• ‘Provimi shtetëror’, studentët protestojnë nesër para Kuvendit

  13 Janar, 2015

  Presidenti Gjorge Ivanov takoi sot profesorët dhe studentët të cilët mbështesin ndryshimet ligjore ne arsimin e lartë. Përfaqësuesja e profesorëve Tanja Karakamisheva tha se para presidentit Ivanov ka mbrojtur ndryshimet ligjore si masë e cila Maqedoninë barazon me vendet e BE-së në sferën e arsimit. Karakamisheva madje kërkoi nga plenumi i profesorëve dhe studentëve që pakënaqësitë ti shprehin përmes dialogut dhe jo përmes protestave dhe bojkotit.

  “Provimi shtetëror është vetëm ...

 • Komuna e Tetovës kërkon mbylljen e Jugohromit?!

  13 Janar, 2015

  Përderisa tetovarët po çdo ditë e më tepër po thithin ajër të ndotur, drejtuesit e Komunës nuk kanë ndërmarrë akoma asnjë masë kundër ndotjes, ashtu edhe siç kishin premtuar kohë më parë. Kryetarja e Komunës së Tetovës Teuta Arifi nëpërmjet zëdhënëses kërkoi edhe një herë nga Qeveria që të rishikojë edhe një herë vendimin për shtyrjen e afatit të punës së ndotësit më të madh Jogohromit.

  “Qëndrojmë pas thirrjes së ...

 • Pas festave, qytetarët përballem e borxhe, fatura dhe gjoba të larta

  13 Janar, 2015

  Qytetarët në Maqedoni theksojnë se pas festave tanimë po vjen në periudhë e rëndë për ta.Borxhet, faturat e reja të stërngarkuara, gjobat e larta dhe problemet e tjera janë tashmë problem i madh për çdo qytetarë që po mundohet të sigurojë mbijetesën në këtë periudhë të krizës.

  “Në këtë muaj, pas ditëve të kaluara duke festuar dhe duke pushuar në atmosferë shtëpiake, disponimi shuhet, sepse qytetarët fillojnë të mendojnë për premtimet ...

 • Në Maqedoni sërish bie çmimi i derivateve të naftës

  12 Janar, 2015

  Maqedoni_nafta_cmimiNë Maqedoni sërish nga mesnata do të ulen çmimet e derivateve të naftës.

  Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE) vendosi që nga mesnata të ulen çmimet e derivateve të naftës, edhe ate për 1 denarë për benzinën, dhe 1,5 denarë për dizelin.

  Çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë 62,5 denarë për litër. Ndërsa Eurosuper BS-95 do ...

 • Zona Ekonomike e Tetovës assesi të funksionojë

  12 Janar, 2015

  Projekti më i madh ekonomik i BDI-së, Zona e lirë ekonomike e Tetovës, assesi të funksionojë.

  Edhe pas paralajmërimeve dhe përgatitjeve të shumta që nga viti 2007, në këtë fushë mbeten vetëm themelet e kompanisë ‘Itek Venezia Group’ punimet për të cilën kishin filluar në gusht të vitit të kaluar. Por nuk dihen arsyet pse kjo kompani nuk ka vazhduar punimet e mëtejme. Madje edhe ministrat e BDI-së kishin paralajmëruar se ...

 • Zona Ekonomike e Tetovës assesi të funksionojë

  12 Janar, 2015

  Projekti më i madh ekonomik i BDI-së, Zona e lirë ekonomike e Tetovës, assesi të funksionojë.Edhe pas paralajmërimeve dhe përgatitjeve të shumta që nga viti 2007, në këtë fushë mbeten vetëm themelet e kompanisë ‘Itek Venezia Group’ punimet për të cilën kishin filluar në gusht të vitit të kaluar. Por nuk dihen arsyet pse kjo kompani nuk ka vazhduar punimet e mëtejme. Madje edhe ministrat e BDI-së kishin paralajmëruar ...

 • Në Maqedoni sërish bie çmimi i derivateve të naftës

  12 Janar, 2015

  Në Maqedoni sërish nga mesnata do të ulen çmimet e derivateve të naftës.Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE) vendosi që nga mesnata të ulen çmimet e derivateve të naftës, edhe ate për 1 denarë për benzinën, dhe 1,5 denarë për dizelin.

  Çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë 62,5 denarë për litër. Ndërsa Eurosuper BS-95 do të jetë më lirë për 1,5 denarë për litër, edhe ate do të jetë 60,5 denarë.

  Dizeli ...

 • SASHK-u paralajmëron grevë më 20 janar, kërkon rritje të pagave deri më 25 për qind

  10 Janar, 2015

  Sindikata e Arsimit dhe Shkencës (SASHK) paralajmëron riaktivizimin e grevës gjenerale më 20 janar të këtij viti, për shkak të mospasjes së rezultateve nga bisedimet me Ministrinë e Arsimit. SASHKU mbetet konsekuent në qëndrimet e saja, që të anulohen dënimet për mësimdhënësit që iu janë shqiptuar për shkak të mospërputhjes së notës me atë të testimit ekstern. SASHK-u gjithashtu kërkon edhe rritjen e pagave për ...

 • Banorët e Mavrovës dhe Rostushës protestuan kundër EVN

  6 Janar, 2015

  Banorë të rajonit të Rekës së Epërme dhe Mavrovës e Rostushes kanë protestuar sot kundër EVN Maqedoni. (FOTO)Banorët mbajtën protestën para qendrës administrative të komunës Mavrovë – Rostushë, me thirrjet dhe akuzat kundër korporatës EVN Maqedoni, për të cilën kanë theksuar se është fajtore për mungesën e dritave në vendbanimet e tyre për rreth nëntë ditë.

  Ata kanë kërkuar urgjentisht sanimin e gjendjes dhe furnizimin me energji elektrike, ndërsa janë paralajmëruar ...

 • Hiqet ndalesa për qarkullimin e automjeteve të rënda në Strazhë

  6 Janar, 2015

  Në orën 10:15 minuta sot është hequr ndalesa për qarkullimin e automjeteve të rënda në qafën malore të Strazhës.Ndalesa për qarkullim për automjetet e rënda transportuese është ende në fuqi në akset rrugore Mavrovë – Dibër – Strugë. (alsat)

Qendra Informative Shqiptare "Liria"