Koreja e Veriut lëshon raketa nga një tren

Koreja e Veriut tha se raketat balistike që lëshoi të mërkurën u nisën nga një tren. Kjo shënon herën e parë që ky vend, që zotëron armë bërthamore, bën prova nga një sistem lëshimi me bazë hekurudhën.

Raketat e lëshuara të mërkurën përbëjnë provën e dytë të kryer nga Pheniani në më pak se një javë, në një përpjekje për të rritur presionin ndaj Shteteve të Bashkuara mbi bisedimet bërthamore të bllokuara tashmë.

Fotografitë e postuara në mediat shtetërore të enjten tregonin një raketë të ngjyrë të gjelbër të errët, vendosur mbi një vagon të parkuar pranë një tuneli, në një zonë malore.

Sipas Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve, pjesëmarrja në stërvitje e atij që njihet si Regjimenti i Raketave Hekurudhore të Koresë së Veriut, është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për t’i mundësuar vendit të kryejë një “goditje intensive ndaj forcave kërcënuese në shumë vende, në të njëjtën kohë”.

Lëshimi i raketave, që kanë si bazë linjat hekurudhore, i jep Koresë së Veriut një mundësi tjetër për nisjen dhe mbrojtjen e arsenalit të saj të raketave, që po zgjerohet me shpejtësi.

Pheniani është përpjekur shumë për të krijuar kapacitete për të lëshuar raketa, qoftë nga deti, rrugët, apo sikurse aktualisht, nga hekurudhat. Analistët thonë se strategjia e shumëfishtë synon ta bëjë më të vështirë për agjencitë amerikane të zbulimit monitorimin, parashikimin dhe pikasjen e raketave që lëshohen nga Koreja e Veriut.

“Ata po provojnë gjithçka që u shkon mendja”, i tha Zërit të Amerikës Joshua Pollack, studiues në Qendrën Studimore për Parandalimin e Përhapjes së Armëve Bërthamore “James Martin”.

“Një problem më shumë mes një numri problemesh për armikun”, shtoi ai.

Koreja e Veriut ka kryer prej kohësh prova me raketa duke përdorur një shumëllojshmëri mjetesh lëshimi të lëvizshme, të cilat ofrojnë një element befasie krahasuar me lëshimet nga bazat tradicionale të saj.

Pheniani paraqiti gjithashtu një seri raketash balistike të lëshuara nga nëndetëset. Edhe pse aktualisht nuk zotëron një nëndetëse të aftë për të mbajtur raketa të tilla, në vitin 2019 Pheniani ofroi pamjen e parë të atij që dukej si një mjet lundrimi i kësaj natyre në ndërtim e sipër.

voa

Maqedoni e Veriut- Kosovë, mbledhje e përbashkët e dy qeverive

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti me kabinetin e tij qeveritar ka arritur të enjten në Shkup për një seancë të përbashkët ndërqeveritare me kabinetin qeveritar të Maqedonisë së Veriut të drejtuar nga Kryeministri Zoran Zaev. Në mbledhje janë janë nënshkruar 11 marrëveshje dhe memorandume për bashkëpunim në fusha të ndryshme.

Kryeministri Zoran Zaev e priti homologun e tij Albin Kurti me ceremoni të larta ushtarake dhe shtetërore para ndërtesës së qeverisë.
Dy kryeministrat zhvilluan më pas një takim kokë më kokë, teksa ministrat përkatës mbajtën takime bilaterale, para një seance të përbashkët të dy qeverive.

Ndërsa kryeministri maqedonas u shpreh se marrëdhëniet midis dy vendeve fqinje ishin të shkëlqyera, kryeministri i Kosovës i quajti marrëdhëniet fqinjësore si “të mira”.

Seanca e parë e përbashkët paraqet një shtysë për zhvillim e mëtejshëm ekonomik midis Maqedonisë së Veriut dhe Kosovsës. Në këtë mbledhje u nënshkruan 11 marrëveshje dhe memorandume në fushën e ndërlidhjeve infrastrukturore midis dy vendeve për lehtësimin e bashkëpunimit ekonomik dhe komunikimit si dhe memorandume e programe që kanë të bëjnë me projekte ndërkufitare me mbështetje të programeve IPA të BE-së, bashkëpunim në fushën e energjisë, turizmit, kulturës e nismave për zhvillimin teknologjik.

