• Maqedoni e Veriut, përpjekje për zgjerimin e koalicionit qeveritar

  20 Nentor, 2021

  vmroKryeministri i qeverisë së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev po përpiqet ta zgjerojë kabinetin qeveritar për të garantuar një shumicë të qëndrueshme parlamentare, pas largimit të Lëvizjes Besa nga qeveria. Vendin e kësaj të fundit, duket se është e gatshme ta zë partia Alternativa, por ajo kërkon një trajtim me dinjitet në kabinetin qeveritar, ndërsa ende nuk dihet oferta ...

 • Zaev-Gashi: Bisedimet vazhdojnë javën e ardhshme

  19 Nentor, 2021

  zaev gashiKryeministri Zoran Zaev mbas takimit me Kryetarin e Alternativës, Afrim Gashi theksoi se ka shumë gjëra të rëndësishme që duhej të ktheheshin. Koalicioni i ardhshëm munë të bazohet në parimet programore .

  “Ne folëm për shumë gjëra të rëndësishme që duhej të ktheheshim. Koalicioni eventual i ardhshëm do të bazohet në parimet programore, gjë që është pozitive”, tha Zaev.

  Ai ...

 • Lohrer: Nuk është reale që në dhjetor të pritet heqja e vetos bullgare

  18 Nentor, 2021

  mkDaniel Lohrer nga partia bullgare, “Ne vazhdojmë ndryshimin”, ka thënë se nuk është reale të pritet që deri më 14 dhjetor do të ketë marrëveshje me Shkupin për çështjet kontestuese dhe heqje të vetos bullgare për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian.

  Partia, “Ne vazhdojmë ndryshimin”, ka dalë e para në zgjedhjet e mbajtura ...

 • Carovska: Mësimi vijon me prezencë fizike

  17 Nentor, 2021

  CarovskaMinistrja e Arsimit, Milla Carovska e vlerëson gjendjen stabile me virusin korona në të gjitha shkollat.

  Prandaj, Carovska tha se procesi mësimor do të vazhdoj të realizohet sipas skenarit të parë, mësim me prezencë fizike. Duke shtuar se nxënësit janë të sigurtë në shkollë, ministrja e Arsimit tha se për çdo ndryshim të mundshëm do të koordinohen me Komisionin për ...

 • Maqedonia e V. me masa të reja kundër COVID-19

  16 Nentor, 2021

  maskaMaqedonia e Veriut ka shtrënguar masat për mbrojtje nga pandemia e koronavirusit, pas rritjes së rasteve me të infektuar dhe viktima në dy muajt e fundit.

  Sipas vendimit të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, të miratuar më 16 nëntor me kërkesë të Ministrisë së Shëndetësisë, nëpër të gjitha hapësirat e mbyllura, si objektet e gastronomisë, restorante e qendra tregtare nuk ...

 • Maqedonia e Veriut merr sinjale pozitive nga Bullgaria

  15 Nentor, 2021

  eu so tebeMaqedonia e Veriut shprehu gatishmërinë për të vazhduar dialogun me Bullgarinë, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve që po e mbajnë peng nisjen e bisedimeve të anëtarësimit midis Shkupit dhe Bashkimit Evropian.

  Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, bëri këtë zotim një ditë pasi Bullgaria mbajti zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale.

  Partia fituese në Bullgari “Ne vazhdojmë ndryshimin” ka thënë se do të ...

 • Shkup: Çështja e shumicës parlamentare mbetet e hapur

  15 Nentor, 2021

  ParlamentiNë Maqedoninë e Veriut vazhdojnë debatet mes pozitës dhe opozitës mbi çështjen e shumicës parlamentare. Ndonëse kryeministri deklaroi dorëheqjen (13.11) paralmenti votoi pro qeverisë aktuale të drejtuar nga Zaev.

  Qytetarët janë lodhur nga numërimi i deputetëve, ata duan të numërojnë ligje e reforma cilësore.Me dështimin e votimit të mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë kanë filluar angazhimet për të siguruar shumicë parlamentare, ...

 • Çka pas dështimit të mocionit të mosbesimit?

  12 Nentor, 2021

  TalatQeveria e Maqedonisë së Veriut i ka mbijetuar nismës së opozitës për mocionin e mosbesimit. Kjo pasoi mungesën e 61 votave të deputetëve të opozitës për të siguruar së pari kuorimin për hapjen e debatit, dhe pastaj edhe votimin e mocionit të mosbesimit.

  Derisa e gjithë opozita ishte e bindur në sigurimin e votave, deputeti Kastriot Rexhepi nga radhët e subjektit ...

 • Kastrioti i Besës së Zaevit nuk shkoi te Besa e Mickovskit.

  11 Nentor, 2021

  Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, sot në seancën për mocionin e mosbesimit të qeverisë, tentoi ta rrëzojë Qeverinë e Kryeministrit Zoran Zaev, por u ndërpre po me kërkesë të VMRO-së, meqë u mungoi një deputet.

  Ishte deputeti i Besës së LSDM-së të Zaevit – Kastriot Rexhepi që nuk shkoi te Besa e VMRO-së së Mickovskit!

  Në faqen e tij në Facebook Kastriot Rexhepi i Besës së Zaevit, me simbolet e BE – RSM ...

 • Kryeministri maqedonas Zaev ndryshon qëndrim për dorëheqjen

  10 Nentor, 2021

  Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka ndryshuar qëndrimin lidhur me dorëheqjen e parlajmëruar, teksa thotë se nuk e dorëzon atë për shkak të rrezikut të shkuarjes së vendit drejt destabilizimit. Por, parlamenti po përgatitet për mocionin e mosbesimit ndaj tij të ngritur nga opozita. Opozita thotë se i ka 61 votat e nevojshme për ta rrëzuar atë nga pushteti.

  Kryeministri maqedonas Zoran Zaev pas një takimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"