• Bullgaria paralajmëron referendum për veton ndaj Maqedonisë së Veriut

  2 Qershor, 2022

  maqedoni-bullgari-flamujBullgaria në qershor nuk do ta heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, bazuar në qëndrimet e fundit të presidentit Rumen Radev. Megjithatë, nuk e përjashton as mundësinë që për çdo zgjidhje të mundshme të vendoset në referendum.

  Mediat në Bullgari raportuan se presidenti Radev dhe kryeministri Kiril Petkov, janë ftuar në ...

 • Ambasadorja amerikane: Korrupsioni dhe ikja e të rinjve janë problemet më të mëdha të Maqedonisë

  1 Qershor, 2022

  kate-marie-byrnesAmbasadorja e SHBA-së në vend, Kate Marie Byrnes, në “Programi 200″ në Alsat, theksoi se janë dy segmente në vend që kërkojnë vëmendje dhe angazhim të veçantë nga qeveria.

   

  “Ka disa fusha në Maqedoninë e Veriut që na shqetësojnë dhe arsyeja pse ne jemi veçanërisht të zëshëm për ato gjëra është sepse duam të ndihmojmë dhe të jemi mbështetës. Dy ...

 • Prej sot nuk vlejnë masat antikrizë në Maqedoni, rriten çmimet e disa produkteve

  1 Qershor, 2022

  cmimet-shporta-marketPrej sot nuk vlejnë më një pjesë e masave antikrizë, të cilat Qeveria i ka vendosur në mars me qëllim të zbutjes së pasojave nga kriza energjetike dhe mbrojtja e standardit të qytetarëve. Produktet bazike ushqimore më nuk do të shiten me zero për qind TVSH, ndërsa nga sot kthehet edhe TVSH-ja për karburantet në 18 për qind.

   

  Në tre ...

 • Nikollovski: Nuk do të ketë mungesë të ushqimit

  1 Qershor, 2022

  nikollovski-Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Ljupço Nikollovski, nuk tregoi nëse qytetarët do të ballafaqohen me rritje të reja të produkteve bazë nëse të mërkurën hiqen masat anti–krizë të qeverisë.

   

  I pyetur rreth spekulimeve në opinion se disa markete kanë grumbulluar produketet ushqimore dhe presin pas shkrirjes së çmimeve t’i nxjerrin në treg, Nikollovski tha se kjo çështje ...

 • Radev dhe Petkov thirren nga Macron, do të diskutohet vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut

  31 Maj, 2022

  petkov-radevPresidenti bullgar Rumen Radev dhe kryeministri bullgar Kiril Petkov së shpejti do të vizitojnë Francën.

   

  Vizita e tyre për në Francë u bë publike menjëherë pas mbledhjes qeveritare ku u diskutua dhe çështja e heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.

  Sipas informacioneve të siguruara nga mediat bullgare, Radev dhe Petkov në Francë do të takohen me presidentin francez Emanuel Macron.

  Aludimi ...

 • Qetësohet Komuna e Tetovës: Ajri nuk është i ndotur deri në atë masë sa që të jetë i dëmshëm

  31 Maj, 2022

  zjarri-tetove-1Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, deklaron se ajri nuk është i ndotur deri në atë masë që të jetë i dëmshëm.

  Nga Komuna e Tetovës kërkojnë që kjo situatë të tejkalohet pa krijuar panik edhe pse ishte pikërisht ajo vetë që shpejtoi dhe shpalli 2 ditë të lira për nxënësit nga procesi edukativo-arsimor si dhe disa mjekë nga Komuna e Tetovës ...

 • Bislimovski: Kemi amvisëri me 50,000 kilovat orë energji elektrike, duhet zvogëluar konsumi

  30 Maj, 2022

  marko-bislimoski“Situata me krizën energjetike është jashtëzakonisht e keqe dhe nuk presim që goditje të tilla anësore nga komunat dhe disa kompani të na shkaktojnë probleme. Për të siguruar çfarëdo stabiliteti të çmimeve, para së gjithash për amvisëritë, ESM për mendimin tim duhet të sigurojë 100 për qind të tregut të rregulluar të energjisë elektrike”, tha kreu i Komisionit Rregullativ ...

 • Shqetësime për cilësinë e produkteve bujqësore

  30 Maj, 2022

  treguQytetarët e Maqedonisë së Veriut, veçanërisht ata në kryeqytet, Shkup, kanë shprehur shqetësime për sa i përket cilësisë së produkteve bujqësore që konsumojnë, pasi pjesa më e madhe e tyre ujiten me ujin nga Lumi Vardar, në të cilin derdhen ujërat e zeza.

   

  Përgjatë Lumit Vardar në fshatrat e rrethinës së Shkupit, prej nga furnizohen tregjet e gjelbra me produkte ...

 • Mësimdhënësit rrisin pagat, por do të mbeten pa nxënës

  30 Maj, 2022

  klasaSindikata e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Maqedoninë e Veriut thotë se ka arritur t’i përmbushë kërkesat e mësimdhënësve për rritjen e pagave prej 15 për qind dhe zbatimin e marrëveshjeve.

   

  Marrëveshja me Qeverinë është arritur pas një greve të përgjithshme që ka zgjatur rreth tri javë.

  Në Maqedoninë e Veriut, në arsimin fillor janë të punësuar rreth 20,000 mësimdhënës, ndërsa ...

 • Qeveria e Maqedonisë nuk i komenton deklaratat e kryeministrit bullgar për kushtëzimet për heqjen e vetos

  29 Maj, 2022

  mk bg flamujKryeministri bullgar Kiril Petkov do të mbrojë kërkesat bullgare deri në fund dhe heqja e vetos do të varet nga zgjidhja e një opsioni të përshtatshëm për Bullgarinë, me kushtin që kërkesat e Bullgarisë të jenë pjesë e kornizës negociuese për Maqedoninë.

  Këtë informacion e publikoj dje mediumi bullgar “Kapital”, duke përcjellë informacione nga takimi i Petkovit me ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"