• Sot mbahet seanca e Këshillit Ekonomik në Maqedoni, priten masa të reja kundër krizës

  5 Tetor, 2022

  qeveriaKëshilli Ekonomik i Qeverisë sot saktësisht në mesditë duhet të mbajë seancë për krizën dhe ndër temat që pritet të jenë në rend dite janë masat shtesë që do të zbusin goditjen e çmimeve për qytetarët dhe ekonominë.

   

  Marzhet e ngrirjes, sipas kryeministrit Dimitar Kovaçevski, funksionojnë, por ajo që i rrit çmimet janë inputet, energjia dhe lëndët e para që ...

 • Përbërja e popullsisë në katër qytetet shqiptare, Shkup, Kumanovë, Tetovë dhe Gostivar, në vitin 1913

  4 Tetor, 2022

  TË DHËNAT STATISTIKORE NGA VITI 1913TË DHËNAT STATISTIKORE NGA VITI 1913, SOT MUND TË SHËRBEJNË PËR KRAHASIM DHE REFLEKTIM

  Kjo ka qenë afërsisht përbërja e popullsisë së qyteteve në Vilajetin e Kosovës të Perandorisë Osmane, para aneksimit të këtyre trojeve etnike shqiptare nga Serbia, në vitin 1913.

  Gjendja e sotme është shumë ndryshe, jo vetëm nga politika antishqiptare e Serbisë së ...

 • Rustemi: Rruga Strugë-Qafë Thanë do të jetë gati për 15 muaj

  4 Tetor, 2022

  rrugaPremtim i ri për ndërtimin e rrugëve në mbarë vendin. Pas njoftimeve se autostrada Ohër- Kërçovë do të jetë gati deri në fund të vitit 2023, drejtori i ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore, Ejup Rustemi, dha afat edhe për pikën kufitare Strugë-Qafë Thanë, e cila thotë se do të jetë gati për 15 muaj.

   

  Por, në vend të një rruge ...

 • Pas gjashtë ditëve kërkime, gjendet trupi i 22 vjeçarit nga Kumanova

  3 Tetor, 2022

  vardarGjashtë ditë pas aksidentit, ekipet e ndërhyrjes dhe vullnetarët lokalizuan trupin e viktimës brenda ujërave të lumit Vardar në kilometrin e tretë nga vendi i aksidentit, përkatësisht në afërsi të kazermës së Tetovës.

   

  Trupi u identifikuar nga familjarët, ndërsa më pas iu dorëzua mjekësisë ligjore. Për momentin, nuk ka pista dyshimi mbi pasojat e aksidentit.

  “Sot rreth orës 10:50 kanë gjetur ...

 • Nga data 1.10.2022, ora 00:01 çmime të reja të derivateve të naftës

  1 Tetor, 2022

  karburantetKomisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 1,06% në raport me vendimin e datës 26.9.2022.
  Çmimet referente të derivateve të naftës në tregun botëror. në krahasim me përllogaritjen e mëparshme shënojnë rritje mesatarisht ...

 • Kuvendi i Maqedonisë së Veriut sot duhet të vendos për shpalljen e gjendjes së krizës energjetike gjashtë mujore

  30 Shtator, 2022

  kuvendi-mkKuvendi i Maqedonisë sot duhet të vendosë për shtyrjen e situatës së krizës në sektorin e energjisë edhe për gjashtë muaj, nga nesër deri në fund të prillit të vitit të ardhshëm, duke qenë se vlefshmëria e vendimit të qeverisë për këtë qëllim, i cili ka hyrë në fuqi në fillim të ky muaj skadon sot.

   

  Pas një seance 5-ditore ...

 • Inflacioni në Maqedoni vazhdon të rritet

  28 Shtator, 2022

  marketRritja e çmimeve të prodhimeve ushqimore, por edhe të shërbimeve të ndryshme në vend nuk ka të ndalur. Këtë e ndejnë edhe qytetarët me zhvlerësimin e vlerës së parasë ku inflacioni në shtator arriti 16 për qind, e që tani me 1.000 denarë mund të blejnë shumë më pak gjësende se një vit më parë.

  Për më tepër, edhe importi ...

 • Shaqiri: Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka dhënë pëlqim për përdorimin e abetares së përbashkët

  27 Shtator, 2022

  AbetareMinistri i Arsimit dhe Shkencës në Republikën e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se është dhënë  pëlqimi për përdorimin e Abetarës për nxënësit në klasën e parë në mësim në gjuhë shqipe në vitin shkollor 2022-2023.

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka dhënë pëlqim për përdorimin e materialit të përpiluar nga autorët Mimoza Gjokutaj, Saranda Kumnova, Naser Zabeli dhe Tereza ...

 • 700 mijë qytetarë janë larguar për tetë vite, Bytyqi: Të papunët, të paaftë për tregun

  27 Shtator, 2022

  Zv kryeministri për çështje ekonomike Fatmir BytyqiPër tetë vite nga Maqedonia janë larguar 700 mijë persona duke krijuar kështu boshllëk në tregun e punës.

  Zv. kryeministri për çështje ekonomike Fatmir Bytyqi thotë se kërkesat për vende të reja të punës ka mjaftueshëm por sipas tij, mbi 90 për qind e të papunëve janë të paaftë për tregut të punës. Ai ...

 • Reagime për fyerjet ndaj bullgarëve, Borisov: Fqinjët treguan se nuk i kuptojnë vlerat evropiane

  27 Shtator, 2022

  MPJ BullgariTifozët tanë nuk e dëgjuan apelin e kapitenit Stefan Ristovski, se tani është radha jonë që t’i presim në mënyrë evropiane mysafirët bullgarë. Himni i fishkëlluar dhe gjuha e urrejtjes, nga tribunat shkaktuan reagime të ashpra në Bullgarinë fqinje. Vetëm pesë ditë para zgjedhjeve parlamentare, politikanët bullgarë dënuan sjelljen e tifozëve maqedonas në Facebook.

  “Si bullgar dhe tifoz futbolli, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"