Covid 19: prej 793 testeve, kemi 72 raste të reja, 13 viktima dhe 1023 persona të shëruar

E merkureGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 793 teste dhe 72 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në:
 • Shkup – 45 (territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Kumanovë – 4 (me 109.228 banorë)
 • Gostivar – 4 (111.252 banorë)
 • Shtip – 4 (me 43.625 banorë)
 • Strugë – 4 (me 65.801 banorë)
 • Tetovë – 4 (në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Kavadarci – 3 (me 38.741 banorë)
 • Kërçovë – 1 (me 56.937 banorë)
 • Dibër – 1 (me 20.863 banorë)
 • Sveti Nikollë – 1(me 17.683 banorë)
 • Negotinë – 1 (me  19.327 banorë)

(Vërejtje: Numri i banorëve është numri zyrtar i banorëve të regjistruar, por ajo realisht duhet të ketë rënie, për shkak të shpërnguljeve (kryesisht nga Maqedonia lindore) në Shkup dhe jashtë shtetit.) 

Kanë ndërruar jetë 13 pacientë, katër pacientë nga Shkupi (74, 69, 93 dhe 87vjeç), tre nga Prilepi (69, 76 dhe 57 vjeç), një pacientë nga Velesi (51vjeç), një nga Negotina (80 vjeç), një nga Dibra (71 vjeç) , një nga Radovishi (66 vjeç), një nga Makedonski Brodi (66 vjeç) dhe një pacientë nga Kratova (76 vjeç). 
Sot Instituti i Shëndetit Publik regjistron 1.023 pacientë të rikuperuar nga: -Shkup 511-Kumanovë 51-Tetovë 32-Prilep 46-Gostivar 29-Shtip 17-Manastir 34-Veles 38-Strumicë 26-Kavadarci 50-Koçanë 22-Kërçovë 11-Sveti Nikolë 5-Gjevgjeli 15-Negotinë 21-Dibër 22-Resnje 3-Kriva Pallankë 20-Radovish 23-Berovë 9-Dellçevë 1-Probishtip 3-Vinicë 4-Valandovë 5-Makedonski Brod 2-Bogdanci 6-Krushevë 3-Demir Kapijë 2-Pehçevë 11-Dojran 1.
Deri më tani, janë kryer gjithsej 435.361 teste të Covid-19 .
Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara që nga fillimi i pandemisë është 89.463, numri i pacientëve të rikuperuar është 74.800, numri i vdekjeve është 2.739 dhe numri i rasteve aktive është 11.924.
Kujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionar”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Ministria e Shëndetësisë: 3331 testime, 670 raste të reja, 4 humbje jete dhe 505 të shëruar

Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 3331 testime dhe 670 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 262 raste në Tiranë, 29 në Elbasan, 27 në Durrës, 25 në Fier, nga 23 raste në Lezhë, Vlorë, 21 në Krujë, 16 në Berat, 15 në Lushnje, 14 në Kavajë, 13 në Shkodër, nga 12 raste në Sarandë, Dibër, Himarë, nga 11 raste në Kurbin, Mat, nga 10 raste në Korçë, Kukës, Cerrik, nga 9 raste në Kamëz, Gjirokastër, nga 8 raste në Librazhd, Delvinë, nga 7 raste në Prrenjas, Shijak, 6 në Peqin, nga 5 raste në Mallakastër, Ura Vajgurore, Divjakë, Gramsh, Kuçovë, nga 4 raste në Pogradec, Tepelenë, Roskovec, nga 3 raste në Mirditë, Skrapar, Vorë, Patos, nga 2 raste në Memaliaj, Poliçan, nga 1 rast në Has, Rrogozhinë, Përmet, Kolonjë, Klos, Dropull, Konispol.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 4 qytetarë nga Tirana, Fieri, Kavaja dhe Mati, të moshave 37- 77 vjeç, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 505 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,969 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 279 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (20 Janar 2021)
Raste të reja ditore 670
Të shëruar në 24 orë 505
Të shtruar në spitale 279
Humbje jete në 24 orë 4
Testime ditore 3331

Testime totale 321,372
Raste pozitive 69,238
Raste të shëruara 41,969
Raste Aktive 25,978
Humbje jete 1291

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15156
Fier 1953
Durrës 1444
Shkodër 1320
Elbasan 1055
Vlorë 1019
Lezhë 962
Korçë 874
Berat 812
Dibër 506
Gjirokastër 502
Kukës 375

IKShPK: prej 1683 mostrave kemi 320 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 269 të shëruar!

MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.683 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 320 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 115 raste, Vushtrri 21 raste, Prizren 19 raste, Lipjan 17 raste, Podujevë 17 raste, Fushë-Kosovë 13 raste, Gjakovë 13 raste, Gjilan 11 raste, Malishevë 11 raste, Pejë 11 raste, Shtime 10 raste, Ferizaj 9 raste, Klinë 8 raste, Suharekë 7 raste, Mitrovicë 6 raste, Drenas 5 raste, Graçanicë 4 raste, Kaçanik 4 raste, Kamenicë 3 raste, Obiliq 3 raste, Skenderaj 3 raste, Deçan 2 raste, Junik 2 raste, Viti 2 raste, Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog dhe Mamushë.
Brenda 24 orëve janë raportuar 6 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Deçan 1 rast (80 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (70 vjeç), Mitrovicë 1 rast (76 vjeç), Obiliq 1 rast (55 vjeç), Podujevë 1 rast (56 vjeç), Vushtrri 1 rast (72 vjeç).
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 269 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 49.982 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.324.
Numri total i rasteve pozitive është 56.732 raste nga 213.372 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.426 raste të vdekjes.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Betimi i Bidenit: Gjithçka ndryshe në Uashington

KapitolQindra mijëra spektatorë vijnë zakonisht në ceremoninë e marrjes së postit nga Presidenti i SHBA. Por në ceremoninë e Bidenit të mërkurën, Uashingtoni i ngjan një “baze ushtarake”.

Uashingtoni, një qytet në gjendje të jashtëzakonshme. Pas ngjarjeve të 6 janarit, kur një numër i vogël policësh jashtë Kapitolit u vunë poshtë nga kryengritës të dhunshëm, frika e trazirave në ditët para ceremonisë së marrjes së postit nga Joe Biden të mërkurën është e madhe. Dhe edhe nëse ka kaluar në sfond që nga sulmet e Kapitolit – pandemia e koronavirusit vazhdon me tërbim në Uashington dhe në të gjithë SHBA, si dhe pothuajse kudo në botë.

Pra, këto nuk janë shenja të mira për një festë popullore për të shënuar marrjen e detyrës nga Presidenti i zgjedhur Demokrat i SHBA. Zakonisht, qindra mijëra vetë mblidhen në National Mall në Uashington për të parë shkurt Presidentin që bën betimin në shkallët e Kapitolit, për të dëgjuar programin muzikor ose thjesht për të qenë atje. Përveç shfaqjeve nga yje të tillë si Beyonce ose Aretha Franklin, koret për fëmijë dhe kishtare janë gjithashtu pjesë e programit të ceremonisë së marrjes së detyrës.

Betimi zytar i presidentit zakonisht pasohet nga një paradë, në të cilën çifti presidencial dhe ai nënpresidencial ecin pranë tribunave të spektaktorëve në Pennsylvania Avenue drejt Shtëpisë së Bardhë. Në paradë marrin pjesë edhe ushtarakë dhe banda të ndryshme me instrumenta frymorë.

Jo turma njerëzish

Këtë vit gjithçka është ndryshe. Zyrtarët u bëjnë thirrje të gjithë amerikanëve që të mos vijnë për festimet. “Në 20 janar do të ketë një transferim të pushtetit dhe ne do të punojmë me partnerët tanë në qeverinë federale për të garantuar sigurinë e rajonit përreth kryeqytetit tonë,” thuhet një deklaratë të përbashkët të kryetares së bashkisë të Uashingtonit dhe të guvernatorëve të dy shteteve fqinje, Maryland dhe Virxhinia. “Për shkak të rrethanave të veçanta […] siç janë kryengritja e dhunshme e javës së kaluar dhe pandemia vdekjeprurëse COVID-19, ne po ndërmarrim hapin e jashtëzakonshëm për të inkurajuar amerikanët të mos vijnë në Uashington, DC.”

Në ceremoninë e parë të marrjes së postit nga Barack Obama në vitin 2009, në qendrën e Uashingtonit u mblodhën 1.8 milionë vetë. Te Donald Trumpi në vitin 2017 duhet të kenë qenë rreth 500.000 vetë.

Edhe para se ekstremistët e djathtë të sulmonin Kapitolin në 6 janar, sulm në të cilin u vranë pesë persona, ceremonia ishte planifikuar këtë vit si ngjarje me një audiencë shumë të vogël. Një “paradë gjigante e marrjes së postit në Pennsylvania Avenue” nuk ishte e përshtatshme për shkak të Coronas, njoftoi Joe Biden në fillim të janarit.

