Të paktën 46 të vdekur nga zjarri që përfshiu një autobus në Bullgari / Tri ditë zie në Maqedoninë / “Shoferin e zuri gjumi!”/ I mbijetuari nga tragjedia në Bullgari rrëfen momentet e betejës me flakëte Veriut /

aksidenti bullgari 1Autoritetet bullgare thanë se të paktën 46 veta humbën jetën kur një autobus u përfshi nga flakët të martën në Bullgarinë perëndimore.Pothuaj se të gjithë ishin shtetas të Maqedonisë së Veriut. Në mesin e viktimave ka 12 fëmijë. Ende nuk dihen shkaqet e aksidentit.

Në mesin e 46 viktimave të aksidentit të rëndë të autobusit të së martes në Bullgari, janë 12 fëmijë, më i riu 4 vjeç. Pesë prej fëmijëve ishin nxënës të shkollës nëntëvjeçare “Ismail Qemali” në Shkup.

Autobusi po kthehej nga Turqia, ku këta shtetas të Maqedonisë së Veriut kishin qëndruar për fundjavë. Një nga viktimat ishte nga Presheva dhe një tjetër me pasaportë belge, tha kryeministri maqedonas Zoran Zaev, i cili së bashku me ministrat e Jashtëm dhe të Shëndetësisë, Bujar Osmani e Venko Filipçe shkuan në Sofje për t’u njohur nga afër me ngjarjen e rëndë. Sipas zyrtarëve të lartë qeveritarë të Maqedonisë së Veriut, ata i vizituan në spital shtatë personat e plagosur.

“Disa prej familjarëve të të lënduarve kanë ardhur këtu në Sofje dhe biseduam me ata. Ata patën rast t’i shohin të afërmit e tyre dhe të flasin me ta”, tha kryeministri Zaev.

Ndërkaq, në Shkup, familjarë të viktimave kur kishin mësuar lajmin në orët e mëngjesit u drejtuan tek agjencia turistike “Besa trans”, e cila kishte organizuar shkuarjen me autobusë në Turqi, por hasën në dyer të mbyllura të agjencisë të cilat nuk u hapën gjatë gjithë ditës.

Ata thanë se nuk mund të merrnin asnjë lloj njoftimi dhe se për orë të tëra prisnin para dyerve të agjencisë.

Aksidenti ka ndodhur rreth orës dy të mëngjesit në autostradën ‘Struma’, 45 kilometra në perëndim të Sofjes. Ministri bullgar i Rendit, Bojko Rashkov,i cili kishte dalur në vendin e ngjarjes e përshkruajti atë si të tmerrshme, diçka që nuk kishte parë në karrierën e tij:

“Shumë e vështitrë për t’u parë. Ishin grumbulluar brenda dhe të shkrumbuar”, tha ai për viktimat brenda autobusit.

Në Sofje ka udhëtuar një ekip i Prokurorisë maqedonase së bashku me kryeprokurorin Lubomir Jovevski për t’u ndihmuar hetuesve dhe prokurorëve në vendin fqinj. Ekspertë bullgarë kanë thënë për median e atjeshme se shoferi kishte mbushur tuba me naftë dhe i kishte vendosur ato pranë gomave të autobusit, dhe pasi autobusi kishte goditur bankinat e rrugës, shpejtë kishte marrë flakë. Udhëtarët në ulëset e pasme kishin arritur ta thyejnë xhamin e pasmë dhe të shpëtojnë. Sipas njoftimeve nga autoritetet bullgare, edhe shoferi i autobusit ka humbur jetën.

Ngjarja ka prekur opinionin në vendet e rajonit dhe me gjerë. Komisioni Evropian ka ngushëlluar familjarët e viktimave dhe autoritetet shetërore në Shkup, siç kanë vepruar njësoj edhe drejtues të shteteve të rajonit, ndër të parat Shqipëria e Kosova duke shprehur ngushëllime dhe keqardhje të thellë për tragjedinë ku humbën jetën 46 persona.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpalli tre ditë zie, ndërsa edhe Bullgaria ku ndodhi aksidenti ka njoftuar se do të shpallë ditë zie.

