërgesat apo të njohura si remitencat nga diaspora vitin e kaluar kanë shënuar rënie në krahasim me vitet e kaluara.

  Sipas të dhënave të Bankës Botërore, diaspora vitin e kaluar në Maqedoni ka dërguar 380 milionë dollarë, që paraqet 3.7 për qind të Bruto Prodhimit Vendor.

  Por jozyrtarisht mësohet për shuma më të larta, për shkak se ...

 • Kryesindikalisti i Evropës përkrahë grevën e SASHK

  28 Janar, 2015

  Presidenti i Konfederatës Evropiane të Sindikatave, Martin Romer po qëndron për vizitë në Maqedoni dhe se ai pas takimevetë zhvilluara me Sindikatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, por edhe me autoritetet shtetërore, ka theksuar se përkrahë kërkesat e sindikalistëve, por nga ana tjetër ai përkrahë edhe reformat e tjera që po ndërmerren në arsim nga ana e institucioneve.Ai ka bërë thirrje që të mos ndëshkohen mësimdhënësit apo mënyra e sjelljes ...

 • Ademi pranon të bisedojë me SASHK-un, vetëm nëse ndërpritet greva

  28 Janar, 2015

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës është e gatshme të ulet dhe të bisedojë për të gjitha kërkesat me përfaqësuesit e Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës vetëm nëse këta të fundit vendosin që të ndërpresin grevën. Kështu thotë për ALSAT-M ministri Abdilaqim Ademi. “Ne jemi të hapur për të biseduar me SASHK-un për të gjitha temat për të cilat ata pretendojnë se duhet të diskutohet, por gjithmonë duhet të kemi ...

 • Shkupi optimist mbi çështjen e emrit nga fitorja e Syrizas

  28 Janar, 2015

  Fitorja e “Syrizas” në Greqi dhe formimi i qeverisë së re kryesuar nga Aleksis Tsipras, ngjall optimizëm në disa qarqe politike në Maqedoni, se negociatat për zgjidhjen e çështjes së emrit mund të avancojnë më shpejt.Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë Nikolla Popovski, shpreson se me kabinetin e ri qeverisës në Athinë do të përshpejtohet dialogu në negociatat për çështjen e emrit. “ Nuk dua të spekuloj në lidhje ...

 • Fuere: Rasti Kezharoski tregoi se Maqedonia e ka humbur rrugën

  27 Janar, 2015

  “Rasti i Kezharovskit dhe mënyra se si ai e përshkruan vijën e kuqe të sjelljes së Qeverisë së Nikolla Gruevskit në raport me lirinë e shprehjes dhe qytetarët, Maqedonia po theksohet për nga e keqja, kësaj here si vend i vetëm në Ballkan që ka burgosur gazetar”, shkruan për “Prizma” ish kreu i diplomacisë evropiane në Maqedoni, Ervan Fuere.Sipas tij, gjatë këtij regjimi në Maqedoni, gjykatë normale nuk ekziston.

  “Ka ...

 • Testimi ekstern është zhvilluar pjesërisht

  26 Janar, 2015

  Testimi ekstern i gjen të ndara shkollat e mesme. Në Qytetin e Shkupit grupet e para i janë nënshtruar testimit, ndërsa gjatë ditëve në vijim do t’i nënshtrohen edhe grupet e mbetura. Drejtorët e shkollave të mesme të Qytetit të Shkupit theksuan se nuk ka pasur pengesa dhe se testimi është zhvilluar sipas dinamikës së parashikuar.“Gjithë nxënësit janë prezent në testim. Nuk kemi probleme teknike dhe gjithçka shkon në rregull. ...

 • Nuk ka takime të fshehta mes Zaevit dhe Gruevskit

  26 Janar, 2015

  Nuk ka pazarllëqe dhe takime të fshehta me VMRO DPMNE-në për “bombën” që posedon LSDM-ja. Kështu deklaron zëdhënësi i partisë Petre Shilegov duke komentuar shkrimet e fundit në 35, se gjoja kryetari Zaev dhe kryeministri Gruevski janë duke bërë pazare për “bombën”“Provat dhe materialet që disponon LSDM-ja, e që kanë të bëjnë me mënyrën e qeverisjes kriminale të pushtetit aktual, nuk mund dhe asnjëherë nuk do të jenë objekt bisedimi ...

 • Vazhdon greva në arsim, ministria kërkon mbajtjen testeve eksterne

  26 Janar, 2015

  Në gati shumicën e shkollave në Maqedoni po zhvillohet greva në arsim, edhe pse ajo po injorohet nga ana e pushtetit dhe 35ve proqeveritare.Sindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK) theksoi se greva po vazhdon në arsim dhe kulturë dhe se asaj për çdo ditë po i bashkëngjiten shkolla të tjera. Por nga ana tjetër, Ministria e Arsimit nuk ka dhënë asnjë përgjigje. Së fundi grevës i është bashkëngjitur ...

 • SASHK: Greva në arsim vazhdon, nuk mbahet as testimi ekstern

  23 Janar, 2015

  Për shkak të grevës në arsim nuk do të mbahet testimi i ekstern i paraparë më 26 janar në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme. Kjo u bë e ditur nga kryetari i Sindikatës së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës Jakim Nedellkov duke njoftuar gjithashtu edhe për presione të mëdha ndaj arsimtarëve për tu paraqitur të hënë në punë. Sipas tij mësuesit derisa janë në grevë nuk mundet askush ti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"