• Fillimi i vitit shkollor do të varet nga gjendja epidemiologjike në Maqedoni

  6 Korrik, 2021

  Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot theksoi se tani është shumë herët të tregohet nëse do të ketë anulim të fillimit të vitit shkollor. Fillimi i vitit shkollor, siç tha, do të varet nga shumë faktorë, ndërsa më së shumti nga gjendja epidemiologjike, e përgjithshme në vend.

  “Në çdo rast ajo që është më e rëndësishme është se intensivisht bëhet vaksinimi i mësimdhënësve dhe se janë ...

 • Konfirmohet rasti i katër me Dellta në vend, bëhet fjalë për persona të pavaksinuar

  6 Korrik, 2021

  Një person nga Velesi është rasti i katërt në vend i konfirmuar me llojin Dellta te koronavirusit. Ndërkohë 4 persona të tjerë të dyshuar janë duke u analizuar nëse janë infektuar me Dellta. Rezultatet e tyre do jenë gati deri në fund të ditës. Asnjeri nga këto pacientë nuk është i vaksinuar, këtë e konfirmoi edhe vetë ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. ...

 • Komisioni për Sëmundje Infektive do të marrë vendim për masa kundër variantit delta, fillon imunizimi i të punësuarve në arsim

  5 Korrik, 2021

  kovid-korona ambulanceKomisioni për Sëmundje Infektive do të marrë vendim për masa kundër variantit delta, fillon imunizimi i të punësuarve në arsim

  Shkup, 5 korrik 2021 (MIA) – Komisioni për Sëmundje Infektive sot do të marrë vendim për vendosjen e masave kufizuese lidhur me mbrojtjen e kufijve kundër përhapjes së variantit delta të virusit korona, i cili u përhap në Evropë ...

 • Ohër, mblidhet “Forumi Dialogu i Prespës”

  1 Korrik, 2021

  Në Ohër të Maqedonisë së Veriut po mbahet konferenca ndërkombëtare “Forumi Dialogu i Prespës” me pjesëmarrjen e zyrtarëve më të lartë nga rajoni si dhe zyrtarë nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

  Ky takim i këtij formati është i pari i këtij lloji, ndërsa synon thellimin e bashkëpunimit në më shumë fusha mes vendeve të Ballkanit Perëndimor.

  Konferenca ndërkombëtare mbi Ballkanin Perëndimor ka si temë ...

 • Vuçiç, Rama dhe Zaev mbështesin një treg të përbashkët rajonal

  29 Qershor, 2021

  zaev vucic ramaEdi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandër Vuçiç në një takim shprehën dëshirën që liria e lëvizjes së njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit të fillojë sa më shpejt në Ballkan.

  Iniciativa e “Minishengenit”, në rajonin e Ballkanit dhe jetësimi sa më parë i  kësaj nisme ishte tema kryesore e një takimi virtual që zhvilluan të martën me (29.06) kryeministri ...

 • Pritet rikthim i plotë i mësimit me prani fizike

  29 Qershor, 2021

  Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka tre skenarë të mundshëm me të cilët mund të fillojë viti i ri shkollor 2021/2022. Ministrja Carovska tregoi sot se skenari i parë, ai më i dëshiruari për të, është kthimi i mësimit me prani fizike, duke respektuar protokollet për mbrojtje.

  I dyti është vazhdim i sistemit të deritanishëm, që nga klasa e parë deri në të katërtën ...

 • “Heqja e barrierave mes tre shteteve”/ Rama, Vuçiç dhe Zaev takim në Shkup më 29 korrik

  29 Qershor, 2021

  ALEKSANDAR VUCIC, ZORAN ZAEV, EDI RAMAKryeministri Edi Rama, ai i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç zhvilluan ditën  e sotme një takim online në kuadër të Shengenit Ballkanik ku u diskutuan hapat e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal, si një proces jetësor për progresin e Ballkanit Perëndimor dhe rrugën evropiane.

  Sipas medias serbe, të tre ...

 • Nga mungesa e dozave tek vaksinimi masiv, ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut: Ja kur mund të lajmërojmë fundin e pandemisë

  28 Qershor, 2021

  Screenshot 2Ministri i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut, Venko Filipçe paralajmëron se së shpejti në vendin e tij do të fillojë vaksinimi masiv.

  Me ardhjen e 600 mijë dozave, shumica nga Sinovac, tashmë Maqedonia e Veriut mund të fillojë një fushatë të gjerë imunizimi në popullatë ndaj COVID-19.

 • Vaksina ka mjaft, të gjithë të paraqiturit do të marrin termine dhe do të vaksinohen deri më 15 korrik

  25 Qershor, 2021

  Nga e hëna, në dy javët në vijim do të vaksinohen të gjithë qytetarët të cilët janë paraqitur. Lista është reviduar dhe ata do të marrin termine dhe deri më 15 korrik do të vaksinohen. Arrijnë vaksina për 300.000 qytetar dhe ka numër të mjaftueshëm. Do të vaksinohen edhe mësimdhënësit dhe të punësuarit në institucionet arsimore. Pasi që të vaksinohen ata që janë ...

 • Ahmeti i kthehet sërish temave etnike

  24 Qershor, 2021

  Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, gjatë një konference të përbashkët për media. Fotografi nga arkivi. Hapja e temës për ndryshimin e simboleve shtetërore po bëhet në kohën kur Maqedonia e Veriut po kalon nëpër në një situatë të ndjeshme, pasi Bullgaria po e konteston të kaluarën historike të vendit, ku përfshihen edhe figurat historike dhe himni kombëtarë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"