• Metin Izeti sulmon fizikisht mjekun dhe profesorin e njohur nga Tetova

  2 Gusht, 2021

  Dje në Tetovë ka ndodhur një akt më se i shëmtuar ku është sulmuar para shtëpisë së tij një ndër mjekët më të njohur ndër shqiptarët e Maqedonisë e veçanërisht Tetovarët, urologu Dr. Skender Saidi.

  Burime për TPO24 thonë se ky rast është paraqitur në polici, madje ka edhe raport mjekësor për dëmtimet të cilat i ...

 • Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

  2 Gusht, 2021

  Flamuri i Maqedonisë së Veriut. Fotografi nga arkivi. Anulimi i disa vendimeve gjyqësore për disa raste korruptive, por edhe veprave tjera penale për shpërdorim të detyrës nga zyrtarët e qeverisë së kaluar, por edhe të tanishmes, ka ngritur sërish alarmin për mosfunksionimit e gjyqësorit, praninë e korrupsionit, si dhe ndikimin e politikës gjatë marrjes së vendimeve në Maqedoninë e Veriut.

  Misioni i ...

 • Katër vjet nga marrëveshja që armiqësoi fqinjët

  2 Gusht, 2021

  Kryeministri i atëhershëm i Bullgarisë, Boyko Borisov dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev gjatë ceremonisë së nënshkrimit të Marrëveshjes për fqinjësi të mirë. 1 gusht 2017.Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë kaluar në heshtje 4-vjetorin e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë, të nënshkruar më 1 gusht të vitit 2017, nga kryeministrat Zoran Zaev dhe Boyko Borisov.

  Me këtë marrëveshje dy vendet synonin t’i ...

 • Ditë e nxehtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius!

  28 Korrik, 2021

  Moti sot do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë me vranësira të vogla lokale transmeton Alsat. Do të fryjë erë e lehtë veriperëndimore. Pasdite nëpër ambientet malore do të ketë kushte për reshje të shiut me intensitet të vogël dhe shkarkime të rralla elektrike. Temperatura do të jetë në intervalin prej 34 deri në 41 gradë Celsius. UV indeksi ...

 • Shkup: Dënohet ish-kryetari i Kuvendit për rastin e 27 prillit 2017

  26 Korrik, 2021

  Mazedonien Proteste im Parlament in SkopjeKëshilli gjyqësor i Gjykatës Themelore Penale në Shkup shpalli fajtorë të akuzuarit në rastin “Organizatorët e 27 prillit” dhe i dënoi me gjithsej 25 vjet burg.

  Trupi gjykues arriti në përfundimin se të akuzuarit për krimin e “rrezikimit terrorist të rendit kushtetues dhe të sigurisë së vendit” janë fajtorë për organizimin e ngjarjeve më 27 ...

 • Shkup, dënohet ish-Kryetari i Parlamentit, Trajko Veljanovski dhe organizatorët e sulmeve të 2017-ës në parlament

  26 Korrik, 2021

  Trajko VeljanovskiGjykata Penale në Shkup dënoi me gjashtë vjet e gjysmë burg ish-Kryetarin e Parlamentit Trajko Veljanovski për organizimin e ngjarjeve të dhunshme të 27 prillit të vitit 2017.

  Për të njëjtën vepër, gjykata u shqiptoi dënimin me nga gjashtë vjet e tre muaj burg edhe Mile Janakievskit, ish-ministër i Transportit dhe Spiro Ristovskit, ish ministër i Arsimit në qeverinë e Nikolla Gruevskit. Ndërkaq, ish-drejtori ...

 • Zaev: Të drejtat e qytetarëve tanë garantohen me Kushtetutë pavarësisht grupeve etnike

  25 Korrik, 2021

  ZaevBllokimi nga Bullgaria i Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE dhe censusi i ri janë disa nga sfidat pët të cilat flet në intervistë me DW, kryeministri Zoran Zaev.

  DW: Bisedimet për pranimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian vijojnë të jenë të bllokuara. Ka qenë një udhëtim i vështirë deri tani, por ende shumë pengesa gjenden përpara. ...

 • Zyrtarëve të korruptuar nuk u konfiskohet pasuria

  25 Korrik, 2021

  Ilustrim. Vetëm 1 për qind e ish-zyrtarëve, afaristëve të lidhur me pushtetin, e personalitete tjera, përveç dënimit me burg për shpërdorim të detyrës zyrtare dhe vepra tjera penale, janë dënuar edhe me konfiskim të pasurisë, që e kanë fituar në mënyrë të kundërligjshme. Shuma e parave të konfiskuara do të duhej të vendosej në një numërator në qendër të Shkupit, për të ...

 • Ballkani bëhet cak i Forumit Mysliman Evropian

  24 Korrik, 2021

  Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, gjatë takimit me kryetarin e Forumit Mysliman Evropian, Abdul-Wahed Niyazov në Prishtinë.Më 6 korrik të këtij viti, në Bashkësinë Islame të Kosovës dhe në Fakultetin e Shkencave Islame, ka qëndruar për vizitë një delegacion nga Forumi Mysliman Evropian (EMF) i kryesuar nga kryetari i tij, Abdul-Wahed Niyazov.

  Delegacionin e Forumit Mysliman Evropian, e kishte pritur në takim myftiu Naim Tërnava, ...

 • LSDM dhe BDI garojnë së bashku në zgjedhjet lokale

  24 Korrik, 2021

  Ali ZaevEdhe pse, Aleanca Shqiptare me Alternativa, më herët paralajmëruan se  “një koalicion parazgjedhor me VMRO-DPMNE por edhe me LSDM është i mundur ”. Partia në pushtet LSDM zgjodhi BDI që të garojnë së bashku në zgjedhjet lokale. Marrëveshja u arrit në një takim mes kreut të socialdemokratëve Zoran Zaev dhe atij të BDI-së Ali Ahmeti.

  Të dy partnerët e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"