“Ndër to është edhe memorandumi i bashkëpunimit sipas të cilit do të formohet një komision i përbashkët për rrugën Prizren-Tetovë, një aks tejet i rëndësishëm për Republikën e Kosovës dhe Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ky ishte zotim zgjedhor dhe synim programor i qeverisë sonë, që lidh edhe më ngushtë vendet tona, ekonomitë tona, dhe qytetarët tanë”, tha Kryeministri Kurti.

Zoti Kurti është i bindur se këto marrëveshje do të zbatohen.

Ndërkohë, Kryeministri Zaev marrëveshjet e sotme i vlerëson si interes i përbashkët, ndëra theksoi se Kosova paraqet një nga partnerët më të rëndësishëm tregtar të Maqedonisë së Veriut dhe se tregëtia mes tyre zhvillohet pa dogana.

“Shkëmbimi i përgjithshëm tregtar në vitin 2020 ishte 305,7 milion dollarë, dhe vetëm në tremujorn e parë të këtij vitin janë realizuar mbi 130 milion dollarë në tregtinë midis dy vendeve”, bëri të ditur Kryeministri Zaev.

Por këto shifra janë në dobi të Maqedonisë së Veriut e cila eksporton shumë herë më tepër mallra se sa që importon nga Kosova.

Zoti Zaev tha se qeveria e tij është e gatshme t’i ndajë me Kosovën praktikat që kanë të bëjë me liberalizimin e vizave, ndërsa theksoi mbështetjen për dialogun Prishtinë-Beograd me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian për gjetjen e një zgjidhjeje që do të mbante edhe rajonin të qëndrueshëm.

Kryeministri Kurti theksoi qëndrim e tij të njohur lidhur me nismën Ballkani i hapur:

“Bashkimi Evropian është fati ynë, ndërkaq Europa është kontineti ynë”, u shpreh Z. Kurti, duke shtuar se Republika e Kosovës i mbështetë të gjitha nismat rajonale të cilat burojnë nga BE.

Ndërkohë, Kryeministri Zaev tha se megjithë pikëpamjet e ndryshme (me zotin Kurti lidhur me Ballkanin e Hapur), kjo nuk e pengon bashkëpunimin e ndërsjellë midis dy vendeve fqinje.

Vendet rajonit kanë praktikuar së fundmi mbledhje të përbashkëta mes qeverive, për të dëshmuar marrëdhëniet e mira midis tyre dhe për t’u shfaqur në një dritë pozitive para syve të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, ku ato synojnë integrimin.

voa

Festa e re e ditës së “unitetit serb”, nxit shqetësime në gjithë Ballkanin

Serbia filloi kremtimin e një festë të re kombëtare të mërkurën me një shfaqje të fuqisë ushtarake dhe bëri thirrje që të gjithë serbët etnikë në Ballkan të bashkohen nën një flamur, duke nxitur shqetësim midis fqinjëve të saj, dekada pasi thirrje të ngjashme çuan në luftërat e përgjakshme të viteve të 90-ta.

Në një ceremoni në Beograd, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se festa e re nuk ka për qëllim të kërcënojë askënd ose të ndryshojë kufijtë e vendosur në Ballkan.

“Flamuri serb po kërcënon dikë, dhe ata presin që ne të kërkojmë falje?”, tha ai.

“Përgjigja ime është: kurrë më. Ne do ta mbajmë flamurin tonë me krenari kudo në botë”.

Ceremonia u ndoq nga anëtarët e qeverisë, zyrtarë serbë të Bosnjës dhe dhjetëra mijëra mbështetës të tij.

Në tubim foli edhe udhëheqësi separatist i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik.

“Vendi ynë nuk është Bosnja e Hercegovina, është Serbia”, tha ai duke nxitur duartrokitje të turmës.

Serbëve iu tha të ngritin flamujt kudo që jetojnë, në rajon ose në botë, për të shënuar “Ditën e Unitetit Serb, Lirisë dhe Flamurit Kombëtar”.

Më herët gjatë së mërkurës, presidenti populist Aleksandar Vuçiç inspektoi pajisjet ushtarake të ekspozuara në një park të Beogradit, duke vlerësuar gatishmërinë e ushtrisë për t’iu përgjigjur kërcënimeve të jashtme.

Ai tha se ushtria është “pesë herë më e fortë” sesa vetëm disa vjet më parë, dhe paralajmëroi blerje armësh të reja.

