• Serbët, grekët dhe turqit me kontrata sekrete për të asimiluar shqiptarët e Maqedonisë!

  12 Maj, 2020

  SkenderbeuE vërteta mbi shqiptarët e Maqedonisë

  Lëvizja Kombëtare Shqiptare, sidomos periudha e njohur në histori me emrin Rilindja Kombëtare Shqiptare, e cila synonte të grumbullonte mbarë trojet shqiptare në një shtet të vetëm kombëtar, në fillim në nivelin e një vilajeti të bashkuar autonom në kuadrin e Perandorisë Osmane, pastaj të një shteti autonom nën sovranitetin apo suzeranitetin e sulltanit ...

 • Sot janë regjistruar 22 raste të reja me covid-19, prej tyre 7 raste në territorin e Tetovës

  11 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë bërë  145 teste dhe janë regjistruar 22 raste të reja të personave të infektuar me covid-19 .

  13 të infektuar janë regjistruar në Shkup , 7 në Tetovë ,  2 në Prilep.

  64 pacientë janë shëruar.

  Sipas këtyre të dhënave numri i përgjithshëm i personave të diagnostifikuar me covid ...

 • 36 raste të reja me covid-19, prej tyre 12 raste në Tetovë

  9 Maj, 2020

  lejohet levizjaMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë bërë  411 teste dhe janë regjistruar 36 raste të reja të personave të infektuar me covid-19 .

  12 të infektuar janë regjistruar në Tetovë, 7 në Shkup,  4 në Kumanovë, 4 në Prilep, 6 në Veles, 1 në Gostivar, 1 në Pehçevë dhe 1 në Berovë.

  Gjithashtu, është ...

 • Manifestimi ortodoks në Strugë, shkelen masat e izolimit

  9 Maj, 2020

  strugaManifestimi i Shën Gjergjit në rrugët e qytetit të Strugës nga klerikë të Kishës ortodokse maqedonase që u shoqërua nga qindra besimtarë që kanë shkelur në këtë mënyrë masat e izolimit ndaj COVID-19, ka nxitur mjaft reagime në Shkup.

  Qeveria teknike e Maqedonisë së Veriut në mbledhjen e së premtes i ka kërkuar Ministrisë së Brendshme që ...

 • Në fundjavë, të shtunën dhe të dielën ora policore fillon prej 19:00

  8 Maj, 2020

  lejohet levizjaNë seancën e sotme qeveria vendosi për shkurtimin e orës policore sipas vendimit të Qeverisë, të shtunën dhe të dielën qytetarët do të mund të lëvizin prej orës 05:00 deri 19:00.

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë bërë  242 teste dhe janë regjistruar 14 raste të reja të personave të infektuar me covid-19 , ...

 • 14 raste të reja me covid-19, 1 person ka humbur jetën dhe 20 persona janë shëruar

  8 Maj, 2020

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë bërë  242 teste dhe janë regjistruar 14 raste të reja të personave të infektuar me covid-19 .

  5 të infektuar janë regjistruar në Shkup,  2 në Prilep, 1 në Tetovë dhe 6 në Veles.

  Gjithashtu, është regjistruar edhe një viktimë. Një burrë i moshës 61 vjeçare nga qyteti i Tetovës ka ndërruar jetë në spitalin “8 Shtatorri” në Shkup, ku ishte ...

 • 33 raste të reja me covid-19, 22 persona janë shëruar dhe 1 person ka humbur jetën

  7 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se janë regjistruar 33 raste të reja të personave të infektuar me covid-19 nga 332 testet e realizuara, që paraqet numrin më të lartë që nga 25 prilli kur kishte 41 raste.

  11 të infektuar janë regjistruar në Shkup, 9 në Veles, 5 në Prilep, 2 në Kumanovë, 2 në Tetovë dhe nga 1 në ...

 • 13 raste të reja me covid-19, 44 persona janë shëruar dhe 2 persona kanë humbur jetën

  6 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 292 persona të dyshuar dhe janë konfirmuar 13 raste të reja me Covid-19 edhe atë në : Kumanovë-1, Prilep-3, Tetovë-3 dhe Manastir-1. gjithashtu njoftoi se edhe 2 persona kanë humbur jetën nga Covid-19.

  Kanë ndërruar jetë: një pacient i moshës 55 vjeç, nga Prilepi i cili ...

 • Oliver Varhelyi: Ballkani Perëndimor ka prioritet për BE

  6 Maj, 2020

  Oliver VarhelyeNë samitin virtual të BE me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të mërkurën do duhet të dërgohet një sinjal i qartë: BE kërkon të investojë në mënyrë strategjike megjithë krizën e Coronës, thotë Oliver Varhelyi për DW.

  Deutsche Welle: Në samitin e Bashkimit Europian me vendet e Ballkanit Perëndimor nuk do të flitet konkretisht për zgjerimin e BE me ...

 • Tetë raste të reja, shënohet një tjetër viktimë

  5 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 185 testime  dhe janë vërtetuar 8 raste të reja me Covid-19 edhe atë: në Shkup-3 raste, Manastir-1 dhe Veles-4.

  Instituti për Shëndet Publik ka regjistruar 21 persona të shëruar edhe atë: në Shkup-8, Kumanovë-6, Shtip-1, Prilep-2, Tetovë-1, Veles-1, Koçanë-1 dhe Makedonski Brod-1.

  Në Spitalin “8 shtatori” ka ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"