• Maqedonia shumë larg BE-së

  21 Janar, 2015

  Rruga e Maqedonisë drejtë anëtarësimit në Bashkim Evropian do të jetë e gjatë dhe me shumë sfida.Në këtë proces shteti i ri duhet të përkushtohet më shumë në zgjidhjen e kontestit të emrit, sundimin e ligjit, dialogun politik, lirinë e 35ve dhe në përgjithësi të drejtat e njeriut.

  Këto kushte i ri theksuan mbasadori i Letonisë në Shkup, Albert Sarkanis, vendi i të cilët po udhëheq me presidencën e Bashkimit Evropian ...

 • Ilir Meta kërkon buxhet më të madh për viset shqiptare

  20 Janar, 2015

  Kreu i Parlamentit të Shqipërisë Ilir Meta iu drejtua deputetëve të Maqedonisë nga foltorja e parlamentit, duke kërkuar ndarje buxheti për shqiptarët, madje duke i vënë theksin edhe rolit shtetformues që shqiptarët kanë në Maqedoni.Për herë të parë, me një deklaratë kaq të prerë, një zyrtar i lartë i Shqipërisë solli në vëmendje se shqiptarët në Maqedoni, 14 vjet pas firmosjes së Marrëveshjes së Ohrit, nuk e gëzojnë shumëçka prej ...

 • Komuni Qyteti i Shkupit, rekomandim për ndotjen

  20 Janar, 2015

  Derisa në perëndim në raste të ndotjes më të madhe se parametrat e lejuar miren masa konkrete në Maqedoni vazhdojnë me rekomandime kështu Alsat-M njofton se për shkak të ndotjes së ajrit, pa të dhëna konkrete Qyteti i Shkupit rekomandon që qytetarët të mos dalin pa nevojë, fëmijët e vegjël, gratë shtatzëna, të sëmurët kronik dhe të moshuarit këshillohen të mos dalin në vende të hapura, ndërsa ambientet e mbyllura ...

 • Vazhdon bllokimi euro-integrues i Maqedonisë

  20 Janar, 2015

  As në gjashtëmujorin e ardhshëm të presidencës letoneze, Maqedonia nuk mund të presë zhbllokim të procesit euro-integrues.Për ambasadorin e Letonisë, Albert Sarkanis megjithëse zgjerimi mbetet ndër prioritet e Unionit, vendimi për Maqedoninë nuk varet nga Riga por nga vullneti i 28 shteteve anëtare. Për Maqedoninë, kyçe mbetet jo vetëm zgjidhja e emrit me Greqinë, por dialogu politik, liria e 35ve, gjyqësori i pavarur. Ambasadori i BE-së Aivo Orav duke komentuar ...

 • Pushteti i Gruevskit sikur i Shtetit Islamik

  20 Janar, 2015

  Gazetarët protestues sot në Shkup kanë theksuar se pushteti aktual në Maqedoni i udhëhequr nga Nikola Gruevski i ngjason pushtetit të ISIS apo Shtetit Islamik. Gazetarët kanë mbajtur disa karikatura të kryeministrit Gruevski, i cili në stilin e një “xhihadisti”, therrë lirinë e 35veKryetari i shoqatës së gazetarëve, Naser Selmani theksoi se kjo karikaturë do t’i dorëzohet kryeministrit para portës së Qeverisë.
  Redaktori i revistës “Fokus”, Zoran Dimitrovski theksoi ...

 • Nedelkov: Nuk ka tërheqje nga greva më 20 janar

  16 Janar, 2015

  Askush dhe asgjë nuk mund të na zmbraps nga vendimi për të zhvilluar grevë më 20 janar, përveç pranimit të plotë të kërkesave tona. Kështu shprehet numri “një” i SASHK-ut Jakim Nedelkov, në emisionin 360 gradë. Sipas tij, mbi 87% e anëtarësisë janë “pro” mbajtjen e grevës, ndërsa të paktë janë ata që janë kundër. Nedelkov ritheksoi se kërkesat e Sindikatës janë kërkesa sociale.“Nëse deri më 20 janar nuk na ...

 • Bexheti: Ligji për arsim të lartë është bërë një çamçakëz i vërtetë

  16 Janar, 2015

  Cilësia e arsimit të lartë në Maqedoni është katastrofale dhe reformat janë të domosdoshme. Ky ishte konkluzioni i mysafirëve mbrëmë në emisionin “Rruga Drejtë”. Pas miratimit të ligjit për provim shtetëror, Abdylmenaf Bexheti nuk pret indikacione në ngritjen e cilësisë. Bexheti theksoi se zhvillimet e fundit ishin një betejë, duke shtuar se ligji për arsim të lartë tashmë është bërë një çamçakëz i vërtetë.“Rekord, ky ligj ka ndryshime dhe nëse ...

 • EcoGuerilla mbledh “sadaka” për Nurhan Izairin

  16 Janar, 2015

  EcoGuerilla formon Fond për Rrogën e Ministrit: Nurhan, dorëhiqu se ne ta sigurojmë pagënLëvizja EcoGuerilla ka marrë një aksion për formimin e një fondi, me të cilin do t’i sigurohej rroga mujore e ministrit të Ekologjisë, Nurhan Izairi. Kjo me qëllim që ministri i punësuar në Qeveri të ketë të atdhura të siguruara dhe me pastaj të bindet të japë dorëheqje në shenjë revolte për helmimin që bën Jugohromi mbi ...

 • Tetovë: Ndotja arrin kulmin

  15 Janar, 2015

  Ndezja e furrës së madhe në Jugohrom, e cila kohë më parë u mbyll për të zvogëluar nivelin e ndotjes në Tetovë me rethinë, ka bërë që për 5 ditë me radhë ndotja të arrijë maksimumin prej 1000 mikrogram në kub të grimcave PM10. Tymi që ngulfat tetovarët ka shkaktuar reagime të shumta në opinion.

  Gazetari dhe aktivisti Petrit Saraçini, i njohur si Amon Mra, pyet publikisht lëvizjet e reja politike ...

 • Studentët sot protesta para Parlamentit në Shkup

  14 Janar, 2015

  Qindra student sot janë tubuar para Parlamentit për të protestuar kundër miratimit të ligjit për arsim të lartë.Studentët janë tubuar me parullat antiqeveritare “Dëgjoni ardhmërinë e vendit tonë”, “Kë përfaqësoni dhe kujt i shprehni inate”, “Ne nuk ju votuam pa gdhirë mëngjesi”, “Nëse nuk përfundojë fakultet, dua të bëhem ministër”, etj.

  Ndërkohë, para Parlamentit janë edhe qindra forca policore që po sigurojnë protestën, në të cilën po marrin pjesë edhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"