• Feja në politikën e shqiptarëve – instrument në duart e të huajve!

  21 Shkurt, 2022

  “Do t’ua shuajmë farën familjes tuaj nacionaliste… ju dy s’keni për të dalë më nga burgu, e edhe pjesës tjetër të familjes do t’ja gjejmë zgjidhjen…” ishin fjalët e Bedri Sinanit, shefit të UDB-së, gjatë marrjes në pyetje në zyrat e UDB-së në Tetovë, në fillim të vitit 1986,

  Vite më vonë, pas rënies së sistemit monist, dëgjoja se ishte bërë i rregullt në xhami. Madje, dëgjova se në një debat ...

 • Hafëz Ali Korça dhe shqiptarët 100 vite pas tij…

  7 Shkurt, 2022

  Hafiz Ali KorcaHafëz Ali Korça (5 prill 1873 – 7 janar 1957), hoxhë, hafiz, hatip, publicist dhe përkthyes i kryeveprave të letërsisë fetare e artistike orientale, nga një familje, brez pas brezi dijetarë të fesë, ishte ndër mësuesit e parë, vullnetar, pa pagesë në Mësonjëtoren e Parë Shqipe të Korçës ku bashkëpunoi ngushtë me Pandeli Sotirin; përkrahës i Kongresit ...

 • Rafi Halili (1950-2022)

  30 Janar, 2022

  rafi-haliliEdhe një meteorë u shkëput nga orbita e jetës, për të zënë vend nderi në galerinë e personaliteve të shquara që nuk zveniten asnjëherë.

   

  Rezistoi dhe u përballë burrërisht me diktaturën e kohës, jetoi ndershmënisht dhe u largua faqebardhë nga kjo botë duke na lënë ndërgjegjevrarë; ç’bëmë ne për Te?!

  Sot do të thuhen fjalë të m’dha, do të derdhen “lotë ...

 • Petkov: Sofja nuk ndryshon qëndrimin ndaj Shkupit

  12 Dhjetor, 2021

  PetkovBullgaria nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj Maqedonisë së Veriut, ka deklaruar i nominuari për kryeministër të Bullgarisë, Kiril Petkov më 11 dhjetor.

  “Pozicioni bullgar mbetet ashtu siç është, por ne duam ta përmirësojmë. Nuk duam të vazhdojmë vetëm me deklarata nga të dy anët e kufirit, por duam të ulemi bashkë, ekipe nga sfera të ndryshme, të ...

 • 28 Nëntor

  28 Nentor, 2021

  flamuri

 • Hetime në Bullgari rreth aksidentit që shkaktoi vdekjen e 46 personave

  25 Nentor, 2021

  aksidenti bullgariAutoritetet bullgare po bëjnë hetimet për aksidentin e trafikut ku mbetën të vdekur 46 shtetas të Maqedonisë së Veriut. Ndërkohë, kompania që organizoi udhëtimin nuk kishte lejen e duhur për vënien në qarkullim ndërkombëtar të autobusit, i cili u përfshi në aksident. Shtatë persona të lënduar në këtë aksident, nga të cilët një i ri nga Presheva dhe ...

 • Vazhdon hetimi për shkaqet e aksidentit në Sofje

  24 Nentor, 2021

  BesatransMaqedonia e Veriut është në ditën e dytë të zisë pas tragjedisë së një dite më parë, kur humbën jetën 46 udhëtarë në një aksident komunikacioni.

  Në mesin e 46 viktimave ishin edhe 12 fëmijë të moshës nën 18 vjeçare. Të vdekurit nga tragjedia e 23 nëntorit kryesisht janë nga komuna të qytetit të Shkupit

  Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar ...

 • Maqedonia e Veriut, Kosova dhe Bullgaria në zi kombëtare

  24 Nentor, 2021

  fatkeqesia BullgariMaqedonia e Veriut, Kosova dhe Bullgaria kanë nisur të mërkurën në zi kombëtare, pas aksidentit me autobus, që ka lënë të vdekur 46 persona jashtë Sofjes.

  Në mesin e viktimave ka pasur edhe fëmijë.

  Qeveria e Kosovës, ashtu sikurse ajo e Bullgarisë, e kanë shpallur 24 nëntorin ditë zie kombëtare.

  Maqedonia e Veriut, ndërkaq, ka shpallur tri ditë zie.

  Flamujt do të ...

 • Të paktën 46 të vdekur nga zjarri që përfshiu një autobus në Bullgari / Tri ditë zie në Maqedoninë / “Shoferin e zuri gjumi!”/ I mbijetuari nga tragjedia në Bullgari rrëfen momentet e betejës me flakëte Veriut /

  23 Nentor, 2021

  aksidenti bullgari 1Autoritetet bullgare thanë se të paktën 46 veta humbën jetën kur një autobus u përfshi nga flakët të martën në Bullgarinë perëndimore.Pothuaj se të gjithë ishin shtetas të Maqedonisë së Veriut. Në mesin e viktimave ka 12 fëmijë. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit.

  Në mesin e 46 viktimave të aksidentit të rëndë të autobusit të së martes ...

 • Prej 1,179 testeve kemi 13 viktima dhe 155 raste të reja

  22 Nentor, 2021

  e heneMinistria e Shëndetësisë në Maqedoni të Veriut ka regjistruar të hënën 13 viktima dhe 155 raste të reja të infektimit me koronavirus, pas testimit të 1,179 mostrave.

  Sipas raportit, katër viktima janë regjistruar në Veles, tre në Shkup, dy në Kumanovë dhe nga një Prilep, Manastir, Shtip dhe Kriva Pallankë.

  Të gjithë kanë vdekur nëpër spitale, pas përkeqësimit të gjendjes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"