• Maqedonia e Veriut përgatitet për vizitën e Papa Françeskut

  25 Prill, 2019

  Autoritetet maqedonase po përgatiten për të pritur papa Françeskun i cili do të shkojë në Shkup më 7 maj. Kryeministri Zoran Zaev tha se vendi i tij ndihet i nderuar për ardhjen e njërit prej drejtuesve më të rëndësishëm botërorë e shpirtëror që paraqet frymëzim për miliona besimtarë dhe qytetarë të vullnetit të mirë”. Autoritetet kanë ndarë 15 mijë vende në sheshin e Shkupit ku papa Françesku do të ...

 • Rezultatet nga zgjedhjet presidenciale 2019

  22 Prill, 2019

  PresidentetNumri i përgjithshëm i votuesve në listën e votuesve 1.808.131

  Nga numri i votuesve të përpunuar 1.807.465 (99,96%)

  Numri i përgjithshëm i votuesve që kanë votuar 755.816 (41,82%)

  Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të vlefshme 723.001 (37,48%)

  Numri i përgjithshëm i fletëvotimeve të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

   

  Blerim Reka  79.915 (10,57%)

  Gordana Siljanovska Davkova 319.240 (42,24%)

  Stevo Pendarovski 323.846 (42,85%)

  Të pavlefshme 32.828 (4.34 %)

   

  Pikëpyetje aritja e ...

 • Çka është Dinjiteti dhe çka është Demagogjia?

  18 Prill, 2019

  DINJITET m.
  1. Tërësia e vlerave morale të njeriut a të një grupi njerëzish (nderi, krenaria etj.); vetëdija që ka njeriu a një grup njerëzish për këto vlera e për të drejtat e veta në shoqëri dhe nderimi i tij për vetveten; shfaqja e jashtme e kësaj vetëdije dhe e këtij nderimi.

  Dinjiteti kombëtar. Dinjiteti i njeriut (i familjes, i ndërmarrjes, i institutit).
  Me (pa, plot) dinjitet. Ngre (ul, fyen, merr ...

 • Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut do të monitorohen nga gjithsej 3513 vëzhgues

  17 Prill, 2019

  Zgjedhjet-në-MaqedoniZgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut, të cilat do të mbahen më 21 prill do të vëzhgohen nga gjithsej 3513 vëzhgues, prej të cilëve 419 do të jenë ndërkombëtar, ndërsa 3094 vendor.

  Nga vëzhguesit vendor më shumë do të ketë OJQ “Most”, e cila procesin zgjedhor do ta ndjek me gjithsej 1940 vëzhgues, ndërsa më shumë vëzhgues ndërkombëtar do të ...

 • Zaev: S’besoj se Ivanov do t’i amnistojë të dënuarit e 27 prillit

  15 Prill, 2019

  ZaevKryeministri Zoran Zaev në emisionin “Clicl Plus” në TV21 tha se nuk beson se mund të ndodhë amnistia nga Gjorge Ivanovi për shkak se sipas tij neni 11 i Ligjit për falje nuk e lejon një gjë të tillë dhe se nuk nënshkruan akte me emrin ku shkruan Republika e Maqedonisë së Veriut.

  “Edhe po ta bëjë një gjë të ...

 • Zaev dhe Mickoski dje kanë pasur takim për PSP-në, dallimet mbesin akoma

  9 Prill, 2019

  Zaev-MickoskiKryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski dje kanë pasur takim në të cilin kanë diskutuar për çështjen e Prokurorisë Speciale Publike (PSP).

  Në takim kanë marrë pjesë edhe ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska dhe Toni Mekinoski, i cili është pjesë e ekipit negociues të OBRM-PDUKM-së, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Siç njoftojnë nga Ministria e Drejtësisë, në takim është arritur ...

 • Zaev: Janë pranuar një pjesë e sugjerimeve të opozitës, “bombat” nuk do të vlejnë për rastet pas 30 qershorit të vitit 2017

  8 Prill, 2019

  Zoran-Zaev“Është përpunuar version i ri për ligjin e PSP-së, në të cilin në segmente të caktuara pranohen një pjesë e madhe e sugjerimeve të OBRM-PDUKM-së dhe tashmë janë dërguar deri te përfaqësuesi i partisë më të madhe opozitare”.

  Këtë e theksoi sot kryeministri Zoran Zaev në punëtorinë “Garancion për rininë” në organizim të Agjencisë për Rini dhe Sport, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Zaev ...

 • OSBE kërkon zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve në Maqedoni

  4 Prill, 2019

  Zaev OSBEKryeministri Zoran Zaev sot priti Komisionerin e lartë të OSBE-së për Minoritetet, Lamberto Zannier. Siç njoftojnë nga shtypi qeveritar, ata diskutuan zbatimin e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, me të cilën u mbyllë kornizën ligjore të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, ndërsa Zaev theksoi se marrëveshja hyri në preambulën e Kushtetutës si legjislacion që rregullon përdorimin e gjuhëve e ...

 • “Gylenistët”, kusht i Ankarasë për Maqedoninë e Veriut në NATO?

  4 Prill, 2019

  RMVAutoriteteve të Maqedonisë së Veriut u bëhet thirrje që të veprojnë në përputhje me ligjet vendore dhe marrëveshjet ndërkombëtare sa i përket kërkesës së Turqisë për dorëzimin e personave, që sipas Ankarasë, kanë lidhje me Lëvizjen Hizmet të klerikut fetar Fetullah Gulen, apo siç e quan Turqia, “organizata terroriste FETO”, e akuzuar për tentimet e dështuara për puç në ...

 • Moti në Maqedoninë e Veriut gjatë ditëve në vijim

  3 Prill, 2019

  auto-motiGjatë ditëve në vijim moti do të jetë me diell dhe vranësira, ndërsa në disa pjesë të vendit do të ketë edhe reshje të shiut.

  Siç njoftojnë nga Enti Hidrometeorologjik, nga dita e diel do të fillojë destabilizimi i moti, ku do të fillojnë edhe reshjet e shiut. Nga pjesa juglindore e vendit do të fryjë një erë e lehtë.

  Nesër ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"