Shkaku i aksidentit nuk ishte menjëherë i qartë dhe autoritetet thanë se kanë nisur një hetim.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev, i cili bashkë me zëvendëskryeministrin Bujar Osmani dhe ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe, ndodhet në Bullgari, u shprehu ngushëllime familjeve.

Kryeministri bullgar në detyrë, Stefan Yanev, vizitoi vendin e aksidentit dhe u tha gazetarëve se kjo ishte “një tragjedi e madhe”.

“Përfitoj nga rasti të shpreh ngushëllimet e mia për të afërmit e viktimave”, tha zoti Yanev. “Le të shpresojmë se do të nxjerrim mësime nga ky aksident tragjik dhe të mund të parandalojmë ngjarje të tilla në të ardhmen”.

Në vitin 2019, Bullgaria, një anëtare e Bashkimit Evropian, me 7 milionë banorë, kishte shkallën e dytë më të lartë të vdekshmërisë në aksidente rrugore në bllokun 27 vendësh, me 89 njerëz të vrarë për një milion banorë, sipas të dhënave të Komisionit Evropian.

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ngushëlloi familjet e viktimave të “aksidentit të tmerrshëm në Bullgari”, ndërsa theksoi se Bashkimi Evropian është i gatshëm të ofrojë mbështetje në çdo mënyrë që është e mundur.

Ngushëllimet e tyre i shprehën edhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe komisionari per zgjerim Oliver Varhelyi.

Ambasadorja amerikane në Shkup, Kate Byrnes, ngushëlloi familjet dhe u shprehu mbështetje atyre që u plagosën në aksident. /voa

aksidenti bullgariTri ditë zie në Maqedoninë e Veriut për viktimat e aksidentit në Bullgari

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shpallur të martën tri ditë zie kombëtare pas aksidentit me autobus në Bullgari, që la të vdekur të paktën 46 persona. Ndërkaq, më 24 nëntor në Kosovë do të jetë ditë zie në nderim të viktimave të aksidentit në Bullgari.

Zyrtarët thanë se aksidenti ndodhi në një autostradë në perëndim të Bullgarisë, ku një autobus me 53 pasagjerë, shumica nga Maqedonia e Veriut, u përfshi nga flakët në orët e para të 23 nëntorit.

Në mesin e viktimave ka edhe të paktën 12 fëmijë. Një zyrtar nga spitali në Sofje ka thënë se shtatë persona janë duke u trajtuar, të cilët kanë arritur të largohen nga autobusi. Gjendja e tyre është stabile.

Sipas zyrtarëve maqedonas, shumica e viktimave ishin nga Shkupi dhe ishin duke u kthyer nga Stambolli i Turqisë, ku kishin qëndruar në një vizitë treditore.

Aksidenti ka ndodhur në autostradën Struma rreth 45 kilometra në perëndim të Sofjes. Në këtë aksident nuk janë përfshirë automjete të tjera.

Autobusi që shkaktoi aksidentin është në pronësi të agjencisë turistike Besa Trans, e cila sipas Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve të Maqedonisë së Veriut, ka pasur licencë të rregullt për transport ndërkombëtar, por Inspektorati Shtetëror për Transport ka bërë të ditur se ndaj kësaj kompanie gjatë këtij viti janë ngritur katër padi për mosrespektimin të protokolleve kundër COVID-19.

Një hetim për shkakun e aksidentit është duke u zhvilluar.

Shefi i shërbimit të hetimeve në Bullgari, Borislav Sarafov tha se katër autobusë nga agjencitë e udhëtimeve të Maqedonisë së Veriut, kishin hyrë në Bullgari nga Turqia në orët e vona të së hënës.

“Gabimi njerëzor i shoferit ose problemet teknike janë dy versionet e para për aksidentin”, tha Sarafov për gazetarët.

Më herët gjatë të martës, ministri i Brendshëm bullgar, Bojko Rashkov tha se autobusi shkatërroi parmakun mbrojtës të autostradës, duke shtuar se ka gjasa që zjarri të jetë shkaktuar nga kontakti i autobusit me parmakun mbrojtës.

