• Zoran Zaev: Nuk ka ndryshim kufijsh të Maqedonisë së Veriut

  16 Shkurt, 2019

  ZaevNë Konferencën e Sigurisë që zhvillohet në Mynih (15-17.02) merr pjesë edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Deutsche Welle e pyeti kryeministrin Zaev për debatin aktual të kufijve mes Kosovës e Serbisë.

  Në bisedë me Deutsche Wellen, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev lidhur me debatin për ndryshim kufijsh mes Kosovës e Serbisë theksoi, se pas zgjidhjes së problemit të ...

 • OKB afër zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Prespës

  14 Shkurt, 2019

  OKBNjoftimi zyrtar për ndryshimin e emrit të Maqedoonisë ka mbërritur ndërkohë në OKB, e cila po punon për përfundimin e procedurave administrative.

  Sekretari i Përgjithshëm i OKB, përshëndet zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, e cila mes të tjerave parashikon dakordimin e palëve për emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Zyra e Sekretarit të Përgjithshëm njoftoi se “ka marrë më 12 ...

 • 13 të vdekur nga rrokullisja e autobusit në Shkup

  13 Shkurt, 2019

  vendi i aksidentitDeri më tani janë konfirmuar 13 persona që kanë humbur jetën dhe mbi 20 të tjerë janë plagosur në autostradën Shkup-Tetovë, në afërsi të fshatit Llaskarcë, si pasojë e rrokullisjes së autobusit të kompanisë ‘Durmo Turs’ me targa të Gostivarit i cili e ka kaluar mburojën e hekurt në anën e kundërt të autostradës dhe më ...

 • Çka pas ndryshimit të emrit?

  12 Shkurt, 2019

  rsmDrejtori i “Gazetës zyrtare”, Martin Kostovski për “NovaTV” tha se ‘sonte në “Gazetën zyrtare” do të shpallen ndryshimet kushtetuese që i votoi Kuvendi”.

  Me këto shpallje hyn në fuqi edhe emri i ri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Shpallja në “Gazetën zyrtare” vjen pasi Kuvendi i Greqisë e ratifikoi protokollin për hyrjen e Maqedonisë në NATO dhe ...

 • Kostovski: Drejtori i DSK-së ka mundur t’i dëgjojë të gjitha bisedat

  12 Shkurt, 2019

  Sasho-Mijallkov Bossi i liderve shqiptarevSistemi i ndjekjeve të komunikimit “Verin” funksiononte me qëllimet e kërkuara me kërkesë të departamenteve këshilluese të DSK-së, si për shembull shënjestra LSDM, partitë shqiptare, nevojat operacionale. Grupet e rasteve të shënjestruara u bënë me urdhër të kryetarit Goran Grujevski.

  Këtë e tha sot Zvonko Kostovski në seancën e Gjykatës Penale për lëndën e PSP-së “Shënjestra-Fortresa”. ...

 • Më 21 prill Maqedonia zgjedh presidentin e ri

  12 Shkurt, 2019

  parlamenti rmvKryetari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi ka shpallur edhe zyrtarisht zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen më 21 prill ndërsa raundi i dytë do të jëetë m 5 maj të këtij viti.

  Kryetari i Parlamentit tё Maqedonisё, Talat Xhaferri, shpalli zyrtarisht zgjedhjet presidenciale duke bёrё thirrje pёr zbatimin e normave ligjore: “Qytetarë të nderuar unë jam i ...

 • Maqedonia në pritje të dekretimit të zgjedhjeve presidenciale

  8 Shkurt, 2019

  fletevotimetZgjedhjet presidenciale në Maqedoni pritet të shpallen të premten nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi. Bazuar në deklarimet e deritanishme të zyrtarëve, ato pritet të mbahen më 21 prill dhe 5 maj, në dy rreth zgjedhore. Partitë politike nga ana tjetër ende nuk kanë zyrtarizuar kandidatët e mundshëm për pasardhësin e Gjorge Ivanovit, kreut aktual ...

 • Maqedonia nënshkruan Protokollin për anëtarësim në NATO

  6 Shkurt, 2019

  Nato Stoltenberg DimitrovNATO-ja e nënshkruajti Protokollin me Republikën e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin e kësaj të fundit në Aleancë, si vendi i tridhjetë. 29 ambasadorë dhe përfaqësues të vendeve anëtare të NATO-s e nënshkruan Protokollin, i cili i lejon zyrtarëve të Shkupit të marrin pjesë në çdo seancë dhe organizim të Aleancës Veriatlantike në Bruksel, por ende pa ...

 • Maqedoni: Hapa drejt heqjes së imunitetit të deputetit Lupço Dimovski

  4 Shkurt, 2019

  DimovskiNë Maqedoni, Komisioni parlamentar për çështjet e mandateve dhe imunitetit vendosi t’ia heqë imunitetin deputetit opozitar Lupço Dimovski, por vendimin përfundimitar për këtë duhet ta marrë parlamenti në seancë plenare. Kjo bëhet me kërkesë të gjykatës themelore në Shkup, e cila e akuzon ligjvënësin së bashku me dy ish-Ministra të tjerë dhe një ish-zëvendës-Ministër të bujqsisë për shpërdorime të ...

 • Skandali me kontributet në Maqedoni, Fondi Pensional qetëson qytetarët

  1 Shkurt, 2019

  Fondi-për-Sigurim-Pensional-në-Maqedoni-780x439Qytetarët nuk duhet të shqetësohen rreth skandalit për moskalimin e kontributeve në shtyllën e dytë të fondit sigurimit pensional-invalidor, sepse paratë e tyrë janë të sigurta, qetëson drejtori i Fondit Pensional Invalidor, Shaip Zeneli. Ai ngre dyshimet se prezantimi që ministrja Carovska i bëri lajmit për moskalim të kontributeve për 12 mijë përsona në shtyllën e dytë të sigurimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"