• “Dështimi në Qershor, një dëshpërim i madh” – Takimi Kovaçevski-Petkov, pa epilog

  25 Maj, 2022

  petkovQeveria jep shpresa të rreme për datën e fillimit të negociatave me Bashkimin Evropian, vlerëson opozita, shkruan Alsat.

  Sipas tyre, një dështim tjetër i mundshëm në qershor do të jetë një dëshpërim tjetër i madh. VMRO-DPMNE-ja thotë se gënjeshtrave mund t’u jepet fund me zgjedhje të parakohshme.

  “Dëshpërimi më i madh nga kjo qeveri është që i gënjen qytetarët dhe u ...

 • Kur mungon sedra kombëtare

  21 Maj, 2022

  Historia është dëshmitare e shuarjes së qytetërimeve dhe etnive që dikur qenë epiqendrat prej ku përhapeshin idetë përparimtare gjithandej rruzullit tokësor. Të tillë qenë Sumerët, Majat, Inkët, Aztekët…, që lindën, lulëzuan dhe vdiqën, duke lënë prapa vetes trashëgimi të jashtëzakonshme kulturore: piramida, objekte sakrale, qytete të fortifikuara, statuja monumentale e vepra të tjera arti, pllaka me shkrimin kuneiform, zeje dhe dije të shumë fushave, që ndihmuan përparimin e njerëzimit në ...

 • Punonjësit e IT-së me paga më të larta në Maqedoni, të ardhurat e tyre janë mbi 80 mijë denarë

  21 Maj, 2022

  LaptopRrogën më të lartë në Maqedoninë e Veriut marrin programerët nga sektori i IT-së, të cilët kanë tejkaluar pagën prej 80 mijë denarëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ose konkretisht në fushën e programimit kompjuterik, konsulencës dhe aktiviteteve përkatëse, paga që është marrë në muajin mars ka qenë 80.128 denarë, ndërsa mesatarja nga tre muajt paraprak është 79.848 denarë. “Përdoruesit e kompjuterit” ...

 • Varhelji pas vizitës në Bullgari: Deri në qershor uroj të fillojnë negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë

  20 Maj, 2022

  Oliver-VarhelyiKomisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin dhe Politikën e Fqinjësisë, Oliver Varhelji, pas takimit në Bullgari me presidentin Rumen Radev, kryeministrin Kiril Petkov dhe ministren e Jashtme Teodora Gençovska, pret që Sofja të pranojë fillimin e negociatave me Shkupin brenda tre javësh.

  Eurokomisioneri Varhelji ka shkruar në Twitter se së shpejti do të kthehet në Sofje për të gjetur një ...

 • Radev-Jotova: SHBA dhe BE e kuptojnë veton ndaj Maqedonisë së Veriut

  20 Maj, 2022

  rumen-radevShtetet e Bashkuara dhe BE e kuptojnë veton ndaj Maqedonisë, thonë presidenti bullgar Rumen Radev dhe nënpresidentja bullgare Iliana Jotova, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Radev thotë se gjatë të gjitha takimeve dhe bisedimeve me partnerët në Evropë dhe SHBA, të zhvilluara ditët e fundit, por edhe më parë, ka mbrojtur veton e Bullgarisë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE ...

 • Dimitrov, Kovaçevskit: Evropa nuk ka mirëkuptim për ankesat bullgare, në anën tonë janë parimet e BE-së

  20 Maj, 2022

  Nikolla-Dimitrov-me-llogo-Ish-ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov nuk pajtohet me kryeministrin Dimitar Kovaçevski se të gjitha vendet anëtare të BE-së e kanë justifikuar shantazhin e Bullgarisë me historinë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Sipas tij, në Evropë nuk ka mirëkuptim, siç thotë ai, për qëndrimet anakronike anti-evropiane bullgare.

  “Në fakt, ankesat në Sofje se nuk ka solidaritet të mjaftueshëm me ta dhe se nuk kuptohen, ...

 • Parlamenti i BE-së: Të nisin bisedimet e antarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  19 Maj, 2022

  parlamenti BEParlamenti i Europian i bëri thirrje Këshillit Europian të nisë sa më parë me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut bisedimet e anëtarësimit në BE.

   

  Në një njoftim për shtyp (19.05) të Paralmenti i BE (PE) bëhet me dije që “në seancë plenare europarlamentarët miratuan raportin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut (MV) lidhur me progresin e tyre drejt anëtaësimit ...

 • Fërçkoski merr pozitën e ambasadorit të Maqedonisë në OKB

  19 Maj, 2022

  fërçkoskiAmbasadori dhe Përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në New York, Lubomir Danailor Frçkoski i’a ka dorëzuar letrat kredenciale Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

  Gjatë bisedës me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Guterres, ambasadori Frçkoski informoi atë për prioritetet më të rëndësishme strategjike në politikën e jashtme të Maqedonisë së Veriut dhe situatën ...

 • SASHK-MASH: Të gjitha rekomandimet e ndërmjetësuesit janë pranuar

  19 Maj, 2022

  SASHK-MASHJanë pranuar të gjitha rekomandimet e ndërmjetësuesit i cili në përputhje me rregulloret ligjore pozitive është caktuar për të menaxhuar procesin e negociatave për tejkalimin e sfidave ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë. Përfaqësuesit e të dyja palëve ranë dakord që nga shtatori i këtij viti të rriten me 15% pagat e punonjësve ...

 • Kovaçevski për marrëveshjen me SASHK-un: Rritje historike e pagave në arsim

  18 Maj, 2022

  Dimitar KovaçevskiKryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, mbrëmë në Facebook ka përshëndetur marrëveshjen e arritur me Sindikatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK), për rritjen e pagave në arsim për 15% nga muaji shtator.

   

  Kovaçevski shkruan se kjo rritje e pagave është më e madhe deri tani, dhe së bashku me rritjen prej 21% është mbështetja më e madhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"