Niveli më i lartë i sigurisë

Që nga trazirat, COVID-19 është bërë shqetësimi i vogël. Kryeqyteti i SHBA është barrikaduar, në qendër të Uashingtonit shumë dyqane dhe ndërtesa zyrash janë tashmë të mbuluara me qepena druri të rëndë. Shërbimi Sekret ka marrë përgjegjësinë për sigurinë rreth ceremonisë të mërkurën. Më shumë se 20.000 ushtarë të Gardës Kombëtare janë mobilizuar për ceremoninë. Për krahasim: në ceremoninë e Trump katër vjet më parë ishin rreth 8000 ushtarë.

Dhe kjo nuk është e gjitha. Jeta normale pothuajse do të ndalet në Uashington të mërkurën, shumë kufizime janë në fuqi që tani. Zona përreth Kapitolit është e ndaluar për trafikun dhe ushtarët e armatosur patrullojnë përgjatë një gardhi të gjatë dy metra rreth selisë së Kongresit. “Unë ndihem i sigurt tani, kjo këtu duket si bazë ushtarake”, i tha DW Jim Freund, një banor lokal që jeton disa blloqe larg Kapitolit.

Rezervimet janë anuluar

Nga fundjava, 14 stacione të metrosë në qendër të Uashingtonit do të qëndrojnë të mbyllura. Për demonstruesit e mundshëm do të bëhet sa më e vështirë të afrohen në vendin e ngjarjes. Ende nuk është përcaktuar zyrtarisht, por është mjaft e mundshme që National Mall midis Kapitolit dhe Memorialit të Linkolnit do të mbyllet plotësisht, edhe për këmbësorët. Parukeritë dhe palestrat të mërkurën do të mbyllen, nëse nuk janë mbyllur tashmë për shkak të pandemisë. Dhe qëndrimi në Uashington gjatë javës së përurimit nuk do të jetë i lehtë për mysafirët e jashtëm. Të mërkurën, Airbnb njoftoi se kishte anuluar të gjitha rezervimet në zonën e Uashingtonit gjatë kësaj periudhe.

Në deklaratën e saj, kompania për ndërmjetësimin e strehimit privat tha se vendimi ishte bazuar në kërkesën e kryetarit të bashkisë së Uashingtonit dhe guvernatorëve të shteteve fqinje për të qëndruar larg kryeqytetit. Veç kësaj kishte gjithashtu informacione se milicë dhe protestues të dhunshëm duan të vijnë në qytet për të prishur ceremoninë e Bidenit. “Ne vazhdojmë të punojmë për të siguruar që anëtarët e grupeve të tilla të mos bëhen pjesë e komunitetit Airbnb,” tha kompania. Kundërshtarët e betuar të Joe Bidenit nuk do të pengohen nga këto masa. Por ndryshe nga sulmi kundër Kapitolit, Uashingtoni tani shpresohet të jetë i përgatitur.

dw

Gjermania përforcon masat kufizuese ndaj koronavirusit

MerkelSi do të ecet më tej në Gjermani në luftën kundër pandemisë? Për këtë kancelarja Angela Merkel u konsultua me kryeministrat e landeve federale në një seancë maratonë prej më shumë se shtatë orësh.

Rezultatet e para të bëra publike të takimit janë:

Masat kufizuese që ishin në fuqi deri në fund të janarit do të shtyhen deri më 14 shkurt. Kancelarja Angela Merkel pas përfundimit të takimit të nivelit të lartë në Berlin deklaroi, se pavarësisht uljes së numrit të infeksioneve të reja duke iu referuar mutacionit të koronavirusit është e nevojshme të vazhdojnë masat kufizuese. „Synimi është profilaksia”, tha Merkel.

Përveç kësaj kancelarja me kryeministrat e 16 landeve ranë dakord:

– Edhe shkollat e kopshtet e fëmijëve të mos hapen para 15 shkurtit.

– Punëdhënësit duhet t’u mundësojnë punonjësve punën nga shtëpia në të gjitha ato veprimtari, ku kjo është e mundshme.

-Detyrimi për mbajtjen e maskës nëpër autobusë e metro si dhe nëpër dyqane do të ashpërsohet – një mbulim i thjeshtë i gojës dhe hundës nuk lejohet më.

