• Dialogu strategjik në mes Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara më 2 qershor në Uashington

  7 Maj, 2022

  ShkupiMinistri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot kur shënojmë 14 vjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Partneritetit Strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mbajti një konferencë për media kushtuar dialogut të ardhshëm strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të zhvillohet më 2 qershor në Uashington.

  Maqedonia e Veriut do të jetë vendi ...

 • Shkup: Opozita bllokon Kuvendin – kërkon zgjedhje paralamentare

  7 Maj, 2022

  Parlamenti rsmVMRO-DPMNE-ja do ta bllokojë punën e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, nëse shumica parlamentare refuzon kërkesën e saj për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

  “Do të nisim me bllokimin e punës së kuvendit. Bllokimi i punës do të përfshijë gjithçka përveç nëse do të ketë ligje për rritje pagash apo për ndonjë ndihmë për qytetarët. Gjithçka tjetër do të bllokohet ...

 • Maqedoni, sot mot me diell me vranësira mesatare, pasdite priten reshje shiu

  6 Maj, 2022

  moti-Sot do të mbaj mot me diell dhe me vranësira mesatare, pasdite dhe në fund të ditës me mundësi për reshje lokale shiu të rrëmbyeshëm, shtrëngata dhe erë të fortë.

  Temperaturat minimale do të lëvizin nga 4 deri në 10 gradë, ndërsa ato maksimale nga 15 deri në 24 gradë.

  Mot i qëndrueshëm dhe relativisht i ngrohtë do të mbizotërojë gjatë ...

 • Pendarovski: Argumentet e Bullgarisë nuk kuptohen, shanset për heqjen e vetos bullgare janë më pak se 50%

  6 Maj, 2022

  StevoPresidenti i vendit, Stevo Pendarovski mendon se shanset për heqjen e vetos bullgare janë më pak se 50% dhe kjo për arsye siç thotë ai, të qasjes bullgare në negociata.

  “Kjo është kryesisht për shkak të sjelljes së palës tjetër. Unë gjithashtu mbështeta qasjen e re. Petkov bëri disa gjëra dhe e ndau të gjithë dypalëshin në pesë tema dhe ...

 • DASH: SHBA negocion me Bullgarinë për ta zgjidhur kontestit me Maqedoninë e Veriut

  5 Maj, 2022

  maqedoni-bullgari“SHBA në baza dypalëshe bisedojnë me Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut për të zgjidhur kontestin në mes tyre, pasi është koha që Shkupi dhe Tirana t’i fillojnë negociatat për anëtarësim në BE”.

  Kështu theksojnë nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Sekretari shtetëror Anthony Blinken dhe ministri për Punë të Jashtme i Francës, Jean-Iv Le Drien, në bisedë telefonike javën e kaluar ...

 • Shtrenjtohen sërish derivatet e naftës në Maqedoninë e Veriut

  5 Maj, 2022

  naftaKomisioni Rregullator për Energjetikë ka vendosur që nga mesnata çmimi i benzinës do të rritet për 2,5 denarë, ndërsa çmimi i naftës do të rritet për 3 denar.

  Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 dhe të Vajit Ekstra të Lehtë për Amvisëri (ЕL-1) rriten për 2,50 denarë/litër, ndërsa çmimi i shitjes me pakicë i ...

 • Radev: Heqja e vetos pas ndryshimit të Kushtetutës

  4 Maj, 2022

  Radev RumenPresidenti bullgar, Rumen Radev, në fjalimin e tij të sotëm në hapjen e konferencës “Perspektiva evropiane për marrëdhënie të mira fqinjësore ndërmjet Republikës së Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut”, përsëriti se pëlqimi i Bullgarisë për fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE-në do të ndodhë pas një ndryshimi në Kushtetutën tonë.

  Siç vlerësoi Radev, “maqedonizmi” ishte rrezik ...

 • Maqedoni, shtyhet greva në arsim, të pakënaqur një pjesë e anëtarëve të SASHK-ut

  30 Prill, 2022

  grevaSindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK) e ka ndërprerë grevën pas njoftimit nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale se Ministria e Arsimit dhe Shkencës po i afrohet zgjidhjes paqësore të rastit. Nga sot nxënësit duhet të kthehen në mësime, por një pjesë e anëtarësimit të SASHK-ut të cilët janë të pakënaqur me vendimin e fundit të sindikatës, ...

 • Policia në perëndim apelon mos u jepni para “Lypësve” – Mashtruesve

  30 Prill, 2022

  PolizeiEdhe në aspektin fetar thuhet që të ndihmoni ata që kanë vërtet nevojë dhe jo “Lypësit” – Mashtruesit

  Würzburg: Policia paralajmëron për bandat e organizuara të lypësve

  Qyteti i Würzburg aktualisht po paralajmëron nga lypësit në qendër të qytetit. Këto janë banda të organizuara nga Evropa Lindore.

  Vetë lypësit nuk kanë asgjë nga paratë, ato mblidhen rregullisht nga mbështetësit (personat në prapavijë). ...

 • Sindikalistët kërkojnë harmonizimin e pagave

  29 Prill, 2022

  PunetoriMosharmonizimi i pagave të punëtorëve në raport me rritjen e pagës minimale, ka bërë që punëtorët në Maqedoninë e Veriut, Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Punëtorëve, 1 Majin, ta presin me protesta masive.

  Nga Lidhja e Sindikatave, e cila është organizatore e protestës të së dielës, kanë bërë të ditur se kërkesë thelbësore mbetet rritja lineare e pagave të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"