• Martesa e sajuar e ”Zharkos” me Eminenë!

  25 Maj, 2020

  kryehajdutiKryehajduti dhe kryemyftiu i BFI-së, mulla Sulë apo misionari i pansllavizmit me pseudonimi Zharko, është martuar para ca ditësh gjatë muajit ramazan me një vajzë të re lozonjare Eminenë nga Studeniçani.
  Duket që kjo martesë për interes është bërë për t’i kryer ca punë të padukshme si pazare të ndyra mes mafijes së grupeve të ndryshme të interesit që ...

 • Covid 19: 37 raste të reja dhe 11 persona të shëruar

  24 Maj, 2020

  kufizimetMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 508 testime dhe janë konfirmuar 37 raste të reja të covid-19 edhe atë në Shkup 12, në Kumanovë 8, në Tetovë 7, në Strugë 4, në Prilep 2, në Shtip 2 dhe Ohër 2.

  Ministria e Shëndetësisë  regjistroi 11 pacientë të rikuperuar, prej tyre në Prilep 7, në ...

 • Covid 19: 20 raste të reja, 1 të vdekur dhe 24 persona të shëruar

  23 Maj, 2020

  E shtunëMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer 744 testime dhe janë konfirmuar 20 raste të reja të covid-19 edhe atë në Shkup 16, në Kumanovë 2 dhe në Prilep 2.

  Në Spitalin “8 Shtatori” këtë mëngjes ndërroi jetë një pacient 63 vjeçar nga Shkupi, i cili është pranuar më 6 maj si i dyshuar ...

 • Covid-19: 23 raste të reja, 1 të vdekur dhe 9 persona të shëruar

  22 Maj, 2020

  kufizimetQeveria vendosi që ora policore gjatë festës së Bajramit, respektivisht ditën e diell të nis nga ora 11:00 dhe të zgjas deri të martën në ora 05:00. Sa i përket ditës së shtunë, ora policore do të nis nga ora 19:00 deri në ora 05:00 ditës së nesërme.

  Ministria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të kaluara janë kryer ...

 • Njoftimi i BFI të RMV: Masat me rastin e Fitër Bajramit dhe një njoftim të KMSH të datës 11 mars 2020

  22 Maj, 2020

  Sulejman RexhepiBashkësia Fetare Islame në RMV në web faqen e saj, ka botuar këtë artikull ku në mes të tjerash thuhet se:

  me rastin e faljes të namazit të Fitër Bajramit në xhami, solli masat e më poshtme, të cilat duhet të implementohen në çdo xhami:

  – Falja e Namazit të Sabahut të bëhet në shtëpi;
  – Falja e Namazit të ...

 • Covid-19: 40 raste të reja, 1 të vdekur dhe 11 persona të shëruar

  21 Maj, 2020

  Ministria e ShendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë bërë  549 teste dhe janë regjistruar 40 raste të reja të personave të infektuar me covid-19, prej tyre 10 raste të reja në territorin e Tetovës .

  26 të infektuar janë regjistruar në territorin e Shkupit , 10 në territorin e Tetovës, 1 në Veles, 1 në ...

 • Covid-19: 19 raste të reja, 1 të vdekur dhe 16 persona të shëruar

  20 Maj, 2020

  E merkureMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë kryer  512 testime, dhe janë konfirmuar 19 raste të reja të covid-19 në: Shkup-11, ,Kumanov-2, Prilep-1, Tetovë-1, Veles-1,Gostivar-1,Strumicë-1 dhe Vinicë-1.

  Në Klinikën për sëmundje infektive dhe gjendje febrile ndërroi jetë një pacientë nga Prilepi (41 vjeçar) i cili ka qenë në trajtim spitalor më shumë se 40 ditë.

  Instituti ...

 • Covid-19: 22 raste të reja, 2 të vdekur (1 prej Tetove) dhe 50 persona të shëruar

  19 Maj, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë kryer 533 testime, dhe janë konfirmuar 22 raste të reja të covid-19 në: Shkup-8, Veles-4, Tetovë-3, Shtip-2, Prilep-2, Strugë-1, Sveti Nikol- 1 dhe Gostivar-1.

  Në spitalin “8 Shtator” ndërruan jetë, një pacientë nga Shkupi (78 vjeçar) i pranuar më 7 maj dhe një pacientë nga Tetova (77 ...

 • Deklarata e Denko Maleskit, zëri i arsyes dhe ndërgjegjes intelektuale, apo tentativë për mbijetesë të identitetit të përvetësuar, sërish në kuriz të shqiptarëve!?

  19 Maj, 2020

  Para ca ditësh, Denko Maleski, i njohur si ministri i parë i jashtëm i ish IRJM pas pavarësimit nga ish Jugosllavija, aktualisht këshilltar i presidentit të ish IRJM, bëri bujë në media me deklarata dhe qëndrime të padëgjuara më parë nga donjë intelektual ose zyrtar “maqedonas”. “Maqedonasit dhe bullgarët në të kaluarën kanë qenë një komb, dhe për këtë sot me nje klik në internet gjen materiale të bollshme dhe ...

 • Covid-19: 25 raste të reja, 3 të vdekur dhe 8 persona të shëruar

  18 Maj, 2020

  Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë njoftoi se gjatë 24 orëve të shkuara janë bërë  286 testime, dhe janë konfirmuar 25 raste të reja të covid-19 në: Shkup-16, Tetovë-4,  Ohër-2, Veles-2 dhe në Strugë-1 .

  Në Klinikën për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile, ndërroi jetë një paciente nga Kumanova (60 vjeçare) e hospitalizuar në klinik që më 27 Aprill .Në Spitalin 8 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"