– Edhe në shërbesat fetare këtej e tutje duhet të mbahen maskat mbrojtëse të mjekësisë.

dw

Joe Biden inaugurohet sot si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara

Biden HarrisJoe Biden do të jetë presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara të mërkurën, ndërsa Kamala Harris, bëhet gruaja e parë që shërben si nënpresidente, kur të dy të bëjnë betimin në mesditë (sipas kohës amerikane) në një inaugurim më modest për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Do të mungojë turmat e zakonshme prej qindra mijëra pjesëmarrësve që shtrihen nga Kapitoli e tutje përgjatë shëtitores kombëtare. Në vend të tyre, një det me 200 mijë flamuj të Shteteve të Bashkuara, përfaqësojnë ata që nuk mund të marrin pjesë.

Para marrjes së detyrës, zoti Biden dha një mesazh uniteti, posaçërisht për nevojën e bashkimit për t’u përballuar me sfidat e shkaktuara nga pandemia që u mori jetën 400 mijë vetave në Shtetet e Bashkuara dhe shkaktoi shumë vështirësi ekonomike.

“Duhet të kujtojmë. Ndonjëherë është e dhimbshme të kujtosh, por kështu rimëkëmbemi. Është e rëndësishme ta bëjmë një gjë të tillë si komb,” tha zoti Biden të martën vonë ndërsa bashkë më zonjën Harris udhëhoqi një ngjarje përkujtimore para Memorialit të Linkolnit për ata që kanë vdekur. Rreth 400 drita u ndezën rreth Pishinës Reflektuese.

Ai më vonë u zotua të “fillojë menjëherë nga puna” pasi të jetë betuar, duke thënë se “nuk kemi asnjë sekondë për të humbur kur bëhet fjalë për të trajtuar krizat me të cilat përballemi si komb”.

Zoti Biden me bashkëshorten e tij Jill dhe zonja Harris më bashkëshortin e saj, Doug Emhoff, do ta fillojnë të mërkurën duke marrë pjesë në një shërbesë kishtare në Katedralen e Shën Mateut në Uashington.

Në kohën kur fillon shërbimi, presidenti në largim, Donald Trump, do të jetë jashtë Shtëpisë së Bardhë në rrugë për në Florida. Donald Trump është udhëheqësi i parë i Shteteve të Bashkuara që nuk merr pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij në më shumë se 150 vjet.

Nënpresidenti në largim, Mike Pence, pritet të marrë pjesë, ashtu si edhe ish presidenti Barack Obama më gruan e tij, Michelle, ish presidenti George Ë. Bush me gruan e tij Laura, dhe ish presidenti Bill Clinton dhe ish sekretarja e Shtetit Hillary Clinton.

Pas ceremonisë së inaugurimit, zoti Biden dhe zonja Harris planifikohet të marrin pjesë në një ceremoni të vendosjes së kurorave në Varrin e Ushtarit të Panjohur në Varrezat Kombëtare në Arlington.

Zoti Biden, i cili shërbeu tetë vjet si nënpresident i zotit Obama, më pas planifikon të nënshkruajë një numër urdhrash ekzekutiv dhe të kryejë veprime të tjera presidenciale, ndërsa sekretarja e tij e shtypit, Jen Psaki, planifikon të mbajë një konferencë me gazetarë.

Zoti Biden dhe zonja Harris pritet të flasin në mbrëmje në një shfaqje të posaçme televizive.

Në mesin e pjesëmarrësve në veprimtaritë e sotme do të jenë artistët muzikorë Katy Perry, Luis Fonsi, Tim McGraw dhe Lin-Manuel Miranda, së bashku me aktorët Kerry Washington dhe Eva Longoria, ylli i basketbollit, Kareem Abdul-Jabbar, kuzhinieri José Andrés dhe Kim Ng, gruaja e parë menaxhere e përgjithshme e një ekipi të Ligës së Bejsbollit.

Autoritetet kanë shtuar masat e sigurisë për inaugurimin që mbahet dy javë pasi që mbështetësit e presidentit Trump sulmuan Kapitolin, në trazirat vdekjeprurëse ndërsa u përpoqën të pengonin certifikimin e fitores së zotit Biden.

Zonja Harris nuk u dha shumë peshë shqetësimeve për sigurinë personale duke thënë se “mezi pret që të betohet”.

Zyrtarët amerikan të sigurisë thonë se po marrin çdo masë parandaluese, përfshirë verifikimin nga FBI-ja të të dhënave për më shumë se 25,000 trupa të Gardës Kombëtare që janë vendosur për të ndihmuar në mbrojtjen e Kapitolit të Shteteve të Bashkuara.

