• Parlamenti i BE-së: Të nisin bisedimet e antarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  19 Maj, 2022

  parlamenti BEParlamenti i Europian i bëri thirrje Këshillit Europian të nisë sa më parë me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut bisedimet e anëtarësimit në BE.

   

  Në një njoftim për shtyp (19.05) të Paralmenti i BE (PE) bëhet me dije që “në seancë plenare europarlamentarët miratuan raportin për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut (MV) lidhur me progresin e tyre drejt anëtaësimit ...

 • Fërçkoski merr pozitën e ambasadorit të Maqedonisë në OKB

  19 Maj, 2022

  fërçkoskiAmbasadori dhe Përfaqësuesi i Maqedonisë së Veriut në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në New York, Lubomir Danailor Frçkoski i’a ka dorëzuar letrat kredenciale Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

  Gjatë bisedës me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Guterres, ambasadori Frçkoski informoi atë për prioritetet më të rëndësishme strategjike në politikën e jashtme të Maqedonisë së Veriut dhe situatën ...

 • SASHK-MASH: Të gjitha rekomandimet e ndërmjetësuesit janë pranuar

  19 Maj, 2022

  SASHK-MASHJanë pranuar të gjitha rekomandimet e ndërmjetësuesit i cili në përputhje me rregulloret ligjore pozitive është caktuar për të menaxhuar procesin e negociatave për tejkalimin e sfidave ndërmjet Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë. Përfaqësuesit e të dyja palëve ranë dakord që nga shtatori i këtij viti të rriten me 15% pagat e punonjësve ...

 • Kovaçevski për marrëveshjen me SASHK-un: Rritje historike e pagave në arsim

  18 Maj, 2022

  Dimitar KovaçevskiKryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski, mbrëmë në Facebook ka përshëndetur marrëveshjen e arritur me Sindikatën e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SASHK), për rritjen e pagave në arsim për 15% nga muaji shtator.

   

  Kovaçevski shkruan se kjo rritje e pagave është më e madhe deri tani, dhe së bashku me rritjen prej 21% është mbështetja më e madhe ...

 • A do të përfshinë BE-ja kërkesat bullgare në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë?

  18 Maj, 2022

  MK BGInstituti për Politikë Evropiane (IPE) u dërgoi një letër të hapur eurodeputetëve që të rishqyrtojnë qëndrimet e përfshira në rezolutën për Maqedoninë, e cila nesër do të jetë në seancën plenare të Parlamentit Evropian.

   

  Gjëja pozitive në rezolutë është se rekomandohet rifillimi i negociatave, por në të njëjtën kohë futen amendamente që e cenojnë këtë qëndrim, duke e vendosur ...

 • Tarifa të reja për shpenzimin e energjisë elektrike

  18 Maj, 2022

  termocentral ManastirKriza ekonomike që ka shkaktuar shtrenjtimin e çmimeve të ushqimeve të konsumit bazë dhe të shërbimeve, ka goditur shumë familje në Maqedoninë e Veriut, në veçanti ato që jetojnë me ndihma sociale dhe të tjerët me të ardhura të ulëta.

   

  Njëri nga ta është edhe Ibrahim Selmani, i cili me familjen e tij katëranëtarëshe ...

 • BE vendos afat për zgjidhjen e kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes

  17 Maj, 2022

  kirill-petkov-kovacevskiBashkimi Evropian thekson se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes nuk zgjidhet deri në fund të kryesimit francez, do të ketë krizë të thellë në rajon. Për heqjen e vetos Sofja ka thënë se pret “hapa konkret dhe pa vonesa”. Ndërsa Shkupi thekson se janë përmbushur të gjitha kushtet për nisjen e negociatave me BE-në dhe se tani ...

 • Maqedoni: Sot sërish takim në mes SASHK-ut dhe Qeverisë, pritet të arrihet marrëveshje për pagat në arsim

  17 Maj, 2022

  sashk

  Gjatë ditës së sotme pritet të përmbyllet marrëveshja mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK), e cila pritet të jetë vendimtare nëse greva do të riaktivizohet ose jo.

  Ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri një ditë më pare tha se qëndrimet e palëve janë përafruar mirëpo pa një vendim konkret.

  Shaqiri nuk përjashton mundësinë që viti shkollor ...

 • Iotova: Nuk mund të themi “po” për Maqedoninë e Veriut pa garancë të shkruar

  16 Maj, 2022

  nënpresidentja bullgare Iliana Iotova“Bullgaria nuk mund t’i thotë “po” anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, ndërkohë që vendi ynë nuk ka garanci të mjaftueshme të përcaktuara në një dokument konkret dhe të rëndësishëm në nivel evropian për t’u marrë parasysh në çdo hap të negociatave”.

  Këtë e tha nënpresidentja bullgare Iliana Iotova para gazetarëve në Akademinë Bullgare ...

 • Dy fytyrat e presidentit bullgar Rumen Radev

  16 Maj, 2022

  Rumen RadevPro-rus dhe megjithatë edhe aleat besnik i Perëndimit? Presidenti Radev, dikur ish-pilot në ushtrinë bullgare, ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm.

   

  Presidenti bullgar, Rumen Radev, zhvillon një vizitë në Berlin. Gjatë takimit me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier më 16 maj 2022 ata do të flasin për agresionin rus kundër Ukrainës. Radevi ka simpati për Rusinë, gjë që lidhet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"