• Regjistrimi i popullsisë përcillet me probleme teknike

  15 Shtator, 2021

  Regjistrimi i popullisisë në fshatin Vizbegovo në afërsi të Shkupit. Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut, sipas Entit të Statistikës, po realizohet sipas dinamikës së paraparë edhe pse për disa ditë kishte ndërprerje të këtij procesi, që ka nisur më 5 shtator dhe do të zgjasë deri më 30 shtator.

  Drejtuesit e Entit kanë mohuar informacionet mbi një sulm hakerësh në sistemin kompjuterik të regjistrimit, nga ...

 • Ekspertët për zjarrin: Sistemi, jofunksional

  14 Shtator, 2021

  Në Maqedoninë e Veriut nuk ekziston sistem i rregulluar mirë që do i mbronte qytetarët nga fatkeqësitë, thonë ekspertët e sigurisë, duke komentuar zjarrin në Tetovë. Shteti thotë se pandemia në të njëjtën kohë është edhe krizë shëndetësore, por edhe krizë sigurie dhe ekonomike. Në konferencën ndërkombëtare të organizuar nga Fakulteti i Sigurisë që u mbajt në Ohër, pjesëmarrësit thanë se ...

 • Vazhdon procesi i regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut

  13 Shtator, 2021

  Në Maqedoninë e Veriut po vazhdon procesi regjistrimit të popullsisë që ka filluar më 5 shtator. Sipas autoriteteve, ka pasur përpjekje për sulme kibernetike por deri tani ato nuk kanë ndikuar në mbarëvajtjen e procesit. Njëkohësisht po regjistrohet edhe diaspora përmes aplikacionit në internet. Enti i Statistikave në vend thotë se nga pesë shtatori deri më tani janë regjistruar rreth gjysmë milioni banorë.

  Procesi i ...

 • Dëshmia/I mbijetuari i tragjedisë së Tetovës që humbi dy familjarë: Po kërcënohem me jetë sepse po e them të vërtetën

  13 Shtator, 2021

  Ibin Emshiu humbi babanë dhe vëllanë e tij në tragjedinë në qendrën Covid të Tetovës. Ai është i vendosur të kërkojë drejtësi deri në fund dhe thotë se as kërcënimet me jetë që i mori nuk e trembin, shkruan DW transmeton “Bota sot”.

  Ata po më kërcënojnë se do të më vrasin, por unë jam i vendosur ta them të vërtetën për zjarrin në qendrën covid ...

 • Afrim Fanda kandidati i 5-së shqiptarë në garë për komunën e Tetovës nga LSHD

  13 Shtator, 2021

  May be an image of 1 person, ocean and skyKomisioni Komunal Zgjedhor (KKZ) në Tetovë deri në afatin e fundit për paraqitjen e kandidaturave për zgjedhjet lokale ka pranuar shtatë kandidatura për kryetar komune dhe 10 për lista të këshilltarëve.

  “Kandidatë për kryetar komune kanë dorëzuar: Lëvizja Besa, PDSH, LSDM, BDI, Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, Lëvizja ...

 • Askush nuk merr përgjegjësi për zjarrin në spitalin e Tetovës

  10 Shtator, 2021

  Policë dhe hetues të forenzikës, një ditë pas incidentit në spitalin për COVID-19 në Tetovë, ku vdiqën 14 persona. Shtator 2021.Nga Prokuroria Themelore Publike në Maqedoni të Veriut, kanë bërë të ditur se tashmë janë identifikuar 14 viktimat e zjarrit që shpërtheu në spitalin e përkohshëm në Tetovë, ku po trajtoheshin të infektuarit me koronavirus dhe se hetimet për këtë rast po vazhdojnë.

  Ende nuk ...

 • Arrin në 14 numri i viktimave në spitalin e djegur në Tetovë

  9 Shtator, 2021

  Prokuroria Publike në Maqedoninë e Veriut, tha të enjten se 14 veta kanë humbur jetën nga pasojat e zjarrit që përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë, ku po trajtoheshin të sëmurë nga COVID-19.

  Në një komunikatë të kësaj prokurorie thuhet se “prokurorët kanë lëshuar urdhra autopsie dhe kanë identifikuar trupat e 14 personave të vdekur nga zjarri, ndërsa po hetohet nëse ka ...

 • Fatkeqësia asnjëherë nuk është e rastësishme!

  9 Shtator, 2021

  Anonym - Unfall ist nie Zufall

  Një fjalë e urtë gjermane thotë: Fatkeqësia asnjëherë nuk është e rastësishme!

  Unfall kein Zufall3 fjalitë kryesore të teorisë së rrezikut

  Është vetëm çështje kohe, se kur një rrezik të shndërrohet në një fatkeqësi.

  Fatkeqësitë (aksidentet) nuk ndodhin, ato shkaktohen.

  Madhësia e aksidentit varet nga rastësia.

 • Digjet spitali modular i qendrës për covid në Tetovë, deri më tani Ministri i shëndetësisë konfirmoi 10 viktima, por numri mund të rritet.

  8 Shtator, 2021

  Ministri i shëndetësisë deri më tani konfirmoi 10 viktima, nga shpërthimi tek spitali modular i Tetovës, por ai tha se numri mund të rritet, sepse mjekët janë duke luftuar për jetët e të lënduarve.

  Sipas informatave raportohet se viktimat janë si nga pacientët ashtu edhe nga stafi mjekësorë.

 • Kush është Miodrag “Daka” Davidoviç tani pronari i “Shik Jellak” Tetovë

  8 Shtator, 2021

  Daka Davidović (cropped).jpgMiodrag “Daka” Davidoviç (Nikshiç, 1957) është një sipërmarrës malazez, politikan, filantrop, bamirës i Kishës Ortodokse Serbe dhe një përfaqësues i shquar i serbëve nga Mali i Zi.

   

  Davidović punoi për 12 vjet si ekonomist dhe menaxher financiar në Fabrikën e hekurit “Boris Kidrič” në Nikshiç. Në vitet 1990, ai ishte Shefi i Qendrës së Sigurisë Nikshiq ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"