Dymbëdhjetë pjesëtarë të Gardës Kombëtare janë hequr nga shërbimi pas një verifikimi të figurës së tyre, që përfshinte shqyrtimin për lidhje të mundshme me ekstremizmin e krahut të djathtë, thanë të martën zyrtarët e Pentagonit.

Vendi i inaugurim është i rrethuar me tela, një shfaqje shumë më e theksuar e sigurisë sesa ka qenë e zakonshme në inaugurimet e kaluara.

Dhoma e Përfaqësuesve javën e kaluar ngriti akuza për herë të dytë për shkarkimin e zotit Trump, këtë radhë për nxitje të dhunës. Ende nuk ka një datë për gjyqin e tij në Senat. Nëse shpallet fajtor, zotit Trump, që bëhet presidenti i parë amerikan mbi të cilin ngrihen dy herë akuza për shkarkim, mund t’i ndalohet ushtrimi i çfarëdo posti federal.

voa

Covid 19: prej 2327 testeve, kemi 400 raste të reja, 11 viktima dhe 206 persona të shëruar

E marteGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 2327 teste dhe 400 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në:
 • Shkup – 198(territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Kumanovë – 28(me 109.228 banorë)
 • Kavadarci – 19(me 38.741 banorë)
 • Tetovë – 16(në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Prilep – 14(me 75.132 banorë)
 • Veles –14(me  54.384 banorë)
 • Ohër- 12(51.591 banorë)
 • Dibër – 10(me 20.863 banorë)
 • Gostivar – 9(111.252 banorë)
 • Kërçovë – 8(me 56.937 banorë)
 • Delçevë –8(me 17.713 banorë)
 • Shtip – 8(me 43.625 banorë)
 • Strumica – 7(me 57.175 banorë)
 • Manastir – 7(me 91.983 banorë)
 • Strugë – 7 (me 65.801 banorë)
 • Probishtip – 6(me 15.085 banorë)
 • Koçani – 5(me 37.758 banorë)
 • Resnjë –4(me 16.313 banorë)
 • Kriva Pallanka – 4(me  20.820 banorë)
 • Radovish – 3(me 29.100 banorë)
 • Berovë – 3(me 12.813 banorë)
 • Makedonski Brod – 2(me  6.166 banorë)
 • Krushevë – 2(me 9.418 banorë)
 • Demir Kapija – 2(me  4.039 banorë)
 • Negotinë – 2(me  19.327 banorë)
 • Krushevë – 2(me 9.418 banorë)
 • Gjevgjeli – 1(me 22.706 banorë)
 • Makedonska Kamenica – 1(me  7.524 banorë)

(Vërejtje: Numri i banorëve është numri zyrtar i banorëve të regjistruar, por ajo realisht duhet të ketë rënie, për shkak të shpërnguljeve (kryesisht nga Maqedonia lindore) në Shkup dhe jashtë shtetit.) 

Kanë ndërruar jetë 11 pacientë, pesë pacientë nga Shkupi (82, 63, 75, 74 dhe 53 vjeç), një pacientë nga Manastiri (66 vjeç), një nga Strumica (70 vjeç), një nga Kavadarci (55 vjeç), një pacientë nga Struga (77 vjeç), një nga Koçani (71 vjeç) dhe një nga Pehçeva (71 vjeç).

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistron 206 pacientë të rikuperuar nga: -Shkup 146-Kumanovë 4-Tetovë 3-Prilep 1-Gostivar 5-Shtip 2-Manastir 4-Veles 3-Strumicë 2-Kavadar 1-Koçanë 12-Kërçovë 2-Gjevgjeli 1-Dibër 1-Radovish 13-Dellçevë 1-Probishtip 3-Makedonska Kamenica 2.
Deri më tani, janë kryer gjithsej 434.568 testeve të Covid-19.
Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostifikuara që nga fillimi i pandemisë është 89392, numri i pacientëve të rikuperuar është 73983, numri i vdekjeve është 2726 dhe numri i rasteve aktive është 12683.
Kujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionar”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Navalny – i vetëm kundër Kremlinit të plotfuqishëm

Navalny në stacionin e policisë, 18 janar 2021Navalny në stacionin e policisë, 18 janar 2021

Kthimi i Aleksej Navalnyt në Rusi ishte një veprim i guximshëm. Por kundërshtari më i rrezikshëm i Putinit vështirë se do ta çojë përpara opozitën në Rusi, mendon Juri Rescheto.

