• Maqedoni: Takim i partive politike për referendumin

  19 Korrik, 2018

  partite maqedonePyetja e referendumit të ardhshëm mund të jetë: A jeni për anëtarësim në BE dhe në NATO me pranimin e marrëveshjes mes Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë?

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev pas takimit me liderët e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Maqedonisë është shprehur lidhur me referendumin e ardhshëm. Ai ka thënë, se pyetja ...

 • Takimi i liderëve për përgatitje të referendumit në Maqedoni

  18 Korrik, 2018

  Në Klubin e Deputetëve të Maqedonisë momentalisht fillon takimi i liderëve për përgatitje për referendum, takimi i liderëve vjen pas thirrjes të Kryeministrit Zoran Zaev.

  Në takim marrin pjesë Kryetarët e partive politike me më shumë se dy deputetë bashkë me një përfaqësues nga partia, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në takim marrin pjesë Zoran Zaevi si Kryetari i LSDM-së me Radmila Sheqerinskën, Hristijan Mickoski me Tanja Karakamisheva nga OBRM-PDUKM-ја, Ali Ahmeti dhe Bujar ...

 • Zaev: Turp për Mickoskin, nesër edhe një takim liderësh

  18 Korrik, 2018

  zoran-zaevPas takimit të liderëve që u thirr nga Kryeministri Zoran Zaev për të biseduar për përgatitjet e Maqedonisë për referendum, Zoran Zaev deklaroi:

  “Ju prezantova përfaqësuesve të partive mënyrën e referendumit dhe mënyrën e pyetjes për këtë proces. ‘A jeni për integrim në familjen evropiane të Maqedonisë sipas marrëveshjes me Greqinë?’ do të jetë përafërsisht pyetja e referendumit. Nesër nga ...

 • Zaev: Afaristët prorusë po financojnë protestat e dhunshme në Maqedoni

  16 Korrik, 2018

  ZaevKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka akuzuar afaristë të caktuar grekë, të cilët sipas tij financojnë grupe në Maqedoni për të shkaktuar trazira para referendumit, në të cilin qytetarët duhet të deklarohen se a e mbështesin marrëveshjen me Greqinë për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar të emrit.

  Kryeministri Zaev në një intervistë për ueb-faqen BuzzFeed ka thënë se “afaristët që bëjnë ...

 • Reagimet nga Maqedonia: Ftesa për në NATO – ëndërr e realizueshme

  13 Korrik, 2018

  Zaev NatoBisedimet për anëtarësim në NATO nisin me marrjen e fteses. Por Maqedonia duhet të finalizojë marrëveshjen me Greqinë deri në mars të vitit 2019.

  Bisedimet paraaderuese të Maqedonisë për anëtarësim në NATO tani më mund të konsiderohen si të nisura që nga momenti i marrjes së ftesës për anëtarësim.  James Mackey nga departamenti i çështjeve politike dhe të sigurisë ...

 • Maqedonia do të ftohet për t’u anëtarësuar në NATO

  11 Korrik, 2018

  NatoFtesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë vjen pas zgjidhjes së konfliktit për emrin me Greqinë. Por NATO druhet për aktivizim të Moskës para referendumit në Maqedoni.

  Me gjithë konfliktin për shpenzimet e mbrojtjes, shefat e shteteve dhe të qeverive të NATO-s do të ftojnë në takimin e tyre të nivelit të lartë Maqedoninë, për t’u anëtarësuar në NATO. Kjo ...

 • Stoltenberg, e shpejtë ftesa për Maqedoninë

  10 Korrik, 2018

  StoltenbergSekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se pret që aleanca të bjerë dakord të ftojë Maqedoninë për të filluar bisedimet e pranimit në Aleancë.

  Sapo të finalizohet dhe të zbatohet marrëveshja mbi çështjen e emrit, ne do të mund të ftojmë ish-republikën Jugosllave të Maqedonisë të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s nën emrin e saj të ...

 • Hahn: Javën e ardhshme nisin përgatitjet në Tiranë e Shkup

  10 Korrik, 2018

  HahnKomisari i BE, Johannes Hahn thotë për DW se javën e ardhshme do të asistojë në Tiranë e Shkup në procesin përgatitor të nisjes eventuale të negociatave për BE. Për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet raporti i BE.

  DW: Në Londër po zhvillohet tani takimi i pestë i Ballkanit Perëndimor. Në qendër është tema e sigurisë dhe ...

 • NATO nuk pret ndonjë bllokadë për Maqedoninë

  10 Korrik, 2018

  NATO-dhe-Maqedoni verioreBurimet e larta diplomatike të NATO-s thonë se nuk presin ndonjë bllokadë për dhënien e ftesës për Maqedoninë në Samitin e NATO-s, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Nga fundi i muajit qershor, gazeta “New York Times” publikoi informacion sipas të cilës Donald Trump do të mund të bllokojë ftesën për në NATO për Maqedoninë për shkak marrëdhënieve me Vladimir Putin. Sot ...

 • Zaev ftesën për në NATO do ta merr personalisht nga Stoltenberg

  8 Korrik, 2018

  Zaev-NATO-Ftesën për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në Aleancë, Kryeministri Zoran Zaev do të marrë personalisht nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ditën e enjte në orën 13:30, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Kjo thuhet në agjendën fillestare të qeverisë dërguar gazetarëve të akredituar të cilët do të monitorojnë ngjarjen. Takimi dyditor i udhëheqësve të NATO-s fillon ditën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"