• Vëzhguesit ndërkombëtarë vlerësojnë zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

  7 Maj, 2019

  osbeVëzhguesit ndërkombëtarë e cilësuan si një proces të qetë dhe të menaxhuar mirë atë të balotazhit të së dielës të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, ku Stevo Pendarovski, kandidat i Social-Demokratëve të kryeministrit Zoran Zaev doli fitues. Ndërkohë që rezultatet pritet të bëhen zyrtare, opozita maqedonase, me VMRO-DPMNE-në në krye, është ankuar për parregullsi gjatë zgjedhjeve.

  Kampi i ...

 • Stevo Pendarovski – president i Maqedonisë së Veriut

  6 Maj, 2019

  StevoStevo Pendarovski, kandidat i Social-Demokratëve të kryeministrit, Zoran Zaev, është fitues i zgjedhjeve presidencialë në Maqedoninë e Veriut.

  Sipas rezultateve të shpallura rreth mesnatës, ai fitoi 51.71 për qind të votave, ndërsa kandidatja e VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska Davkova, mori 44.68 për qind.

  Sipas Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, në votime morën pjesë 46.63 për qind e rreth 1.8 milion qytetarëve me të ...

 • Amoraliteti i përsëritur politik i partive shqiptare dhe zgjedhjet presidenciale në ish IRJM

  4 Maj, 2019

  “Ftojmë qytetarët shqiptarë që të dalin më 5 Maj dhe të shfrytëzojnë të drejtën e votës, duke respektuar bindjet e tyre individuale”; “është e rëndësishme që Maqedonia e Veriut të zgjedhë një president dhe mos të krijohet krizë e re institucionale gjë që do ngadalsonte proceset integruese të shtetit drejt NATO dhe BE”,  deklaruan pothuajse njëzëri  Aleanca per Shqiptarët, Lëvizja Besa dhe kandidati i pavarur z. Blerim Reka, dy ditë ...

 • Blerim Reka bën thirrje për pjesëmarrje në votimet e 5 majit

  2 Maj, 2019
  Blerim RekaShkup – Blerim Reka gjatë votimeve presidenciale më 21

  Të dielën (më 5 maj) në Maqedoninë e Veriut mbahet rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Kandidatë janë: Stevo Pendarovski nga ...

 • Lëvizja Besa: E rëndësishme është të zgjidhet president dhe të mos krijohet krizë e re institucionale

  2 Maj, 2019

  Lëvizja-BesaLëvizja Besa, nëpërmjet një komunikate për media iu bënë apel votuesve të saj respektivisht qytetarët shqiptarë që më 5 maj të dalin dhe të shfrytëzojnë të drejtën e votës, duke respektuar bindjet e tyre individuale. Nga Lëvizja Besa thonë se e rëndësishme për ta është që Maqedonia e Veriut të zgjedh një President dhe të mos krijohet krizë e ...

 • Kandidatët presidencial përmendin ngjarjet kundër shqiptarëve ndër vite në emisionin debatues

  25 Prill, 2019

  pendo-gordeKandidatja për kryetare të shtetit që mbështet nga partia opozitare maqedonase OBRM-PDUKM, Gordana Siljanovska Davkova në emisionin debatues në RTM akuzoi kundërkandidatin Stevo Pendarovski se gjatë trazirave në Gostivar dhe Tetovë ka punuar në MPB.

  Siljanovska përmendi edhe rastet që gjatë nëntëdhjetave si themelimi i Universitetit të Tetovës dhe trazirat në Gostivar që, sipas Siljanovskës i ka bërë partia që ...

 • Kë do të zgjedhin shqiptarët në balotazhin presidencial në Maqedoninë e Veriut?

  25 Prill, 2019

  Kandidatët për presidentë të Maqedonisë së Veriut, Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova kanë kërkuar votat e shqiptarëve për balotazhin më 5 maj.

  Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova kanë kërkuar që në paraqitjen e parë pas shpalljes së rezultateve, votat e shqiptarëve, që votuan për kandidatin Blerim Reka. Këto do të jenë vendimtare për përcaktimin e fituesit në zgjedhjet presidenciale. Kjo duke patur parasysh dallimin e ngushtë të votave prej më pak se një ...

 • Maqedonia e Veriut përgatitet për vizitën e Papa Françeskut

  25 Prill, 2019

  Autoritetet maqedonase po përgatiten për të pritur papa Françeskun i cili do të shkojë në Shkup më 7 maj. Kryeministri Zoran Zaev tha se vendi i tij ndihet i nderuar për ardhjen e njërit prej drejtuesve më të rëndësishëm botërorë e shpirtëror që paraqet frymëzim për miliona besimtarë dhe qytetarë të vullnetit të mirë”. Autoritetet kanë ndarë 15 mijë vende në sheshin e Shkupit ku papa Françesku do të ...

 • Rezultatet nga zgjedhjet presidenciale 2019

  22 Prill, 2019

  PresidentetNumri i përgjithshëm i votuesve në listën e votuesve 1.808.131

  Nga numri i votuesve të përpunuar 1.807.465 (99,96%)

  Numri i përgjithshëm i votuesve që kanë votuar 755.816 (41,82%)

  Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të vlefshme 723.001 (37,48%)

  Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

   

  Blerim Reka  79.915 (10,57%)

  Gordana Siljanovska Davkova 319.240 (42,24%)

  Stevo Pendarovski 323.846 (42,85%)

  Të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

   

  Pikëpyetje aritja e ...

 • Çka është Dinjiteti dhe çka është Demagogjia?

  18 Prill, 2019

  DINJITET m.
  1. Tërësia e vlerave morale të njeriut a të një grupi njerëzish (nderi, krenaria etj.); vetëdija që ka njeriu a një grup njerëzish për këto vlera e për të drejtat e veta në shoqëri dhe nderimi i tij për vetveten; shfaqja e jashtme e kësaj vetëdije dhe e këtij nderimi.

  Dinjiteti kombëtar. Dinjiteti i njeriut (i familjes, i ndërmarrjes, i institutit).
  Me (pa, plot) dinjitet. Ngre (ul, fyen, merr ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"