Së pari lajmi i mirë – nga këndvështrimi i të gjithë kundërshtarëve të Putinit: Më i zëshmi nga të gjithë kritikët e Kremlinit është kthyer në Rusi. I gatshëm dhe plot energji. Tjetri: Tjetra:Aleksej Navalny u arrestua sapo arriti në Moskë. Por së pari bëhet fjalë “vetëm” për paraburgim (një gjykatë provizore e dënoi me 30 ditë burg të hënën Navalnyn  për shkak të shkeljes së rregullave në një proces të mëparshëm, shën red.) dhe së dyti, Navalny ka bashkëpunëtorë të cilët dëshirojnë të vazhdojnë luftën për ndryshime, edhe nëse ai futet më gjatë në burg.

Një armë e topitur?

Gara për zgjedhjet e Dumës për shembull, të cilat do të zhvillohen këtë vit. Me të ashtuquajturin “Smart Voting” të Navalnyt, mendohet se partia në pushtet “Rusia e Bashkuar” mund të humbë shumë vota.

Kjo madje edhe mund të funksionojë ndoshta, siç tregoi votimi në disa zgjedhje rajonale vitin e kaluar. Por ky lloj votimi nuk mund ta ndryshojë vërtetë sistemin politik në Rusi. Dhe vështirë se do të forcojë opozitën politike. Sepse Rusia e Bashkuar nuk ka kundërshtar të madh. Partitë të cilave Navalny po u bën thirrje për zgjedhje janë thjesht një pseudo-opozitë pa dhëmbë.

Vetë kthimi i Navalnyt nuk e ndryshon këtë gjendje. Dhe ky është lajmi i keq – jo vetëm për kundërshtarët e Putinit.

Kundërshtari më i rrezikshëm i Putinit

Aleksej Navalny është një simbol më vete. Karizmatik, i patrembur, i vendosur. Tani ai njihet shumë përtej kufijve të atdheut të tij. Edhe më shumë: Navalny është bërë politikani më i rëndësishëm opozitar i Rusisë. Njëri prej të cilëve Kremlini me të vërtetë ka frikë, siç u demonstrua nga reagimi plotësisht i ekzagjeruar ndaj mbërritjes së tij në Moskë.

Dhjetëra autobusë policie, qindra roje sigurie, pa qasje për shtypin: Siguria në aeroportin Vnukovo, ku fillimisht duhej të zbarkonte Navalny, i ngjante një fortese. Në të njëjtën kohë, ishte demonstrim i fuqisë së një shteti kundër qytetarit të tij më të paepur.

E gjithë kjo tingëllon dramatike, por në të njëjtën kohë shërben edhe për imazhin luftëtar të Navalnyt. Më në fund ai nuk quhet më një “bloger i parëndësishëm” ose “pacient i Berlinit”, siç e quajti zëdhënësi i Kremlinit Dimitri Peskov kritikun e qeverisë. Ndërsa Putini nuk e përmendi fare as emrin e Navalnyt.

Gjyqësori rus ka pasur disa mundësi për ta vendosur Navalnyn pas grilave për periudha të gjata kohore. Por ai nuk e bëri këtë. Siç është thënë, me udhëzime nga Kremlini. Është shumë “nder” për një “bloger të parëndësishëm”, që po i kushtohet kaq shumë vëmendje. Kjo ka ndryshuar me sa duket tani. Navalny është bërë shumë i njohur dhe në fund të fundit tepër i rrezikshëm për Vladimir Putinin.

Një luftëtar i guximshëm

Por fakt është që ai është i vetëm. Sepse pas Navalnyt nuk qëndron asnjë parti politike, ai nuk mbledh masa njerëzish pas vete. Deri tani mbetet vetëm një luftëtar i guximshëm i vetëm.

Videot e tij për zyrtarët e korruptuar në Rusi klikohen miliona herë. Disa vjet më parë, mbështetës të panumërt kryesisht të rinj ndoqën thirrjen e tij për të dalë në rrugë kundër shtetit. Por protestat e tyre u shuan me dhunë. Mijëra protestues janë arrestuar dhe janë frikësuar sistematikisht që nga ajo kohë. Disa prej tyre përfunduan në burg.

Kur disa ditë para mbërritjes së Navalnyt një grup aktivistësh thirrën në Internet për të përshëndetur politikanin në aeroport, njerëzit e Navalnyt në Moskë dhe Shën Petersburg u vizituan nga policia. Anëtarët e tjerë të opozitës u kërcënuan gjithashtu: Kushdo që guxonte të shkonte me makinë në aeroport, kërcënohej nga burgu. Edhe para mbërritjes së Navalny, në aeroportin e Vnukovës u arrestuan dhjetëra persona. Një dëshmi tjetër se Kremlini tani për tani është një kundërshtar mbizotërues.

