• Maqedonia e Veriut në pritje të konfirmimit të rezultateve të zgjedhjeve

  21 Korrik, 2020

  flamujtKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut i ka hedhur poshtë të gjitha 2.142 ankesat e paraqitura nga partitë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 15 korrikut.

  Anëtarët e Komisionit kanë konstatuar se ankesat  nuk kanë pasur nënshkrimin e përfaqësuesit të autorizuar, nuk kanë pasur vulën e paraqitësit të listës dhe nuk janë të mbështetur në prova. Disa nga partitë ankesat ...

 • Covid 19: prej 724 testeve, sot, kemi 96 raste të reja, 10 të vdekur dhe 61 persona të shëruar

  20 Korrik, 2020

  RMV - Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 724 teste dhe 96 raste të reja të COVID -19 janë regjistruar në: -Shkup 24 – Shtip 24 – Strugë 9 – Tetovë 7 – Kumanovë 6 – Ohër 6 – Radovish 5 – Gostivar 4 – Sveti Nikole 3 – Strumicë 3 – Koçani 2 – Prilep 1 – ...

 • Covid 19: prej 904 testeve kemi 127 raste të reja, 8 të vdekur dhe 831 persona të shëruar

  19 Korrik, 2020

  RMV Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 904 teste dhe janë regjistruar 127 raste të reja të covid-19 edhe atë në – Shkup 57– Shtip 13 – Sveti Nikollë 12 – Strugë 10 – Gostivar 8 – Ohër 7 – Tetovë 6 – Kumanovë 4  – Kërçovë 4 – Probishtip 2 – Kratovë 2 – Kavadarci 1  dhe Demir Hisar 1.

  Gjatë 24 orëve ...

 • Covid 19: 241 raste të reja, 8 të vdekur dhe 51 persona të shëruar

  18 Korrik, 2020

  RMV - Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 1700 teste dhe janë regjistruar 241 raste të reja të covid-19 edhe atë në – Shkup 73 – Shtip 60 – Tetovë 32 – Gostivar 14  – Kumanovë 10  – Koçani 8 – Gjevgjeli 6 – Sveti Nikollë 5 – Prilep 5 – Strumicë 4 – Strugë 3 – Manastir 3 – Kriva Pallankë 3 – Radovish ...

 • Covid 19: 94 raste të reja, 8 të vdekur dhe 42 persona të shëruar

  17 Korrik, 2020

  RMV Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar 1612 teste dhe janë regjistruar 164 raste të reja të covid-19 edhe atë në – Shkup 59 – Sveti Nikollë 23 – Dibër 18 – Shtip 17 – Kumanovë 12 – Gostivar 9 – Tetovë 6  – Strugë 6  – Kërçovë 6 – Kavadarci 2 – Probishtip 2 – Manastir 1 – Prilep 1– Resnjë 1 dhe  Demir Hisar 1.

  Gjatë ...

 • KSHZ: LSDM 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15

  17 Korrik, 2020

  ParlamentiSipas konkluzionit të KSHZ, prej numrit të përgjithshëm të votuesve të regjistruar në listën zgjedhore 1.814.236 në gjithsejtë 3,480 vendvotime, kanë votuar 942.334 votues prej prej të cilëve 910.868 fletëvotime janë të vlefshme dhe 31.466 fletëvotime janë të pavlefshme.

   

  Koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mozeme” ka fituar 327.329 vota ose 46 mandate,

  VMRO-DPMNE me koalicionin ka fituar 315.344 vota ose 44 mandate,

  BDI ka ...

 • KSHZ jozyrtarisht: LSDM 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15

  16 Korrik, 2020

  ParlamentiSipas rezultateve të fundit jozyrtare të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, në gjithsejtë 3,480 vendvotime, kanë votuar gjithsejt  942.334 votues, prej tyre  910.868 fletëvotime valide dhe 31.466 fletëvotime jovalide.

  Koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mozeme” ka fituar 327.329 vota ose 46 mandate, ndërsa VMRO-DPMNE me koalicionin ka fituar 315.344 vota ose 44 mandate,  BDI ka fituar 104.587 vota ose 15 mandate, Aleanca për Shqiptarët ...

 • LSDM dhe BDI në epërsi bazuar në mbi 90% të votave të numëruara

  16 Korrik, 2020

  ZaevPartia maqedonase Lidhja Social Demokrate (LSDM) dhe ajo shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) janë në epërsi nga votimi në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të mbajtura të mërkurën në kushte pandemie.

  Nga përpunimi i 93.96 për qind të vendvotimeve, LSDM-ja e udhëhequr nga Zoran Zaev ka fituar rreth 321 mijë vota apo 36.12% e pasuar nga VMRO DPMNE e Hristijan Mickovskit me ...

 • Covid 19: 94 raste të reja, 8 të vdekur dhe 42 persona të shëruar

  16 Korrik, 2020

  RMV Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë informon se gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 830 testime dhe janë regjistruar 94 raste të reja të COVID -19 edhe atë në : -Shkup 49 – Gostivar 13 – Sveti Nikole 9 – Shtip 8 – Tetovë 6 – Kumanovë 2 – Strugë 2 – Koçani 2 – Kërçovë 2 – Prilep 1

  Gjatë 24 orëve u ...

 • KSHZ jo oficiale: LSDM 46 deputetë, VMRO-DPMNE 44, BDI 15

  16 Korrik, 2020

  zgjedhje 2Sipas rezultateve të fundit jozyrtare të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, prej 3,421 vendvotimeve të përpunuara nga gjithsejt 3,480 vendvotime, koalicioni i udhëhequr nga LSDM “Mozeme” fitoi 46 vende, ndërsa VMRO-DPMNE dhe koalicioni 44, BDI fitoi 15 vende, Aleanca për Shqiptarët me Alternativa – 12, dhe PDSH 1 vend në Parlament.

  Në zgjedhjet e dhjeta parlamentare, të cilat zgjatën për tre ditë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"