• DASH: SHBA negocion me Bullgarinë për ta zgjidhur kontestit me Maqedoninë e Veriut

  5 Maj, 2022

  maqedoni-bullgari“SHBA në baza dypalëshe bisedojnë me Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut për të zgjidhur kontestin në mes tyre, pasi është koha që Shkupi dhe Tirana t’i fillojnë negociatat për anëtarësim në BE”.

  Kështu theksojnë nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Sekretari shtetëror Anthony Blinken dhe ministri për Punë të Jashtme i Francës, Jean-Iv Le Drien, në bisedë telefonike javën e kaluar ...

 • Shtrenjtohen sërish derivatet e naftës në Maqedoninë e Veriut

  5 Maj, 2022

  naftaKomisioni Rregullator për Energjetikë ka vendosur që nga mesnata çmimi i benzinës do të rritet për 2,5 denarë, ndërsa çmimi i naftës do të rritet për 3 denar.

  Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 dhe të Vajit Ekstra të Lehtë për Amvisëri (ЕL-1) rriten për 2,50 denarë/litër, ndërsa çmimi i shitjes me pakicë i ...

 • Radev: Heqja e vetos pas ndryshimit të Kushtetutës

  4 Maj, 2022

  Radev RumenPresidenti bullgar, Rumen Radev, në fjalimin e tij të sotëm në hapjen e konferencës “Perspektiva evropiane për marrëdhënie të mira fqinjësore ndërmjet Republikës së Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut”, përsëriti se pëlqimi i Bullgarisë për fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE-në do të ndodhë pas një ndryshimi në Kushtetutën tonë.

  Siç vlerësoi Radev, “maqedonizmi” ishte rrezik ...

 • Maqedoni, shtyhet greva në arsim, të pakënaqur një pjesë e anëtarëve të SASHK-ut

  30 Prill, 2022

  grevaSindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) e ka ndërprerë grevën pas njoftimit nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale se Ministria e Arsimit dhe Shkencës po i afrohet zgjidhjes paqësore të rastit. Nga sot nxënësit duhet të kthehen në mësime, por një pjesë e anëtarësimit të SASHK-ut të cilët janë të pakënaqur me vendimin e fundit të sindikatës, ...

 • Policia në perëndim apelon mos u jepni para “Lypësve” – Mashtruesve

  30 Prill, 2022

  PolizeiEdhe në aspektin fetar thuhet që të ndihmoni ata që kanë vërtet nevojë dhe jo “Lypësit” – Mashtruesit

  Würzburg: Policia paralajmëron për bandat e organizuara të lypësve

  Qyteti i Würzburg aktualisht po paralajmëron nga lypësit në qendër të qytetit. Këto janë banda të organizuara nga Evropa Lindore.

  Vetë lypësit nuk kanë asgjë nga paratë, ato mblidhen rregullisht nga mbështetësit (personat në prapavijë). ...

 • Sindikalistët kërkojnë harmonizimin e pagave

  29 Prill, 2022

  PunetoriMosharmonizimi i pagave të punëtorëve në raport me rritjen e pagës minimale, ka bërë që punëtorët në Maqedoninë e Veriut, Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Punëtorëve, 1 Majin, ta presin me protesta masive.

  Nga Lidhja e Sindikatave, e cila është organizatore e protestës të së dielës, kanë bërë të ditur se kërkesë thelbësore mbetet rritja lineare e pagave të ...

 • Ndihmës-Sekretarja amerikane e Shtetit Karen Donfried në Shkup

  29 Prill, 2022

  DonfriedNdihmës-Sekretarja amerikane e Shtetit për Evropën dhe Euroazinë shkoi të enjten për vizitë në Maqedoninë e Veriut për të sinjalizuar mbështetjen e fuqishme amerikane mbi anëtarësimin e këtij vendi në Bashkimin Evropian. Ajo shprehu mirënjohje për angazhimin e Shkupit në kuadër të nismave për Ukrainën. Zyrtarët qeveritarë amerikanë dhe maqedonas do të takohen më 2 qershor në Uashington për ...

 • Maqedoni e Veriut, Sindikata e Arsimit ndërpret përkohësisht grevën në shkolla

  29 Prill, 2022

  shkollaSindikata e Arsimit, Kulturës dhe Shkencës (SASHK) bëri të ditur të enjten pasdite se Këshilli i Sindikatës ka vendosur që greva e mësimdhënësve të ndërpritet përkohësisht derisa të gjendet një zgjidhje paqësore e problemit me autoritetet qeveritare. Por, ky paralajmërim nuk është pritur mirë nga anëtarët e Sindikatës, ndërsa një pjesë e tyre kanë dalë për të protestuar para ...

 • Kovaçevski: Zhbllokimi i procesit të integrimit më se i nevojshëm

  28 Prill, 2022

  Dimitar Kovaçevski Oliver VarhelyiMaqedonia e Veriut kërkon zhbllokimin e procesit të integrimit në BE. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski zhvillon bisedime me Komisionerin e BE-së për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

   

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski në takimin me Komisionerin për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, ka theksuar nevojën e zhbllokimit të procesit eurointegrues për Maqedoninë e Veriut ...

 • Greva e mësimdhënësve vazhdon, vetëm çerdhet nisën me punë

  27 Prill, 2022

  grevaGreva e mësimdhënësve në Maqedoni ka vazhduar edhe gjatë ditës së sotme, ashtu siç e bëri të ditur kryetari i SASHK, Jakim Nedellkov pas vendimit të marrë se nuk do të pranohet oferta e qeverisë për 12 për qind rritje të pagave.

  Greva vazhdon vetëm në shkollat fillore dhe të mesme, ndërsa punonjëset në çerdhe përfunduan me grevën dhe nisën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"