• Maqedoni e Veriut, përurohet nisja e punimeve në Korridorin 8

  5 Prill, 2023

  Koridori 8Të martën u përurua nisja e punimeve në autostradën nga Tetova për në Gostivar, si pjesë e Korridorit 8, ndërtimin e së cilës do ta bëjë konsorciumi i njohur Bechtel-Enka.

   

  Autostrada do të vazhdojë deri në Strugë dhe Qafë Thanë, ndërsa pjesa tjetër nga Prilepi në Manastir bëhet në kuadër të Korridorit 10 – d. I gjithë projekti kap ...

 • Gjuha shqipe shkilet me “dy këmbë” nga Fondi për Sigurim Shëndetësor

  31 Mars, 2023

  GJUHA SHQIPEPacientët humbin mijëra denarë sepse nuk dinë maqedonisht, drejtori Faton Ahmeti i pakapshëm

   

  Luftë, jetë të humbura, marrëveshje paqësore…

  E gjithë kjo që të respektohet gjuha dhe flamuri i shqiptarit të Maqedonisë. Por 22 vite pas luftës, gjuha shqipe nuk po respektohet edhe pse ka ligj që e përcakton këtë çështje. Tabela para institucionit në dy gjuhë, por një kërkesë ...

 • Tuberkulozi, ende i pranishëm në Maqedoninë e Veriut

  31 Mars, 2023

  ShkupNë Maqedoninë e Veriut gjatë 15 vjetëve të fundit në vazhdimësi shënon ulje numri i të prekurve nga tuberkulozi, bëjnë të ditur autoritetet shëndetësore. Megjithëkëtë shtojnë se kjo sëmundje ende mbetet e pranishme në vend.
  Gjatë vitit të fundit në Maqedoninë e Veriut janë prekur nga tuberkulozi 141 persona.

  Besnik Zeqiri, drejtor i Institutit për sëmundje të mushkërive te fëmijët, ...

 • Gjermani: Qeveria miraton projektligjin për migracionin

  30 Mars, 2023

  Ministri gjerman i Punës, Hubertus HeilQeveria gjermane miratoi projektligjin e ri për migracionin. Ndër të tjera aty parashikohet dyfishimi i kontingjentit të rregullores së Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu rregullorja do të bëhet pa afat.

   

  Gjermania synon të lejojë në të ardhmen mbi 50 mijë punëtorë të pakualifikuar nga Ballkani Perëndimor që të vijnë për të punuar në Gjermani. Këtë e miratoi qeveria gjermane të mërkurën ...

 • Presidenti austriak në Shkup: Mos humbni kohë, ndryshoni Kushtetutën

  30 Mars, 2023

  Presidenti AustriakPresidenti i Austrisë, Aleksandar Van der Belen, ka kërkuar nga autoritetet maqedonase që sa më parë të miratojnë ndryshimet kushtetuese, të domosdoshme sipas tij në procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së Veriut.

   

  Pas takimit me presidentin maqedonas, Stevo Pendarovaki, ai tha se Shkupi duhet të vazhdojë të jetë shembull në rajon sa i përket respektimit të të drejtave ...

 • Maqedonia e Veriut: Mungesë serioze e fuqisë punëtore

  30 Mars, 2023

  salduesNë kushtet kur Maqedonia e Veriut po përballet me mungesën serioze të fuqisë punëtore, edhe vetë politikanët drejtues po shtrojnë si opsion tërheqjen e fuqisë së huaj punëtore nga vendet e Lindjes së Afërt.

   

  Zv/kryeministri i Ekonomisë, Fatmir Bytyqi, ka konfirmuar se shumë kompani vendase ankohen se vështirë gjejnë fuqi punëtore. Zgjidhjen, siç tha ai, e sheh në importimin e ...

 • 98 vjet nga vrasja e Bajram Currit

  29 Mars, 2023

  Bajram CurriSot mbushen 98 vjet vrasja e heroit të popullit, Bajram Curri, nga ushtria e Ahmet Zogut. Bajram Curri ishte udhëheqës popullor, ushtarak, senator i Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920.

   

  Më 29 mars 1925, në një shpellë në Grykën e Dragobisë u vra Bajram Curri, një ndër veprimtarët ...

 • Shkup, mbahet takimi SHBA-Karta e Adriatikut

  29 Mars, 2023

  Karta e adreatikutNë Shkup u mbajt takimi i ministrave të Kartës së Adriatrikut dhe Shteteve të Bashkuara, e njohur si Nisma A5. Takimit iu drejtua përmes video-konferencës, Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba, i cili theksoi rrezikun që Ballkanit, Evropës dhe më gjerë i vjen nga Rusia. Në takim u fol për mundësitë e përforcimit të rolit politik ...

 • Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka vizitë në Shkup

  28 Mars, 2023

  Xhacka ShkupMinistrja e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka po qëndron për vizitë në Maqedoninë e Veriut, ku me homologun e saj Bujar Osmani theksuan bashkërenditjen e politikave të dy vendeve fqinje në procesin e reformave në kuadër të bisedimeve me Bashkimin Evropian. Dy ministrat kanë biseduar edhe për zhvillimet rajonale, me theks të veçantë për marrëveshjen e ...

 • Shqiptarët jashtë kufijve kanë nevojë për prezencën me politika konsistente dhe largpamëse, të Prishtinës dhe Tiranës.

  22 Mars, 2023

  harta komunat shqiptareShqiptarët e ish IRJM, ashtu si gjithë shqiptarët e tjerë jashtë kufijve të Shqipërisë dhe Kosovës kanë patur dhe akoma kanë nevojë për prezencën me politika konsistente dhe largpamëse, të Prishtinës dhe Tiranës. Dhe kjo prezencë, në forma të ndryshme, ka qenë vendimtare për ruajtjen e sigurisë, vetëdijes kombëtare, gjuhës, kulturës.

  Por a është sot kështu?

   

  Idetë dhe ndjenjat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"