• Prej nesër 30.04.2020 do të gjobiten nga 20 euro në denarë secili person fizik që nuk respekton masat për mbrojtje personale në vende publike

  29 Prill, 2020

  masat kunder covid19Dekreti që e miratoi Qeveria në mbledhjen e saj të 45-të dhe hyri në fuqi me shpalljen e saj në “Gazetën Zyrtare të Republikës së Maqedonisë së Veriut” me të cilën rregullohet mbajtja e pajisjeve personale mbrojtëse të personit për shkak të parandalimit të përhapjes së virusit korona dhe mbrojtje e popullatës, si dhe mbikëqyrja mbi zbatimin ...

 • Gjatë 24 orëve të fundit kemi 2 viktima dhe 41 të infektuar me Covid-19

  25 Prill, 2020

  qeveria e rmvMinistria e shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit prej 728 testeve rekorde, kemi 41 raste të reja me covid19 dhe fatkeqësisht 2 pacient të vdekur.

  17 në Shkup, nga 8 në Kumanovë dhe Prilep, 4 në Tetovë, 2 në Veles dhe nga 1 në Strugë dhe Manastir. ...

 • 36 të shëruar 26 të infektuar të ri me koronavirus, një i vdekur

  24 Prill, 2020

  qeveria e rmvMinistria e shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit ka më shumë të shëruar, më pak të infektuar dhe një i vdekur.

  Nga 408 qytetarë të testuar, janë regjistruar 26 raste nga Kovid 19. Në Shkup, 11,  në Strugë 6, Tetovë 3, 2 në Kumanovë dhe nga 1 në Manastir, Gostivar, Vinicë dhe Demir Kapi. Numri i ...

 • GJENDJA E JASHTËZAKONSHME DHE ORA POLICORE

  23 Prill, 2020

  qeveria e rmvRepublika e Maqedonisë së Veriut prej më 19 mars të vitit 2020, është në gjendje të jashtëzakonshme.

  Çdo ditë pune, nga e hëna deri të premten do të jetë e lejuar lëvizja e qytetarëve prej në ora 05:00 të mëngjesit deri në orën 19:00. Ndalimi në lëvizje në gjithë ...

 • Nesër nis muaji i Ramazanit/ Kryetari i komunitetit mysliman, Bujar Spahiu: Jo falje në xhami dhe jo iftar

  23 Prill, 2020
  https://youtu.be/NhRj8YzwPz8
  Nga mëngjesi i së premtes do të fillojë muaji i Ramazanit për besimtarët mysliman të cilët do t’i duhet të përballojnë agjërimin 30-ditor në një periudhat e vështirë që po kalon Bota e prekur nga Covid 19.

  Ky do të jetë një muaj ndryshe për të besimtarët dhe për këtë arsye kryetari i komunitetit mysliman Bujar Spahiu uron dhe beson tek mëshira e Zotit për të na ndihmuar që ...

 • Prej nesër, e enjte, 23.04.2020, shkurtohen kufizimet për lëvizje

  22 Prill, 2020

  Çdo ditë pune, nga e Hëna deri të Premten, lejohet lëvizja e qytetarëve prej nga ora 05:00 deri në orën 19:00, që do të thotë se prej në orën 19:00 deri në orën 05:00 ndalohet lëvizja e lirë.

  Për njerëzit mbi moshën 67 vjeç, lëvizja do të lejohet çdo ditë pune nga 05:00 deri në orën 12:00 të mesditës.

  Të rinjtë deri në moshën 18 vjeç mund të lëvizin nga e Hëna ...

 • Ora policore do të fillojë në ora 19:00, në fundjavë prej orës 15:00

  22 Prill, 2020

  Ministri i Shëndetësisë, dr. Venko Filipçe, në konferencën e rregullt për shtyp njoftoi se janë regjistruar 24 pacientë të shëruar, të cilët janë mjekuar në kushte shtëpie dhe me dy teste kontrolluese negative të njëjtët janë regjistruar në Dibër, Strumicë, Kumanovë, Shtip, Prilep, Shkup, Koçan dhe në Tetovë.

  “Fatkeqësisht ka një pacient të vdekur i cili ishte në moshën 70 vjeçare nga Labunishti, i cili është mjekuar në spitalin “8 Shtatori”, ...

 • Prej 22 prillit të vitit 2020 ndalim të lëvizjes në Kumanovë, Tetovë dhe Prilep, pa maskë, shall…

  20 Prill, 2020
  maska ffpNga mbledhja e 44-të e Qeverisë: Mbajtje e detyrueshme e pajisjes mbrojtëse personale për qytetarët e Kumanovës, Tetovës dhe Prilepit; Pagesa e pensioneve do të realizohet në mënyrë të organizuar sipas lartësisë së pensionit

  Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në mbledhjen 44-të që u mbajt sot, miratoi më shumë vendime, masa dhe rekomandime të cilat dalin nga ...

 • Gjatë 24 orëve të shkuara janë regjistruar 53 raste të reja me covid 19

  18 Prill, 2020

  orari i kufizimeveGjatë 24 orëve të shkuara janë regjistruar 53 raste të reja me covid 19, edhe atë në:

  Shkup – 13, Kumanovë – 9, Prilep – 9, Tetovë – 4, Strugë – 2, Veles – 12, Manastir – 2 dhe Makedonski Brod – 2, me këtë, numri i përgjithshëm i personave  me Covid-19  shkon në 1170.

  Venko Filipçe: E ndjekim me kujdes situatën në Pollog 17 Prill, 2020

  orari i kufizimeve“Rreth rajonit të Pollogut… Qasja është e njëjtë, do të thotë numri i madh i personave të diagnostifikuar në rajone të caktuara ka të bëjë me kontaktin primarë dhe bartjen e virusit. Në rajonin e Pollogut, rastin që kishim me ambulancën në Bogovinë vendosi në izolim mbi 150 persona”.

  “Ne për momentin nuk mund të vlerësojmë se sa ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"