• Kryeministri Zaev, një burrë shteti reformator dhe paqësor, apo vazhdimësi e politikës së vjetër!?

  16 Korrik, 2019

  ZaevNjë gjë është e sigurt, kurthi i përgatitur nga dy komedianët rus Vovan dhe Leksus (nëse janë thjesht komedianë),  nuk kishte për synim thjesht humorin, vënien në lojë të kryeministrit naiv  Zaev, i cili u tregua aq mendjelehtë, sa që ra dakord të korruptojë me 100.000 Euro (dhe atë me ulje çmimi!) patriarkun ekumenik Bartolomej.  Por, dy komedianët, të ...

 • Zaevi kërkon që SHBA ta arrestojnë El Chekën, ja çfarë theksoi në Klan Maqedoni

  12 Korrik, 2019

  zaevKryeministri Zoran Zaev mbrëmë në Klan Maqedoni ka folur edhe për përgjimet që po publikohen nga Sheqerim Ahmeti – El Cheka nga SHBA-të, që sipas tij nuk janë sikur ato “bomba” përgjimesh që kishte publikuar ai para ardhjes në pushtet.
  “Ajo që tani po pulbikohet, ato që një person po i publikon nga Amerika, është dëshmi se nuk janë ...

 • Kryeministri Zaev, pre e rrengut të komedianëve rusë

  10 Korrik, 2019

  ZaevKryeministri maqedonas Zoran Zaev është vënë në shënjestër të dy humoristëve rusë, të cilët përmes telefonit i janë prezentuar si ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko dhe Sekretari i Përgjitshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Një gjë e tillë, bëri bujë në Shkup pasi zoti Zaev në bisedë dëgjohet duke folur për gjëra të konsideruara si sekrete shtetërore për çka ka reaguar ...

 • Vanessa-Mae në hapjen solemne të festivalit Vera e Ohrit 2019

  9 Korrik, 2019

  Vanessa MaeMë 12 korrik 2019, e Premte, në ora 21:00, në teatrin Antik, bëhet hapja solemne e festivalit Vera e Ohrit 2019 me violinisten më të njohur të të gjitha kohërave Vanessa-Mae, e quajtur edhe si ”Mrekullia prej fëmije” pasi që është edhe në librin e Guiness si ”instrumentiste më e re”. Ajo së bashku me orkestrën e filharmonisë ...

 • Shtrenjtohen benzinat dhe dizeli

  2 Korrik, 2019

  Çmimet e derivateve të naftës  prej sonte në mesnatë rriten për një denarë deri në një e gjysmë,  vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë.

  Çmimet e EUROSUPER BS-95  rriten për 1,50 denarë për litër, përderisa çmimet e EUROSUPER BS-98, dizeli dhe Ekstra vaji i lehtë për amvisëri rriten për një denarë.

  Sipas vendimit më të ri të KRRE-së, çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 do të jetë 68,50 den/lit, ndërsa ...

 • Ndërrimi i drejtorëve me përplotë vështirësi

  2 Korrik, 2019

  zaev-ahmetiKryeministrit Zoran Zaev edhe pse paralajmëroi se shumë shpejt do të ndodhë edhe ndërrimi i drejtorëve në disa drejtori, kjo akoma nuk ka ndodhur. Në shënjestër janë drejtorët që nuk kanë treguar rezultate. Sipas Alsat-M ndërrimi i drejtorëve do të ndodhë në disa faza.

  Por cilët janë drejtorët e targetuar nga BDI, për të cilët nuk është i kënaqur kryeministri. ...

 • AKEP (Autoriteti i komunikimeve elektronike dhe postare) publikon listën e tarifave roaming në Ballkanin Perëndimor për tre operatorët

  2 Korrik, 2019

  akep-publikon-listen-e-tarifave-roaming-ne-ballkanin-perendimor-per-tre-operatoretSot më datë 1 Korrik 2019, ka filluar reduktimi i ndjeshëm i tarifave roaming me vendet e Ballkanit Perëndimor. Prej ditës së sotme qytetarët e Shqipërisë dhe gjithë Ballkanit Perëndimor do kenë mundësi të komunikojnë me tarifa të reduktuara roaming kur udhëtojnë në këto vende. Tarifat roaming që qytetarët Shqiptarë do të paguajnë prej ditës së sotme 1 Korrik ...

 • Shkup, debat në parlament për ndryshimet në kabinetin qeveritar

  27 Qershor, 2019

  Talat ZaevNë parlamentin e Maqedonisë së Veriut ka nisur debati për ndryshimet në kabinetin qeveritar të kryeministrit Zoran Zaev. Por ende nuk është arritur të votohet shkarkimi i ministrave të cilët nuk do të jenë më pjesë e kabinetit, për t’i lënë radhën debatit mbi emrat e rinj të propozuar nga kryeministri maqedonas.

  Propozimi i zotit Zaev që vetë ...

 • Babai i El Chekës Mustafa Ahmeti flet për TV21, “Erolld Musliu na njeh, por Sheqerimi s’i ka bombat prej tij”

  25 Qershor, 2019

   

  https://youtu.be/5Xf1LqG_G0g?t=22

  Miqtë dhe përkrahësit e të birit të Mustafa Ahmetit, janë mbledh në njërën prej kafeterive skaj rektoratit në Tetovë, para se të nisen për protestën e paralajmëruar në mesditë, kundër siç thonë, Ali Ahmetit dhe Klanit të Zajazit.

  Mustafa po rrin në krye vendi sepse i biri, Sheqerimi, që të gjithë e njohin si El Cheka, tash e sa javë përmes rrjeteve sociale po nxjerr përgjime të bisedave të Ali Ahmetit ...

 • Emrat e ministrave të rinj do të mësohen deri në fund të javës, më pas do të ndryshohen drejtorët

  21 Qershor, 2019

  Qeveria-e-Maqedonisë-Propozimi i kryeministrit Zoran Zaev për ministrat e rinj nga rekonstruimi i paralajmëruar qeveritar duhet deri në fund të javës të dorëzohen në Kuvend, ndërsa propozimi të miratohet në javën e ardhshme.

  Më së voni të martën deputetët do të duhet të votojnë për shkarkimin e tetë ministrave dhe po aq zëvendësministrave.

  Më pas, Qeveria do të ndryshojë edhe mbi 20 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"