Prokurorja e krimit të organizuar dhe korrupsionit, Vilma Ruskoska tha se agjencia turistike është duke u hetuar dhe se ajo e ka kontaktuar pronarin e saj.

“Ai është këtu në vendngjarje, ku është autobusi. Fola shkurt me të dhe më tha që 20 vjet ka kompani transporti. Deri më tani nuk ka pasur ndonjë incident. Kështu më ka thënë ai. Por, ne do ta sigurojmë dokumentacionin e plotë për të gjithë autobusët e kompanisë, kur janë të regjistruar, kur kanë qenë për kontroll teknik dhe do t’ua dërgojmë kolegëve këtu në Bullgari për hetime të mëtejme”, ka deklaruar prokurorja maqedonase, Ruskoska.

Stanislav Vladimirov, kryetari i Komunës së Pernikut që gjendet në afërsi të vendit ku ndodhi aksidenti, tha se në këtë autostradë ka shpesh aksidente sepse rruga nuk është e nivelizuar si duhet dhe trafiku është mjaft i rënduar.

“Përveç kësaj, rruga ishte e lagësht për shkak të shiut, kështu që arsyet mund të jenë shumë të ndryshme”, tha ai.

Kryeministri bullgar, Stefan Yanev tha se tragjedia e ka vendosur Bullgarinë para një sfide të madhe, për të zbuluar sa më shpejt shkaqet e aksidentit.

“Është një tragjedi që ka tronditur Bullgarinë, duke e vënë para një situate që të reagojë shumë shpejt. Do të bëjmë gjithçka të mundur që ky aksident trafiku të hetohet. Të zbulojmë se pse humbën jetën 46 persona dhe çfarë mund të bëhet për të lënduarit. Tani gjithçka është në duart e organeve të hetuesisë dhe vetëm më pas mund të komentojmë shkakun dhe çfarë ka ndodhur saktësisht. Për momentin, e vetmja gjë që mund të themi është se kemi një tragjedi të madhe dhe shfrytëzoj rastin që të shpreh ngushëllimet e mia për të afërmit e viktimave”, ka deklaruar kryeministri bullgar, Stefan Yanev.

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, së bashku me ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani dhe ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe, kanë shkuar në Bullgari.

“Jam në kontakt me kryeministrin Stefan Janev, i cili tashmë ka vizituar njerëzit. Pata mundësinë të bisedoja me një nga të mbijetuarit. Ai shpjegoi se ata ishin duke fjetur në autobus kur u dëgjua një shpërthim i fortë. Ata kanë mundur të thyejnë njërin nga xhamat dhe të shpëtojnë disa persona. Fatkeqësisht, të tjerët nuk ia arritën. Është një tragjedi e tmerrshme. Shumica prej tyre – 12 – janë fëmijë nën 18 vjeç, dhe të tjerët janë të rinj rreth 20-30 vjeç. Shumica prej tyre janë shtetas tanë, por ka edhe nga Serbia”, ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev.

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe pasi ka vizituar të lënduarit të spitalin e Sofjes, tha se ata janë në gjendje të qëndrueshme shëndetësore. Sipas tij, në mesin e atyre që kanë mbijetuar aksidentin e rëndë, është edhe një vajzë 16-vjeçare.

“Të shtatë të lënduarit që u shtruan në spitalin Pirogov në Sofje, pas aksidentit në Bullgari, janë në gjendje të qëndrueshme shëndetësore dhe askush nuk është në rrezik për jetën. Vetëm një pacient ka frakturë për të cilën duhet të bëhen analiza shtesë dhe të përcaktohet nëse do të duhet operim. Në mesin e të lënduarve është një vajzë 16-vjeçare, ndërsa të tjerët janë të moshës 40-50-vjeçare”, ka deklaruar Filipçe.

Ndërkaq, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka thënë se shumica e viktimave janë nga Shkupi, të cilët po ktheheshin nga Turqia ku kishin shkuar për një vizitë treditëshe në Stamboll.

“Sipas të dhënave të para që kam, bëhet fjalë për një agjenci turistike nga Shkupi, dhe shumica e viktimave janë nga Shkupi. Në mesin e tyre ka më shumë se dhjetë fëmijë, por kishte edhe shumë të rinj tjerë që po kishin shfrytëzuar pushimin e zgjatur, pasi të hënën ishte ditë feste”, ka deklaruar Osmani.

