• Tzanakopoulos: Topi është në anën e Maqedonisë për çështjen e emrit

  28 Mars, 2018

  Tzanakopoulos“Topi tani është në anën e fqinjëve dhe duhet të bëjnë disa hapa që të arrijmë deri te marrëveshja”, thuhet nga sekretari i Qeverisë së Greqisë, Dimitris Tzanakopoulos në intevistën për kanalin e tretë nga Selaniku në televizioni shtetëror grek “ERT” dhe njëherit përsëriti kërkesën greke për rishikim të Kushtetutës.

  Siç raportn AIM nga Athina, Tzanakopoulos beson se janë ndërmarrë ...

 • Ekspertja: barazia, kusht i domosdoshëm për Maqedoninë

  27 Mars, 2018

  Zonja DioguardiEkspertja e çështjeve të Ballkanit, Shirley Cloyes Dioguardi, tha se nëse në Maqedoni nuk ka barazi ekonomike, politike dhe kulturore, atje nuk mund të ketë paqe dhe qëndrueshmëri. Zonja Dioguardi, bashkë me ish-kongresmenin Joe Dioguardi drejton Lidhjen Civile Shqiptaro-Amerikane:

  Zëri i Amerikës: Parlamenti në Maqedoni kaloi më në fund projektligjin për gjuhët, që parashikon një përdorim më të gjerë ...

 • Kocias në Shkup – Bisedohet për emrin

  24 Mars, 2018

  Kocias dimitrovMinistrat e Jashtëm të Greqisë dhe të Maqedonisë Nikos Kocias dhe Nikolla Dimitrov u shprehën me optimizëm për ndërtimin e një raporti më të mirë dhe bashkëpunues në të ardhmen.

  Çështja  e emrit është çështje shumë delikate dhe duhet të gjehet zgjidhje, e cila nuk do të nënvlerësojë askënd dhe do t’i hapë dyert e ardhmërisë, tha ministri maqedonas ...

 • Ministri i Jashtëm grek Níkos Kotziás sot në Shkup

  22 Mars, 2018

  kotzias-2Ministri i Jashtëm grek Níkos Kotziás dhe një delegacion grek, shoqëruar nga një mision i madh me gazetarë, niset sot pasdite për në Shkup, drejtpërdrejt me avion, pas dymbëdhjetë vjetësh, në Aeroportin e Shkupit pas ndryshimit të emrit të tij, për një vizitë historike në vendin fqinj.

  Z.Kotziás do të ketë një darkë pune me homologun e tij të Ish ...

 • Ministri i Jashtëm grek Koxias së shpejti në Shkup për çështjen e emrit të Maqedonisë

  22 Mars, 2018

  Kotzias 11Ministri grek i punëve të jashtme, Nikos Koxias vjen në Shkup pas shkëmbimeve të draft-marrëveshjeve midis Athinës dhe Shkupit mbi emrin e Maqedonisë, një problem ky që daton prej pavarësisë së ish-republikës jugosllave në vitin 1991.

  Zoti Koxias pritet të bisedojë me autoritetet qeveritare maqedonase mbi propozimet e paraqitura nga të dyja palët. Ministri grek ka folur për ...

 • Para finales? Kotzias në Shkup për çështjen e emrit

  22 Mars, 2018

  KotziasMinistri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias viziton të enjten vendin fqinj, Maqedoninë. Pritet që ai të sjellë me vete një zgjidhje kompromisi për çështjen e emrit.

  “Gorna Makedonija” -Maqedonia e Epërme duket të jetë formula magjike, me të cilën do të zgjidhet pas 27 vjetësh konflikti për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Këtë e ka sinjalizuar pala greke në raundin ...

 • Lirohen të akuzuarit e rastit “Sopoti”, mbyllet lënda

  19 Mars, 2018

  katicaProkurorja Speciale Katica Janeva sot pas përfundimit të seancës gjyqësore për lëndën “Sopoti” tha se procedura parahetimore për këtë lëndë edhe më tej do të mbetet e hapur, ndërsa kërkoi edhe ndihmë ndërkombëtare për zbardhjen e rastit.

  “Kemi analizuar provat dhe “bombat” në këtë lëndë, mendojmë se është e drejtë që të tërheqim aktakuzën, pasi nuk ka prova të mjaftueshme ...

 • Zaev optimist për zgjidhjen e kontestit me Greqinë

  19 Mars, 2018

  ZaevZhvillimet rreth Ligjit ënë në hije kontestin kryesor që ka Maqedonia me Greqinë për çështjen e emrit, nga zgjidhja e të cilit varet e ardhmja evropiane e vendit. Megjithatë, debati pritet të rikthehet, pasi në fund të javës në Maqedoni pritet të arrijë në një vizitë ...

 • Maqedoni, reagime pas miratimit të ligjit për gjuhët

  16 Mars, 2018

  talat xhaferiNë Maqedoni partia konservatore VMRO-DPMNE ka paralajmëruar ankimimin në Gjykatën Kushtetuese të ligjit për gjuhët, të miratuar dje mes një atmosefere tejet tendosëse. Ndërkaq, autoritetet e rendit kanë njoftuar se kanë shtuar nivelin e sigurisë për ligjvënësit e Lidhjes Social Demokrate. Ligji, për të cilin mendohet se do të zbatohet me vështirësi, mundëson një përdorim të gjerë ...

 • Kanë nisur përgatitjet për regjistrimin e popullsisë në Maqedoni

  16 Mars, 2018

  regjistrimiPas votimit të Ligjit për gjuhët në Maqedoni shumë shpesh qytetarë maqedonas kanë kërkuar që të bëhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni, që sipas tyre ”të numërohemi dhe të shohim se sa shqiptarë do të ketë dhe sa të drejta do të ju duhen.”

  Për këtë temë ka folur Frosina Tashevska Remenski, deputete e LSDM-së dhe ish-ministre për Punë dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"