• Në Tetovë ka 295 persona që ndodhen në vetë-izolim

  20 Mars, 2020

  Sektori për Punë të Brendshme – Tetovë bëri t ditur se në Tetovë dhe rrethinë nga 16 deri 20 mars janë evidentuar 295 persona të cilët kanë nënshkruar deklarata se do të vetë-izolohen në shtëpi, si masë për parandalimin nga coronavirusi.

  Nga SPB – Tetovë njoftojnë se policia po kontrollon nëse po respektohen rekomandimet e dhëna dhe detyrimi që të mbesin në shtëpi në datën e caktuar.

  Ata shtojnë se gjatë ditës ...

 • Maqedonia e Veriut: Presidenti shpall gjendjen e jashtëzakonshme

  18 Mars, 2020
  StevoPresidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski e shpalli të mërkuren në mbrëmje gjendjen e jashtëzakonshme në vend për shkak të koronavirusit. Kjo masë do të zgjasë për tridhjetë ditë dhe varësisht prej rrethanave mund të zgjatet për tridhjetë ditë të tjera. Ky akt do t’ia shtojë autorizimet qeverisë maqedonase, ndërsa z. Pendarovski pret që me ashpërsimin e masave ...
 • Katër raste të reja me koronavirus në Shkup, rritet numri në 35 të infektuar

  18 Mars, 2020

  KoronaMinistria e shëndetësisë informon se numri i personave të infektuar në vendin tonë deri në orën 12.00, është 35.

  Mëngjesin e sotëm pozitiv ndaj testit të koronavirusit kanë rezultuar katër persona nga Shkupi.

  Gjendja e pacientëve është stabile.

  Por presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski  sot në orën dy pasdite, do t’i drejtohet qytetarëve për situatën në Maqedoninë e Veriut dhe si pasojë ...

 • Policia arreston 57 vjeçarin nga Gostivari, nuk respektoi masat kundër coronavirusit

  18 Mars, 2020

  arrestimNë Dobërdoll të Gostivarit gjatë orëve të mbrëmjes më 17 mars, policia ka arrestuar 57 vjeçarin për shkak pas kontrollit të kryer bashkërisht me Inspektoratin Shtetëror Tregtar, në internet kafen ka pasur 12 klientë.

  Me këtë, sipas njoftimit të MPB-së, ai ka vepruar në kundërshtim me vendimet qeveritare dhe masat dhe rekomandimet për mbrojtje nga coronavirusi dhe ka kryer vepër ...

 • Maqedoni e Veriut: Anulohen zgjedhjet e parakohshme parlamentare

  18 Mars, 2020

  Me StevonLiderët e partive më të mëdha në Maqedoninë e Veriut në takimin e mbajtur tek presidenti, Stevo Pendarovski unanimisht vendosën anulimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të parashikuara të mbaheshin më 12 prill.

  Kryetari i Partisë Socialdemokrate në pushtet, Zoran Zaev pas takimit të mbajtur të martën (17.03) tek presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka thënë, se nuk ...

 • Shtatë personat e testuar për coronavirus në Maqedoni janë me rezultate negative

  15 Mars, 2020

  CoronavirusRezultatet e shtatë pacientëve të testuar këtë mëngjes janë negative për coronavirusin, ndërsa tek një person do të përsëritet testi, shkruan Ministri i Shëndetësisë në profilin e tij në Facebook.

  “Testi tek pacienti nga Koçani është negativ, por për shkak të simptomave tipike të virusit, të njëjtat do të përsëriten”, thonë nga kabineti i Ministrit Venko Filipçe, duke shtuar se ...

 • Dibra dhe Qendër Zhupa në izolim! Flet për TV21 zëdhënësi i Shtabit të Emergjencës Ylli Mirzo

  14 Mars, 2020

  Të gjithë hyrje-daljet në Dibër dhe Qendër Zhupë janë të kontrolluara nga ana e policisë, kështu i tha TV21, zëdhënësi i Shtabit të Emergjencës Ylli Mirzo.

  Në një prononcim rreth gjendjes aktuale në Dibër dhe Qendër Zhupë pas shpalljes së krizës, Mirzo tha se personat që janë nga jashtë dhe kanë mbetur në qytetin e Dibrës, Shtabi operativ komunal i ka akomoduar të njëjtit nëpër hotele.

  Ai njoftoi se lëvizja brenda qytetit ...

 • MPB: Gjendja në Dibër dhe Qendër Zhupë është stabile

  14 Mars, 2020

  Ministria e punëve të brendshme (MPB) deklaroi se nga aspekti sigurisë, gjendja në Dibër dhe Qendër Zhupë, ku është shpallur gjendje krize është stabile.

  Zyrtarët policorë kanë kryer turne dhe kontrolle të objekteve publike në të dy komunat dhe lagjet afër qyteteve (markete, klube të natës, fitnes salone), me qëllim të zbatimit të masave për parandalimin apo përhapjen e korona virusit, që ka ndërmarrë Qeveria.

  Siç thuhet në komunikatën e ...

 • Filipçe: Edhe dy persona të tjerë janë të infektuar me coronavirus në Maqedoni

  12 Mars, 2020

  FilipceMinistri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot në konferencën e dytë për shtyp për media publikoi rezultatet e testimit të 12 personave për coronavirus.

  “Nga të gjithë personat e testuar sot, dy persona kanë dalë pozitiv me virusin, të dy janë nga Dibra që kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë me të infektuarit tjerë nga Dibra, personat e tjerë që jetojnë ...

 • Publikohet raporti i Departamentit të Shtetit për Maqedoninë: Korrupsioni ngelet si problem kryesor

  12 Mars, 2020

  Departament of State ADepartamenti i Shtetit këtë pasdite publikoi raportin mbi të drejtat dhe liritë e njeriut për Maqedoninë e Veriut.

  Korrupsioni i lartë dhe dhuna ndaj individëve LGBT shënohen si probleme kryesore. Qeveria angazhohet për një gjyqësor të pavarur, thuhet në raport, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Raporti nënvizon përparim në lirinë e medias dhe lirinë e shprehjes, por çështja kryesore mbetet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"