• Kamennos: Nuk do të ketë zgjidhje për çështjen e emrit

  22 Maj, 2018

  Panos-Kamenos“Zgjidhje nuk do të ketë”, thotë ministri i Mbrojtjes i Greqisë dhe partner koalicioni në qeverinë greke, Panos Kammenos, në një intervistë për “Alfa989”.

  Lideri i “Grekëve të Pavarur” edhe një herë ka përsëritur qëndrimin se partia e tij nuk do të votojë për emër të ngjitur me termin Maqedonia, pa dallim nëse siç tha, do të quhet Maqedonia do ...

 • Shkup, 9 vjet burg për ish ndihmës ministrin e brendshëm

  22 Maj, 2018

  GjokoNjë gjykatë në Shkup e dënoi me nëntë vjet ish-ndihmës ministrin e punëve të brendshme, Gjoko Popovski për shkak të furnizimeve jo të ligjshme me automjete të policisë.

  Popovski, ish-zyrtar i lartë në qeverinë e VMRO-DPMNE-së akuzohej nga Pokuroria e posaçme për furnizimin publik me 300 automjete me çka kishte dëmtuar buxhetin e shtetit për mbi 450 mijë euro. ...

 • Përkthimi bastard i ofruar në pako, bashkë me identitetin dhe statusin prej bastardi

  22 Maj, 2018

  harta maqedoniaMenduat se ndonje analfabet, të cilët BDI i ka me bollëk, me urdhërin Ali Ahmetit, i cili edhe vet nuk shquhet për ndonjë intelegjencë, e përktheu gabim emrin e ri të propozuar për IRJM? Ia qëlluat, por pjesërisht! E vërteta nuk është aq e thjeshtë. Keni të drejtë kur mendoni se injorantët dhe të paqytetëruarit kanë gatishmërinë për ...

 • Tzanakopoulos: Emri të zgjidhet nga propozimet e Nimetz

  21 Maj, 2018

  Tzanakopoulos-Pala greke këmbëngul se zgjidhja më e mirë është zgjedhja e një emri është njëri nga ato propozimet e ndërmjetësuesit Nimetz, thotë një zëdhënës dhe ministër i qeverisë greke pa portofol Dimitris Tzanakopoulos, në një intervistë me radion greke “Real fim”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Tnakopoulos përshëndeti pranimin e erga omnes, duke e përmendur atë si një zhvillim pozitiv dhe një ...

 • “Ilindenska” refuzohet nga Greqia

  20 Maj, 2018

  zaev1Edhe pse u mendua se zgjidhja përfundimtare e emrit të Maqedonisë ishte më pranë se kurrë, qeveria greke e përmbysi situatën. Një ditë pas konsultimeve me presidentin e vendit dhe aktorët politikë të shtetit helen, kryeministri Aleksis Tsipras është tërhequr nga propozimi «Republika Ilindenska Makedonija».

  Nga kabineti i shefit të ekzekutivit grek mbërriti reagimi se është për t’u përshëndetur fakti ...

 • “Republika Ilindenska Maqedonija” opsion për emrin e ri të Maqedonisë

  20 Maj, 2018

  Zaev CiprasKryeministri i Maqedonisë Zaev ka njoftuar se “Republika Ilindenase e Maqedonisë” është opsioni për të cilin janë marrë vesh me kryeministrin e Greqisë, Cipras, si zgjidhje e mundshme e kontestit për emrin.

  Sipas kryeministrit Zaev, të dyja qeveritë kanë ndarë mendimin se ky opsion është vendimi për zgjidhjen, që ruan dinjitetin maqedonas dhe raportet ndëretnike.

  “Informova se qeveritë e Maqedonisë ...

 • Iniciativa “Jean Monne” ndihmon dialogun parlamentar në Maqedoni

  20 Maj, 2018

  ParlamentiPërfaqësuesit e partive politike parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë në Ohër kanë filluar bisedimet në kuadër të dialogut “Jean Monne”.

  Dialogu “Jean Monne” është ideuar nga tre eurodeputetët Ivo Wiegel, Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan. Deputetët e të gjitha grupeve parlamentare, të udhëhequr nga kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi, dhe tre nënkryetarët, diskutojnë kryesisht çështjet që lidhen me ...

 • Zaev do të nisë konsultimet rreth propozimit për emrin e Maqedonisë

  18 Maj, 2018

  MakedonijaKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka paralajmëruar se do t’i mbledhë krerët e partive politike, si dhe presidentin Gjorgje Ivanov për t`iu kumtuar propozimin rreth emrit të Maqedonisë, i cili ka dalë si rezultat i bisedimeve me autoritetet e Greqisë.

  Qeveria e Republikës së Maqedonisë nuk ka dashur të jap më shumë detaje rreth propozimit i cili, sipas deklaratave të ...

 • Athina: Kushtet tona janë të qarta për emrin e vendit fqinj

  17 Maj, 2018

  hellas-fyrom-flagsQeveria greke tre ditë para takimit të kryeministrave të Greqisë dhe Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev në Sofje, për shkak të disa botimeve në shtyp, thekson se kushtet që ka vendosur janë të pandryshueshëm.

  Konkretisht, qeveria përsërit kushtet që ekzistojnë për arritjen e marrëveshjes: një emër i përbërë «për të gjithë përdorimet», që të jetë ...

 • Në Sofje takohen Tsipras – Zaev

  17 Maj, 2018

  Tsipras-ZaevI dërguari i posaçëm i Sekretarit të Përgjithdhëm të OKB-së, Matthew Nimetz deklaroi për përfaqësuesit e shtypit, se takimi midis kryeministrit grek Aleksis Tsipras dhe kryeministrit të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë Zoran Zaev do të mbahet më 17 Maj në Sofje të Bullgarisë.

  Takimi i dy kryeministrave do të mbahet në kuadrin e takimit të BE-së me vendet e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"