Juri Rescheto / dw

Ministria e Shëndetësisë: 2510 testime, 586 raste të reja, 6 humbje jete dhe 594 të shëruar

Tabela 19 janarMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2510 testime dhe 586 qytetarë kanë rezultuar pozitivë edhe ate në këto bashki: 188 raste në Tiranë, 47 në Durrës, 30 në Kavajë, 27 në Krujë, 22 në Vlorë, 21 në Elbasan, 18 në Shkodër, nga 16 raste në Sarandë, Ura Vajgurore, 15 në Berat, nga 12 raste në Dibër, Lushnje, 11 Mat, nga 10 raste në Kurbin, Lezhë, nga 9 raste në Korçë, Kukës, Gramsh, 8 në Librazhd, nga 7 raste në Fier, Pogradec, Delvinë, Belsh, nga 6 raste në Mirditë, Tepelenë, Bulqizë, nga 5 raste në Mallakastër, Patos, nga 4 raste në Divjakë, Shijak, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Malësi e Madhe, Kuçovë, nga 2 raste në Devoll, Has, Pukë, Tropojë, Gjirokastër, Vau i Dejës, Poliçan, nga 1 rast në Rrogozhinë, Peqin, Memaliaj, Vorë.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 6 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetare nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Peqini, të moshave 54-88 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 594 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 41,464 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 277 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (19 Janar 2021)
Raste të reja ditore 586
Të shëruar në 24 orë 594
Të shtruar në spitale 277
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 2510

Testime totale 318,041
Raste pozitive 68,568
Raste të shëruara 41,464
Raste Aktive 25,817
Humbje jete 1287
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15014
Fier 1943
Durrës 1428
Shkodër 1343
Elbasan 1044
Vlorë 1036
Lezhë 965
Korçë 866
Berat 804
Dibër 495
Gjirokastër 495
Kukës 384

Greqia zgjeron kufirin detar në Perëndim

JonParlamenti grek vendos për zgjerimin e territorit ujor të Greqisë në Detin Jon, nga gjashtë në dymbëdhjetë milje detare. Këtij hapi i parapriu një marrëveshje paraprake me Shqipërinë.

Të mërkurën (20 janar) parlamenti në Athinë vendos mbi zonën-dymbëdhjetë-milje në Perëndim. Bëhet fjalë për detin midis Greqisë dhe Italisë. Miratimi i parlamentarëve konsiderohet i sigurt. Ministri i Jashtëm Nikos Dendias shpjegon se është një e drejtë e paprekshme e sovranitetit për Greqinë të zgjerojë ujërat e saj territoriale – kjo nuk kërkon negociata me vendet e tjera. Dendias do të dëshironte të shpallte edhe zonën dymbëdhjetë miljesh në Egje. Por vendi fqinj Turqia kërcënon me luftë. Ministri i brendshëm grek Jorgos Gerapetritis siguron parlamentarët se kufiri detar do të zgjerohet edhe në Egje “kur të jetë koha e duhur”. Fakti që Greqia tani po i zgjeron të drejtat e saj sovrane në Perëndim, gjashtë ditë para se të rinisin bisedimet me Turqinë, duhet të kuptohet si një mesazh edhe në drejtim të Ankarasë.

Sipas Konventës së KB për ligjet e detit nga viti 1982, çdo shtet në thelb lejohet të përcaktojë ujërat territoriale prej një maksimum prej 12 miljesh detare. Përveç kësaj, ekziston një Zonë Ekskluzive Ekonomike (EEZ) deri në 200 milje detare. Përjashtim i rëndësishëm: Në rast të mosmarrëveshjeve apo caktimeve të paqarta të kufijve, palët e interesuara duhet të arrijnë marrëveshje dypalëshe. Juridiksioni i KB është instanca përfundimtare. Parimi duket i qartë, por zbatimi i tij në Egje nuk është i lehtë. Situata bëhet edhe më e vështirë për faktin se Turqia nuk e njeh Konventën e KB, e nuk e pranon as mendimin mbizotërues ligjor, sipas të cilit këto rregullore pasqyrojnë zakonin e zbatueshëm ndërkombëtar dhe si të tilla janë të detyrueshme edhe për ato vende që nuk e kanë nënshkruar marrëveshjen e vitit 1982. Gjendja ështe e komplikuar. Kjo është arsyeja pse Greqia po zgjeron kufirin e saj detar në Detin Jon, në Perëndim të vendit.

