• Ndërrimi i emrit të shkollave shqipe në Çair, aktori maqedonas: Do të na ndërrojnë të gjitha toponimet

  4 Mars, 2020

  tabelat-shkollat-çairIsh-drejtori i Teatrit të Dramës në Shkup, Sasho Tasevski është përfshirë në debatin lidhur me ndërrimin e emrave të shkollave shqipe në Çair.
  Ai përmes një statusi në rrjetet sociale ka shkruar se apetitet vetëm se rriten e rriten.

  “Ngadal do të ndërrojnë edhe të gjitha toponimet, jo vetëm të shkollave. Ata kanë shkuar ...

 • Zaev: Gjuha është e drejtë dhe diçka që na duhet për t’u kuptuar

  2 Mars, 2020

  ZaevNë komunat ku shqiptarët janë më shumë se 20 për qind ekzistojnë tabela dygjuhësore në institucionet shtetërore, ndërsa atje ku nuk janë – nuk ekzistojnë tabela të tilla, deklaroi sot lideri i LSDM-së, Zoran Zaevi duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve për “interpretim të ndryshëm” të Ligjit për përdorimin e gjuhëve nga ana e tij dhe nga ana ...

 • Koronavirusi/ Qeveria e Maqedonisë së Veriut anulon tubimet publike deri më 6 mars

  29 Shkurt, 2020

  ShkupiQeveria rekomandon anulimin e të gjitha tubimeve masive publike, si masë për ndalimi për koronavirusin.

  Aktualisht këto masa do të vlejnë deri më 6 mars, por mundësia për masa të reja do të ngelet e hapur, varësisht prej rrethanave të krijuara nga koronavirusi. Ngjarjet sportive të caktuara për këtë periudhë nuk anulohen, por do të bëhen pa prezencën e ...

 • Regjistrohet rasti i parë me coronavirus në Maqedoni

  26 Shkurt, 2020

  Coronavirus-2Kryeministri teknik, Oliver Spasovski, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe dhe drejtori i Drejtorisë për shëndet publik në Maqedoni Zharko Karaxhovski kanë dalë në konferencë të jashtëzakonshme për media për të kumtuar rezultatet për dyshimet për praninë e virusit Corona në Maqedoni.

  “Kanë arritur rezultatet e para për pacienten e ardhur nga Italia, të cilat janë pozitive. Më lejoni të ju ...

 • Shënohet rasti i parë me korona virus në Maqedoninë e Veriut

  26 Shkurt, 2020

  Venko FilipceRasti i parë me koronavirus është regjistruar në Maqedoninë e Veriut. Sipas njoftimeve zyrtare bëhet fjalë për një grua e cila ishte kthyer para dhjetë ditësh nga Italia. Ajo ishte paraqitur në klinikën për sëmundje infektive në Shkup për të kërkuar ndihmë.

  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe u tha gazetarëve se pacientja e moshës ...

 • Edhe një udhëtare mbrëmë u testua për coronavirus në Shkup, rezultatet dolën negative

  26 Shkurt, 2020

  koronavirusMbrëmë vonë në Klinikën Infektive u bë testi i tretë i një rasti të dyshimtë me coronavirus.

  Pacientja e cila kishte arritur nga Milano dhe ishte sjell në Klinikën Infektive doli me rezultatet negative, domethënë nuk ishte e infektuar me coronavirus, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

  “Rezultatet e pacientes që u testua për coronavirus në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup ...

 • Sot lëshohet në përdorim teleferiku me gjashtë ulëse në Kodrën e Diellit

  26 Shkurt, 2020

  teleferiku-kodra-e-diellitNë ski qendrën më të madhe Kodra e Diellit, sot do të lëshohet në përdorim teleferiku i ri me gjashtë ulëse.

  Gjatësia e linjës e teleferikut është 1.420 metra, ndërsa kapaciteti maksimal 3.200 skijatorë për një orë.

  Në këtë ngjarje do të marrë pjesë kryeministri teknik Oliver Spasovski, zëvendëskryeministri dhe ministër i sistemit politik dhe marrëdhënieve mes bashkësive Sadulla Duraku, zv.kryeministri ...

 • “Nuk e bëmë t’madhe pse n’shkollë fillore nxënësit mbanin thika edhe pse u dashtë”

  26 Shkurt, 2020

  Nuk e bëmë t’madhe pse n’shkollë fillore nxënësit mbanin thika e boksiraça – edhe pse u dashtë;

  nuk e bëmë t’madhe kur arsimtari e ndezke nga një bashkë me nxënësit – edhe pse u dashtë;

  nuk e bëmë t’madh bulizmin ndaj nxënësit ma t ‘sjellshëm nga “të fortit” e shkollës – edhe pse u dashtë;

  nuk e bëmë të madhe ngacmimin seksual, qeshnim kur profesori u folke fjalë të ‘pahijshme çikave t ‘klasës ...

 • Tragjedia në Rramanli, foto rrëqethëse nga vendi i ngjarjes

  23 Shkurt, 2020

  bombola e gazitFoto rrëqethëse vijnë nga vendi i tragjedisë në Rramanli të Kumanovës ku humbën jetën tre fëmijë të moshës nga 8 deri në 11 vjeç dhe 7 persona të tjerë mbetën të plagosur nga shpërthimi i bombolës së gazit në shtëpinë e tyre. Këto janë fotot e shkrepura nga brenda shtëpisë ku ndodhi dhe tragjedia.

  telegrafi

   

 • Zaev: Për herë të parë pres koalicion parazgjedhor me partitë shqiptare

  21 Shkurt, 2020

  ZaevKryetari i LSDM-së Zoran Zaev, sot nga Vinica paralajmëroi përparësi të partisë së tij në lidhje me marrëveshje për koalicion parazgjedhor me të gjitha partitë tjera, sidomos me ato shqiptare.

  Në mesin e funksionarëve të lartë të LSDM-së, por edhe Lëvizjes Besa dhe PDSH-së flitet për një koalicion të mundshëm të këtyre partive për zgjedhjet e 12 prillit.

  Edhe pse nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"