• Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut pranojnë propozimin francez për zgjidhjen e ngërçit – Shkupi nis këshillimet e brendshme

  30 Qershor, 2022

  MK BEAutoritetet në Maqedoninë e Veriut thanë të enjten në mbrëmje se kanë filluar këshillimet e brendshme rreth marrëveshjes me Bullgarinë për zgjidhjen e ngërçit mes tyre, në bazë të një propozimi francez. Marrëveshja i hap rrugën nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarësim në BE të Shkupit por dhe Tiranës.

   

  Arritjen e një kompromisi e bëri të ditur i pari ...

 • KRRE Maqedoni nesër bën të ditur se sa do të rritet çmimi i energjisë elektrike

  29 Qershor, 2022

  evn-faturaNjë ditë para vendimit përfundimtar, Komisioni Rregullatori i Energjetikës bën përllogaritjet përfundimtare se sa do të jetë rritja e çmimit të energjisë elektrike nga 1 korriku.

   

  Për mediat nuk është publikuar asnjë detaj, vetëm shifra jozyrtare.

  Është e sigurt vetëm se rritja do të jetë 10 deri mbi 10 përqind.

  Kompanitë energjetike kanë treguar kosto shumë të larta, por, sipas presidentit të ...

 • Ballkani i Hapur nuk vlen për Shqiptarët

  29 Qershor, 2022

  kufiri mes shqiptarve rmv rsShqiptarët kërkojnë hapjen e kufirit mes Shqiptarëve nën Serbi-Maqedoni e Veriut

  Kufiri Serbi-Maqedoni e Veriut, gjegjësisht në Miratoc të Preshevës dhe Llojan të Likovës, nuk është hapur ende pavarësisht premtimeve nga qarqet zyrtare për një gjë të tillë. Banorët e fshatrave me shqiptarë andej e këndej kufirit vazhdojnë të ankohen për këtë problematikë. 

  Mentor Ademi nga Miratoca ...

 • Subvencionimi i paneleve diellore për dalje nga kriza energjetike

  29 Qershor, 2022

  panele dielloreNga 1 korriku qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, të cilët do të vendosin në kulmet e tyre panele diellore për prodhimin e energjisë elektrike, Ministria e Ekonomisë do t’ua mbulojë shpenzimet deri në 30 për qind, por jo më shumë se një mijë euro.
  Prodhimi i rrymës elektrike me ndryshimet në Rregulloren për burimet e rinovueshme të energjisë ...

 • Ngërçi mes Sofjes e Shkupit, SHBA-të: Gati të lehtësojmë gjetjen e një kompromisi

  28 Qershor, 2022

  Departament of StateShtetet e Bashkuara janë të gatshme “të luajnë një rol konstruktiv në lehtësimin e një kompromisi”, mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, i cili do t’i hapte rrugë nisjes zyrtare të bisedimeve për anëtarësim mes Brukselit dhe Shkupit, e për pasojë dhe me Shqipërinë, e cila ka mbetur peng i këtij ngërçi.

   

  Një zëdhënës i Departamentit amerikan të ...

 • Kovaçevski: Për momentin nuk ka propozim të pranuar në lidhje me kontestin me Bullgarinë

  28 Qershor, 2022

  KovaçevskiProcesi me Bullgarinë po udhëhiqet nga ekipet MPJ-së dhe se për momentin nuk ka ndonjë propozim të pranuar, njoftoi sot kryeministri Dimitar Kovaçevski.

  “MPJ me ekipet e saj të ekspertëve po bisedon me MPJ e Bullgarisë. Për momentin kur do të ketë propozim të pranuar nga të dyja palët, atëherë do të dorëzohet në institucionet e Maqedonisë së Veriut, por ...

 • Maqedonia e Veriut refuzon propozimin francez

  27 Qershor, 2022

  KovaçevskiShkupi i ktheu shpinën propozimit francez. Ai është i papranueshëm për vendin, bëri të ditur kryeministri Dimitar Kovaçevski, pasi e njoftoi presidencën franceze për vijat e kuqe të Shkupit.

   

  “Formulim i qartë për gjuhën maqedonase në kornizën negociuese dhe mbrojtje e qartë e identitetit maqedonas. Çështjet historike nuk mund të jenë kritere në kornizën negociuese. Negociatat mes Maqedonisë së Veriut ...

 • Petkov: Tani Shkupi e ka fjalën

  27 Qershor, 2022

  Kiril-PetkovKryeministri i Bullgarisë në largim, Kiril Petkov ka folur për marrëdhëniet me Maqedoninë e Veriut, largimin e vetos dhe zhvillimit për të ardhmen, përcjell Telegrafi Maqedoni.

   

  “Ne me pranimin e propozimit francez kemi mbrojtur edhe interesat nacionale por ne nuk mund të mbajmë përgjegjësi për vendimet e shteteve fqinje. Shkupi tashmë e ka në dorë të ardhmën e tyre” ka ...

 • Shkupi në pritje të vendimit të Sofjes për veton

  21 Qershor, 2022

  mk bg euKomisioni për Punë të Jashtme i Kuvendit të Bullgarisë të mërkurën pritet të diskutojë për propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut, ku më pas do të dihet nëse do të hiqet ose jo vetoja bullgare për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian.

  Sipas agjencisë bullgare të lajmeve, ...

 • MPJ e Bullgarisë: Dokumentet për Maqedoninë e Veriut nuk kanë shenjë për sekret

  21 Qershor, 2022

  MK BGDokumentet për negociata në mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk ka shenjë për sekret dhe janë shkruar në evidencën publike të Asamblesë Parlamentare dhe të Këshillit ministror të Bullgarisë, kumtoi sot shërbimi për shtyp bullgari i MPJ-së.

   

  Siç njofton, kumtesa e MPJ-së bullgare paraqet reagim ndaj thirrjes që partisë qeveritare “Vazhdojmë me ndryshime” të kryeministrit Kirill Petkov deri ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"