• Një e vërtetë e hidhur për Arben Taravarin si “president” i shqiptarëve që nuk do të bëhet.

  2 Mars, 2024

  2024Fotografitë janë të realizuara nga fotografët e Arben Taravarit që janë autentike autoktone dhe autonome njëra në 2016 e tjetra në 2024.

  Sipas krahasimit të fotove Arben Taravari në 2016 si ASH, kishte më shumë njerëz sesa sot me 4 parti së bashku. VLEN të theksohet se Arben Taravari sonte kishte më shumë nga BESA, LD-ja se sa nga ASH-ja kjo nuk ...

 • Shkup, kandidati presidencial Arben Taravari shpreson të kalojë raundin e parë

  2 Mars, 2024

  TaravariKandidati i opozitës shqiptare për president në Maqedoninë e Veriut, Arben Taravari thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës se krahas votave të elektoratit shqiptar pret mbështetjen edhe nga komunitetet e tjera etnike dhe se mundësitë për të kaluar në balotazh janë reale. Megjithatë, ai thekson nevojën e zgjedhjes së presidentit në parlament. Zoti Taravari, një nga dy ...

 • BDI: Komuna e Tetovës shpërblen me tenderë milionëshe kompanitë e familjes Bajrami, të afërt me Lëvizjen Besa

  1 Mars, 2024

  tender 1Komuna e Tetovës shpërblen me tenderë milionëshe kompanitë e familjes Bajrami që janë të afër me udhëheqësinë komunale dhe Lëvizjen Besa. Kështu kanë reaguar sot nga Bashkimi Demokratik për Integrim, në lidhje me rastin për tenderët milionësh të Komunës së Tetovës ndaj tre kompanive: Eko-Peu, Ereu-Trans dhe Mujo Bajrami, për të cilat Portalb.mk raportoi para dy ditëve.

  Nga BDI theksojnë se miliona ...

 • Merkos i ngritet aktakuzë – Llogaria bankare e komunës e bllokuar, kryetari bleu veturë 67 mijë euro

  1 Mars, 2024

  ramiz-merkoKryetari i Strugës Ramiz Merko ka përfunduar me aktakuzë për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Shkak është bërë blerja e makinave, përfshirë edhe veturën luksoze Audi, në periudhën kur komuna e Strugës kishte llogari të bllokuara bankare, shkruan Alsat.

   

  Që në vitin 2020 Komisioni kundër korrupsionit ka dorëzuar nismë për ndjekje penale të ...

 • HABER TURK: KUJDES NGA MËSIMET E SEKTEVE “VEHABISTE – SALAFISTE” NË MAQEDONI!

  29 Shkurt, 2024

  VIDEO: HABER TURK: KUJDES NGA MËSIMET E SEKTEVE “VEHABISTE – SALAFISTE” NË MAQEDONI!

   

  HABER TURK alarmon për rrezikun nga propaganda vehabiste-salafiste, … ata ishin dhe janë në Ballkan, konkretisht në Maqedoni!

  Tentuan në Bosnje, por po të mos ishte Alija Izetbegoviqi gjithçka do kishte përfunduar atje, gjithçka do kishin shkatërruar, nuk do kishte mundësi të shpëtohet Bosnja.

  Kudo që shkojnë, ata ngatërrojnë, bëjnë rrëmujë!

 • Hiqet grafa etnike nga certifikata e lindjes, martesës dhe vdekjes!

  29 Shkurt, 2024

  izvod mkDerisa partitë shqiptare “zgjedhin” presidentin e shtetit, “Levica” hoqi nga grafa përkatësinë shqiptare nga certifikata e lindjes, martesës dhe vdekjes!

   

  Derisa partitë shqiptare “zgjedhin” presidentin e shtetit, me iniciativën e Partisë satelit “Levica” – partneri i ardhshëm i koalicionit të opozitës shqiptare, pas vendosjes së kryqit në Bregun e diellit, ia doli që nëpërmjet të Gjykatës kushtetuese ta heq ...

 • Ndodhi populli!?

  28 Shkurt, 2024

  desio se narodE nga ta dijë Izeti i shkretë se slogani famëkeq “ndodhi populli” ose në origjinal “desio se narod”, i përdorur për herë të parë në vitin 1988 në një tubim të Millosheviqit në Ushçe të Serbisë, është analogji shumë e qëlluar për të, ndaj nuk i interesonte vet atij që ta përdorte! Këto fjalë mbetën një definicion ...

 • Ambasadorja e SHBA Angela Aggeler shpreson që aktorët në fushatën zgjedhore do të përqendrohen në çështjet thelbësore dhe jo në sulme personale.

  28 Shkurt, 2024

  Angela-AggelerAggeler ka kërkuar që kandidatët nga i gjithë spektri politik të kujtojnë se këto zgjedhje janë për qytetarët dhe se ata duhet të jenë fokusuar në përfaqësimin e interesave të tyre.

  Nëse do të mund t’u jepja një rekomandim kandidatëve nga i gjithë spektri politik, do të ishte të kujtojmë se këto dhe të gjitha zgjedhjet e tjera janë për ...

 • „Trimat“ e opozitës dhe frikacakët e pozitës. Ndryshim apo mashtrim!?

  25 Shkurt, 2024

  bekimBekim Qoku, si anëtar i „opozitës“ në ish IRJM, e mbështetur nga Lëvizja për Vetëvendosje, është i shqetësuar pasi Ali Ahmeti paska përzgjedhur si kandidat për president një frikacak. „Presidenti i shtetit është edhe Komandanti suprem i forcave të armatosura“ deklaroi Bekimi, shumë i shqetësuar për sigurinë e „Maqedonisë së Veriut“. Ndaj, me shumë zell dhe entuziazëm angazhohet që ...

 • A janë me orientim neootomane Lëvizja Besa dhe Alternativa?

  23 Shkurt, 2024

  besa-alternativa

  A janë me orientim neootomane Lëvizja Besa dhe Alternativa?

  IA: Kjo është një pyetje e ndërlikuar, pasi nuk ka një përkufizim të qartë të asaj që do të thotë të jesh me orientim neootoman. Sipas disa burimeve, një parti me orientim neootoman është një parti që ndjek një vizion politik dhe kulturor që synon të rikthejë influencën dhe trashëgiminë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"