• Në Tetovë do të punojnë këto markete dhe farmacindjavës

  11 Prill, 2020

  INFORMATË

  Gjatë orës policore Inspektorati Shtetëror i Tregut në çdo qytet ka ekipe kujdestare të cilat do të bëjnë kontrollin e marketeve të cilat punojnë dhe nëse kanë leje përkatëse.

  Në bazë të përfundimeve të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për parandalim të Koronavirusit-Kovid 19 ku janë të detyruar Shtabet e krizës komunale të caktojnë operatorë ekonomik/markete për të siguruar gjërat e nevojshme, në ...

 • Covid-19 dy të vdekur dhe 48 raste të reja

  10 Prill, 2020

  korona-testGjatë 24 orëve të fundit prej 496 testeve të realizuara, 48 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 ndërsa numri i përgjithshëm i të infektuarve tashmë shkon në 711, përcjell Alsat.

  Sipas vendbanimeve prej 48 rasteve të reja, 11 raste janë regjistruar në Shkup, 25 në Kumanovë, 1 në Shtip, 4 në Prilep, 1 në Tetovë, 3 në Strugë, 1 në Ohër ...

 • Filipçe: Nuk përjashtohet mundësia që coronavirusi të ketë qenë i pranishëm që nga janari në vendin tonë

  10 Prill, 2020

  Venko-FilipceMinistri i Shëndetësisë Venko Filipçe, sot në konferencë për shtyp tha se nuk përjashtohet mundësia që virusi Covid-19, të jetë i pranishëm që nga viti i ri, para se zyrtarisht të zbulohet rasti i parë.

  Ai këtë e tha pas dy rasteve të vdekjeve të cilat u zbuluan në një shtëpi në Veles, të cilët kishin ndërruar jetë që nga ...

 • Shkup, kryetarët e dy partive më të mëdha në vetëizolim

  10 Prill, 2020

  vmrosdsmDrejtuesit e dy partivë më të mëdha politike në Maqedoninë e Veriut, Zoran Zaev dhe Hristijan Mickovski prej ditës së premte ndodhen në vetëizolim të detyrueshëm shtëpiak, pasi kishin pasur intervistë me një gazetar të prekur nga koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të ditur se testi i parë i z. Mickovski ka dalë negativ, ndërsa për ...

 • Kumanova, qyteti më i goditur nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

  9 Prill, 2020

  KirurgjiaKumanova është qyteti më i prekur, menjëherë pas Shkupit nga koronavirusi dhe masat shtrënguese atje u vendosën pas disa raste vdekjesh dhe rritjes së shpejtë të numrit të të infektuarve.

  Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë, e cila ka për detyrë të gjurmojë, identifikojë dhe izolojë bartësit dhe të prekurit nga koronavirusi, po përpiqet së bashku me autoritetet spitalore ...

 • Maqedoni e Veriut: 30 të vdekur, 663 të infektuar me COVID-19

  9 Prill, 2020

  ambulancaNumri i viktimave nga koronavirusi në Maqedonisë e Veriut ka arritur në 30. Ministria e Shëndetësisë në raportin e ditës së enjte ka njoftuar edhe për një viktimë, një grua 27-vjeçare nga Kumanova, e cila ka ndërruar jetë të mërkurën në mbrëmje.

  Viktima, siç bëhet e ditur, para një jave kishte lindur një foshnje e cila nuk është infektuar me ...

 • Dy të vdekur dhe 18 raste të reja nga koronavirusi

  8 Prill, 2020

  KufizimetGjatë 24 orëve të fundit prej 351 testeve të realizuara në vendin tonë, 18 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19.

  Me rastet e fundit numri i të infektuarve në vend shkon në 617.

  Shtatë raste të reja janë regjistruar në Shkup, dy në Kumanovë, katër në Prilep, një në ...
 • Pse distancimi shoqëror është kaq i rëndësishëm

  8 Prill, 2020

  distancimi shoqeror

  rel

 • 570 të infektuar në 18 qytete në Maqedoni, prej nesër kufizime të reja të lëvizjes

  7 Prill, 2020

  Koronavirus të konfirmuar ka tek 570 njerëz në vend, nga të cilët 239 janë nga Shkupi. Pas 24 orëve të kaluara, deri dje në orën 15:00 u kumtua për 15 raste të reja dhe tre viktima. Në Klinikën Infektive e humbën jetën një banor 40 vjeçar i Koçanit dhe dy tetovarë – njëri 69 vjeçar dhe një 65 vjeçar. Për parandalimin e përhapjes së infektimit, Qeveria i ashpërsoi masat për ...

 • Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19.

  6 Prill, 2020

  Tritan Kalo“Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19. Dyndemi rrugëve për 8 orë midis orëve 05:00 – 13:00, dhe më pas NE vijojmë dhe e gënjejmë veten, se po i fshihemi rrezikut të infektimit prej tij, duke qëndruar të mbyllur në shtëpi deri të nesërmen, kur tia mësyjmë sërisht rrugëve të qyteteve tona….Për fatin tonë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"