Tregimi i muskujve nga zyrtarët serbë si dhe thirrjet e tyre për krijimin e “Botës Serbe”, ose bashkimin politik me Serbinë të rreth 1.3 milion serbëve etnikë që jetojnë në Bosnjë, Mal të Zi, Kosovë dhe Kroaci, kanë shkaktuar shqetësime në vendet fqinje

Në vitet 1990, forcat serbe me mbështetje financiare dhe politike nga Beogradi, udhëhoqën fushata të përgjakshme në Bosnjë, Kroaci dhe Kosovë, me qëllimin për të formuar një “Serbi të Madhe”.

Fushata u përpoq pa sukses të rishkruante kufijtë e brendshëm të ish-Jugosllavisë dhe të krijonte një shtet të vetëm serb.

“Mjerisht, forcat ekspansioniste në Serbi kanë një potencial për t‘i vënë zjarrin përsëri të gjithë rajonit”, tha ai. “Perëndimi duhet të ndalojë demonin e Serbisë së Madhe para se të jetë vonë”.

Presidenti kroat Zoran Milanoviç tha se nuk mund të “besojë se serbët nuk kanë asgjë më të rëndësishme ose më të zgjuar për të bërë” sesa të krijojnë kremtime që cenojnë punët e brendshme të shteteve fqinje.

Festa e re kombëtare përkon me një fitore serbe dhe franceze në vitin 1918 kundër Fuqive Qendrore në teatrin e operacioneve ballkanike gjatë Luftës së Parë Botërore.

voa

FDA: Doza e tretë e Pfizer-it rrit imunitetin, por vaksinat aktuale ende efektive

Në një dokument të lëshuar të mërkurën nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave thuhet se doza e tretë e vaksinës së Pfizer-it ndaj COVID-19-ës e rrit imunitetin kundër virusit, por shtohet se gjithsesi regjimi aktual me dy doza siguron mbrojtje të mjaftueshme kundër rasteve të rënda të sëmundjes.

FDA-ja po shqyrton kërkesën e kompanisë Pfizer për të ofruar një dozë të tretë të vaksinës së saj, për të cilën prodhuesi i ilaçeve thotë se është e nevojshme në kushtet kur efektiviteti i vaksinës zbehet pas gjashtë deri në tetë muaj pas marrjes së dozës së dytë.

Pfizer-i i paraqiti FDA-së një studim paraprak i cili sugjeronte se një dozë e tretë e vaksinës e dhënë tek më shumë se 300 persona kishte rritur nivelin e imunitetit tre deri në pesë herë më shumë krahasuar me atë çka ofrojnë dozat e mëparshme.

Në studimin e Pfizer-it përmendej gjithashtu dhe një studim i Izraelit, botuar të mërkurën në një revistë mjekësore (New England Journal of Medicine), sipas së cilit nivelet e infeksionit ishin 11 herë më të ulëta tek personat e moshës 60 vjeç e lart të cilët kishin marrë dozën e tretë të vaksinës. Në studim kishin marrë pjesë rreth 1 milion persona.

Pfizer-i ka aplikuar për marrjen e autorizimit për të ofruar dozën e tretë ndërsa varianti Delta shumë ngjitës i COVID-19-s ka shkaktuar një rritje të re e dramatike të infeksioneve, shtrimeve në spital si dhe vdekjeve në të gjithë botën.

Por FDA-ja thotë se studimet e fundit “tregojnë se vaksinat e autorizuara aktualisht në Shtetet e Bashkuara ofrojnë ende mbrojtje kundër rasteve të rënda me COVID-19 si dhe vdekjeve”.

Të premten pritet mbledhja e komisionit të këshillues mbi çështjen e vaksinave për të diskutuar nëse FDA-ja duhet të miratojë kërkesën e Pfizer-it. Rekomandimi i komisionit nuk është detyrues, çka do të thotë se agjencia mund të miratojë dozën e tretë të Pfizer-it edhe nëse komisioni nuk e rekomandon një gjë të tillë.

Muajin e kaluar FDA-ja dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomanduan një dozë të tretë të vaksinës së Pfizer-it si dhe Moderna-s për personat me sistem imunitar të dobët.

Takimi i FDA-së zhvillohet vetëm disa ditë pas një shkrimi të publikuar në revistën mjekësore “The Lancet” nga një grup ndërkombëtar ekspertësh të vaksinave i cili e kundërshtonte ofrimit e dozave përforcuese të vaksinave ekzistuese për popullatën.