Shqipëria si një ofrues zgjidhjesh

Ky hap nuk do të ishte i mundur nëse Greqia dhe Shqipëria nuk do të kishin mënjanuar mosmarrëveshjet e tyre. Ndonëse as këtu situata nuk është plotësisht e qartë. Sidoqoftë, pas një vizite në Tiranë në nëntor 2020, Ministri i Jashtëm Dendias deklaroi për herë të parë se të dy vendet fqinje janë të gatshme që Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë të sqarojë çdo mosmarrëveshje mbi vijën e kufirit detar. Në fillim të vitit 2021, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri një vizitë të shpejtë në Athinë. Duket se po funksionon. Athina dhe Tirana kanë nënshkruar një marrëveshje mbi përcaktimin e Zonave të tyre Ekskluzive Ekonomike (AOZ) në vitin 2009, por kjo nuk u zbatua kurrë. Pse? “Marrëveshja Greko-Shqiptare u bazua në Konventën e KB për të Drejtën e Detit dhe ishte shembullore nga perspektivë e të drejtës ndërkombëtare”, thotë për DW Aristotelis Tziampiris, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Pireut. Por kompromisi me Athinën hasi asokohe në rezistencë të madhe politike në Tiranë, shton ai. Ishte Edi Rama ai, i cili i kritikoi rëndë udhëheqësit e opozitës në Tiranë për këto qëndrime. Pak më vonë, Gjykata e Lartë e Shqipërisë pezulloi marrëveshjen.

Tani duhet të shikojmë drejt të ardhmes. Sipas njoftimeve të medias, diplomacia e Greqisë po përpiqet të krijojë një raport më të ngushtë me presidentin shqiptar Ilir Meta, i cili është tepër skeptik për afrimin e mundshëm. Koha po kalon, beson Angelos Syrigos, profesor i shkencave politike dhe deputet i partisë konservatore në pushtet ND në Athinë. “Zgjedhjet parlamentare do të zhvillohen në Shqipëri në prill, e deri atëherë duhet të bëhet kërkesa jonë e përbashkët për të shkuar në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë”, paralajmëron Syrigos në një shkrim të tij për gazetën Kathimerini. Eksperti politik Tziampiris e sheh këtë si një çështje jo tepër të rëndë. Ai nuk dëshiron të ndërhyjë në politikën e brendshme shqiptare. E të shkosh në GJND është një çështje që kërkon kohë. “Është e vështirë të thuash nëse do të kemi qartësi deri nga zgjedhjet parlamentare në Shqipëri. Por unë nuk mendoj se çështjet e tilla do të vendosin zgjedhjet”, beson shkencëtari politik.

Prova gjenerale për një kompromis me Turqinë

Në parim ka pak pika grindjeje midis Greqisë dhe Shqipërisë në këtë fushë. Më së shumti arkipelagu i vogël përreth grupit të ishujve të vogël Erikousses, në veri të Korfuzit, mund të shkaktojnë kokëçarje. Bëhet fjalë për një total prej njëmbëdhjetë ishujsh dhe zona të vogla në Detin Jon. Në verën e vitit 2015, kryeministri i atëhershëm Alexis Tsipras kaloi madje edhe pushimet atje. Sipas kërkimit nga e përjavshmja e Athinës Proto Thema, marrëveshja Greko-Shqiptare e vitit 2009 rregullon statusin e arkipelagut më shumë në frymën e Greqisë. Mbetet të shihet, nëse pala shqiptare do ta marrë si shkas që të kërkojë përmirësime.

Në çdo rast, është e rëndësishme të mos merret një vendim që shkakton mosmarrëveshje dhe që çështja të zgjidhet përmes një gjykimi detyruesi ligjor, thotë studiuesi i shkencave politike Tziampiris. Ai beson se kjo do të lehtësonte gjithashtu edhe një zgjidhje të mundshme kompromisi në të ardhmen me Turqinë. Grekët shpresojnë se vendimi të jetë në favor të tyre – si në Detin Jon ashtu edhe në Detin Egje. Por kjo nuk është e sigurt. Si një shembull ai përmend marrëveshjen e fundit për mosmarrëveshjet rreth emrit me Maqedoninë e Veriut.

Jannis  Papadimitriou / dw

Qendra Informative Shqiptare "Liria"