Në disa raportime të pakonfirmuara është thënë se pjesa më e madhe e pasagjerëve kanë qenë shqiptarë dhe jo maqedonas.

Ndërkaq, liderë të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe zyrtarë të Bashkimit Evropian kanë shprehur solidaritetin e tyre me Maqedoninë e Veriut pas aksidentit.

Bullgaria është përballur me disa aksidente rrugore vdekjeprurëse në vjetët e fundit.

Ndër të fundit ka ndodhur më 2018, kur 17 turistë bullgarë kanë vdekur pas rrëshqitjes dhe rrokullisjes së autobusit, si pasojë e lagështisë.

Aksidentet zakonisht janë shkaktuar për shkak të kushteve në rrugë, makinave të vjetra dhe shpejtësisë.

Sipas të dhënave zyrtare, 628 persona kanë vdekur në aksidente rrugore më 2019 dhe 463 vitin e kaluar, në shtetin me 6.9 milionë banorë./rel

top news“Shoferin e zuri gjumi!”/ I mbijetuari nga tragjedia në Bullgari rrëfen momentet e betejës me flakët

Një prej të mbijetuarve të aksidentit të rëndë në Bullgari ka rrëfyer për emisionin “Zona Zero” momentet e tragjedisë.

Sipas tij, shkaku i aksidentit ishte se shoferin e zuri gjumi dhe nuk mundi të merrte kontrollin e autobusit.

Ai rrëfen se si bashkë me të fejuarën çanë me çekiç xhamin e autobusit dhe u hodhën për t’u shpëtuar flakëve.

“Shoferin e zuri gjumi. Autobusi ka qenë në flakë, askush nuk ka mundur të dilte jashtë autobusit. Ka pasur ndalesë 100 km para se me mbërrit në kufi të Bullgarisë, kemi bërë një pushim janë ndërruar shoferët. Unë kam qenë 4 ditë me pushime me të fejuarën, jam nga Presheva. Nga viktimat më i vogli ka qenë nga 2 vjeç. Përveç meje janë hedhur edhe të tjerë nga dritarja. Koha ka qenë me shi. Aty kur i ka rënë bordurës i është çarë goma dhe ka marrë flakë përnjëherë. Shkaku ka qenë se shoferin e zuri gjumi. Për gjysmë ore muzika është ndalur dhe fëmijët nuk bënin më zhurmë. Unë munda të dilja nga dritarja  me të fejuarën. Njëri pas meje e provoi ta thyente me këmbë dritaren, por nuk u thye, unë mora cekiçin dhe e theva. E fejuara ka thyer këmbën, por pa rrezik”, tha ai.

Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpalli të martën, tri ditë zie kombëtare pas aksidentit me autobus në Bullgari, që la të vdekur të paktën 46 persona.

Aksidenti ndodhi në autostradën Struma rreth 45 kilometra në perëndim të Sofjes në perëndim të Bullgarisë, ku një autobus me 53 pasagjerë, shumica nga Maqedonia e Veriut, u përfshi nga flakët në orët e para të mëngjesit të kësaj të marte.

Në mesin e viktimave kishte edhe të paktën 12 fëmijë. Një zyrtar nga spitali në Sofje tha se shtatë persona janë duke u trajtuar, të cilët kanë arritur të largohen nga autobusi.

Sipas zyrtarëve maqedonas, shumica e viktimave ishin nga Shkupi dhe ishin duke u kthyer nga Stambolli i Turqisë, ku kishin qëndruar në një vizitë treditore.

Autobusi që shkaktoi aksidentin është në pronësi të agjencisë turistike ‘Besa Trans’, e cila sipas Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve të Maqedonisë së Veriut, ka pasur licencë të rregullt për transport ndërkombëtar, por Inspektorati Shtetëror për Transport ka bërë të ditur se ndaj kësaj kompanie gjatë këtij viti janë ngritur katër padi për mosrespektimin të protokolleve kundër COVID-19.

tch

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>