Ekspertët thonë se studimet e fundit tregojnë se vaksinat në përdorim në të gjithë botën vazhdojnë të ofrojnë mbrojtje të fortë kundër virusit, përfshirë variantin Delta, veçanërisht kundër rasteve të rënda të sëmundjes dhe shtrimeve në spital.

voa

Fluturimi i parë privat në hapësirë nga SpaceX

Fluturimi i parë privat në hapësirë nga SpaceXNjë raketë me katër astronautë në bord do të lëshohet mbrëmjen e së mërkurës nga Qendra Hapësinore Kennedy. Ky është fluturimi i parë privat nga kompania SpaceX që do të udhëhiqet nga një sipërmarrës 38-vjeçar i cili financon udhëtimin që do të zgjasë tre ditë.

Për herë të parë në 60 vite të fluturimeve në hapësirë, një raketë do të lëshohet në orbitë me katër astronautë privatë në bord.

Misioni i quajtur “Inspiration4” do të zgjasë tre ditë. Katër pasagjerët do të rrotullohen rreth orbitës së poshtme të Tokës në një lartësi prej rreth 540 kilometrash.

Fluturimi i parë privat nga kompania SpaceX do të udhëhiqet nga sipërmarrësi 38-vjeçar Jared Isaacman, i cili po financon të gjithë udhëtimin.

Atë e shoqërojnë dy fitues të llotarisë në udhëtimin treditor, së bashku me një punonjëse të kujdesit shëndetësor që i mbijetoi kancerit kur ishte fëmijë.

Ata do të udhëtojnë në kapsulën e automatizuar plotësisht, Dragon, të njëjtin model që përdor SpaceX në misionet e NASA-s për të dërguar astronautët në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Jared Isaacman është komandat i misionit “Inspiration4” dhe financues i saj.

“Ne synojmë të frymëzojmë njerëzit për mundëstë që ofron hapësira por edhe për ato që mund të arrihen në Tokë. Kjo është arsyeja se pse Spitali Kërkimor për Fëmijët St. Jude është pjesë kaq e rëndësishme e misonit tonë. Pjestarët e misionit Chris, Hayley dhe Dr . Proctor kanë histori shumë frymëzuese”.

Financuesi Isaacman ofroi një vend në kapsulë për Spitalin St. Jude dhe ata zgjodhën ndihmës mjeken 29 vjeçare Hayley Arcenenux, ish paciente që tani punon në spitalin e njohur në Memfis të shtetit Tenesi (Memphis, Tennessee).

Ajo ishte 10 vjeçe kur u diagnostikua me kancer në kocka dhe një pjesë e madhe e kockës së kofshës së majtë u zëvendësua me një shufër titaniumi. Ajo do të jetë personi i parë në hapësirë me protezë dhe gjithashtu amerikania më e re në hapësirë.

“Synimi kryesor i misonit tonë është të frymëzojmë njerëzit që të kapërcejnë pengesat, dhe ne po i thyejmë këto barriera në mënyra të ndryshme. Përpjekja për mbledhje fondesh prej 200 milion dollarësh për spitalin e fëmijëve me kancer është më e madhja ndonjëherë. Këto fonde do të përdoren për kërkime për kancerin për të ndihmuar fëmijët e prekur dhe për financimin e trajtimit të tyre”, thotë zonja Arcenenux.

51 vjeçarja Sian Proctor është arsimtare në një shkollë profesionale në Tempe të shtetit Arizona dhe u përzgjodh mes konkurrentëve të tjerë. Gjithashtu pilote, ajo ishte finaliste e NASA-s më shumë se një dekadë më parë.

42 vjeçari Chris Sembroski nga Everett i shtetit Uashington është inxhinier statistikash dhe më parë ka qënë pjestar i Forcave Ajrore amerikane. Ai nuk fitoi llotarinë por një mik nga koha e fakultetit i dhuroi vendin e tij.

Të katër udhëtarët privatë janë trajnuar për fluturimin për disa muaj dhe pritet të lëshohen drejt hapësirës mbrëmjen e së mërkurës. Nuk dihet se sa ka paguar miliarderi 38 vjeçar për të financuar misionin. NASA nuk është e përfshirë në këtë mision.

voa

Regjistrimi i popullsisë përcillet me probleme teknike

Regjistrimi i popullisisë në fshatin Vizbegovo në afërsi të Shkupit. Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut, sipas Entit të Statistikës, po realizohet sipas dinamikës së paraparë edhe pse për disa ditë kishte ndërprerje të këtij procesi, që ka nisur më 5 shtator dhe do të zgjasë deri më 30 shtator.

Drejtuesit e Entit kanë mohuar informacionet mbi një sulm hakerësh në sistemin kompjuterik të regjistrimit, nga grupe apo struktura që janë kundër regjistrimit të popullsisë.

Drejtori i Entit të Statistikës, Apostoll Simovski e pranon se ka pasur probleme teknike, por pa saktësuar se cilat ishin ato.

“Kemi pasur disa probleme teknike, por shpejt i kemi kapërcyer dhe kjo është me rëndësi ta theksojnë. Probleme të tilla janë të mundshme pasi kemi të bëjnë me teknologji dhe është normale të ketë probleme të natyrave të tilla. Por, tani regjistrimi po rrjedh mirë dhe nuk presim që të kemi ndonjë pengesë deri në mbyllje të këtij procesi statistikor”, thotë Simovski.

Deri të hënën, sipas të dhënave zyrtare, janë regjistruar rreth 512 mijë persona, 158 mijë amvisëri dhe 212 mijë banesa.

Kundër regjistrimit janë deklaruar disa parti opozitare maqedonase, të grumbulluar rreth një organizate me emrin “Mos hap derën”. Borsillav Krmov, deputet i partisë “E Majta”, thotë se të dhënat e Entit nuk janë reale.

“Regjistrimi po realizohet me vështirësi të shumta. Të dhënat që janë prezantuar nga Enti, janë qesharake. Nga shtatë ditë që ka nisur regjistrimi, në katër prej tyre nuk ka pasur regjistrim. Të dhënat që kemi flasin se në zonat urbane njerëzit nuk po i hapin derën regjistruesve, ndërsa në zonat rurale ata po përballen edhe me rezistencë fizike”, thotë Krmov duke e vlerësuar regjistrimin si politik, në dëm të, siç thotë, popullatës maqedonase dhe rritjes artificiale të numrit të shqiptarëve.

Nga Enti i Statistikës e thonë të kundërtën, që regjistrimi po realizohet pa pengesa dhe se popullata nuk po i përgjigjet thirrjeve për bojkot.

“Fushatë negative kishim që nga fillimi dhe do të kemi deri në fund dhe këtë e dëshmojnë edhe aktivitetet e disa strukturave politike që bëjnë thirrje për ndërprerjen e regjistrimit, por është mirë që qytetarët nuk po bien pre e provokimeve apo thirrjeve të tilla. Këtë e dëshmojnë të dhënat që po grumbullojmë e që janë në përputhje të plotë me parashikimet tona”, thotë Apostoll Simovski, drejtor i Entit të Statistikës.

Drejtuesit e institucioneve ndërkohë kanë vazhduar me thirrjet drejtuar popullatës që të mos hezitojë, por të marrin pjesë në regjistrim. Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, ka deklaruar se rezultatet e regjistrimit janë pikënisja kyçe nga e cila qeveria fillon me miratimin e politikave ekonomike.

“Regjistrimi do të mundësojë që shteti të miratojë politika të përshtatshme ekonomike, të cilat do të mundësojnë shfrytëzim efektiv dhe efikas të potencialit të përgjithshëm njerëzor sepse ne do të kemi një pamje të qartë se për kë, ku dhe në çfarë mase i planifikojmë dhe i zbatojmë strategjitë e përgjithshme ekonomike”, ka deklaruar zëvendëskryeministri, Fatmir Bytyqi.

Regjistrimi ishte paraparë të mbahej në prill, por u shty për në shtator, me kërkesë të opozitës, me arsyetimin e pandemisë së koronavirusit. Paralelisht me regjistrimin brenda vendit, po zhvillohet edhe regjistrimi elektronik i diasporës, që ka nisur në muajin prill. Deri më tani, janë regjistruar rreth 200 mijë shtetas që jetojnë dhe punojnë jashtë vendit.

Regjistrimi ka rëndësi të madhe sa i përket përqindjes së popullatës, në veçanti asaj shqiptare, e cila të drejtat kombëtare i realizon në bazë të përcaktimit kushtetues, që shqiptarët i përkufizon si popullatë që përbëjnë mbi 20 për qind të popullatës në vend.

Regjistrimi i fundit në Maqedoninë e Veriut është bërë në vitin 2002, sipas të cilit, vendi ka rreth 2 milionë banorë, prej tyre afër gjysmë milioni apo 25.17 për qind janë shqiptarë.

rel

Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Bundeskanzlerin Angela Merkel in AlbanienVizita e lamtumirës e kancelares Merkel në Ballkanin Perëndimor është pasqyruar gjerësisht në shtypin gjerman.

Gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung nën titullin “Me vështrimin anash drejt Kinës” shkruan se kancelarja Merkel e theksoi në Ballkan rëndësinë e rajonit për Bashkimin Europian. “Shtetet anëtare të BE-së duhet të mbajnë gjithmonë parasysh, se ‘ka një interes absolutisht strategjik’ për ne, që këto vende të pranohen në BE’, tha Merkel në Beograd. […]Me këtë pa e përmendur me emër Merkel u pozicionua mbi rritjen e influencës ekonomike dhe politike të Kinës në rajon.” FAZ i kushton vëmendje edhe gati paralizimit të procesit të anëtarësimeve në BE pas anëtarësimit të Kroacisë në vitin 2013. “Bëhet fjalë për gatishmërinë e BE për pranimin e anëtarëve të rinj.” Merkel foli për “një shqetësim për aftësinë institucionale funksionuese”. Kësaj i shtohet në rastin e Beogradit edhe konflikti i pazgjidhur për statusin e Kosovës, shkruan FAZ. “E pyetur për këtë, nëse Serbia duhet të njohë Kosovën, nëse do të bëhet anëtare e BE, Merkel tha, se ‘disa çështje zgjidhen në fund të një procesi. Të gjithë e dinë që Kosova nuk është njohur nga disa vende të BE. Dhe nuk ka kuptim të flasësh për problemin e fundit, pa zgjidhur më parë probleme të tjera.” FAZ nënvizon, se Merkel mori si shembull Gjermaninë, se sa kohë zgjati, derisa me marrëveshjen Dy plus Katër në vitin 199 “u krijua qartësi.

Kurse gazeta “Rheinische Post” nën titullin “Bilanc zhgënjyes në Ballkan” shkruan, se që në vitin 2005 për herë të parë si kancelare gjatë udhëtimit në Ballkan Merkel bëri të ditur, se sa të nevojshmë janë për rajonin perspektivat e reja pas luftërave të përgjakshme. Por ende sot perspektiva e anëtarësimit është e ngadaltë dhe aktorë të tjerë të fuqishëm duan të zënë vend në këtë krah të hapur të Europës. “Kjo e dobëson Europën. por në fund të kohës së saj si kancelare, Merkel vetëm mund të apelojë tek BE dhe të sigurojë, se Ballkani edhe për pasuesin e saj do të jetë një çështje zemre. Kjo është shumë pak dhe kështu vizita e saj, megjithë vlerësimin e madh të partnerëve në bisedime për angazhimin e saj, të sjell parandjenjën, se pas epokës së Merkelit problemet dhe konfliktet mund të ashpërsohen.”

Gazeta Neue Zürcher Zeitung në artikullin e saj “Pak vëmendje për Ballkanin”, shkruan se Ballkani Perëndimor, siç quhen të gjashtë vendet aspirante për anëtarësim në BE nuk ka qenë asnjëherë prioritet i politikës së jashtme të kancelares. “Por as e painteresuar Merkel nuk ka qenë. Madje edhe në pikun e krizës greke të borxheve në vitin 2015, Merkel gjeti kohë të shkojë në Beograd, Sarajevë, dhe Tiranë.” Zyrtarisht Berlini e mbështet qëllimin e largët të zgjerimit të BE, shkruan NZZ, por jetësimi i tij për një kohë të pacaktuar do të mbetet një iluzion. Për Merkelin ka qenë i rëndësishëm stabiliteti, pas luftërave të përgjakshme në rajon, dhe kjo është arritur në masë të madhe. “Por çështjet e mëdha mbetën të pazgjidhura. Bisedimet e drejtuara nga BE mes Kosovës dhe Serbisë lëvizin ngadalë pa asnjë rezultat. Diku tjetër vihet re regres. Në Bosnje së fundmi dhe në Malin e Zi dallimet etnike përdoren për lojëra të mëdha politike.” NZZ vëren se Merkel u fokusua tek kontaktet private. “Për shkak të kontradiktës shqiptaro-serbe u respektuan Rama dhe Vuçiqi, pavarësisht tendencave autoritare të të dy politikanëve.” Artikulli i kushton vëmendje edhe kritikave që ka pasur ndaj kancelares në Ballkan, sidomos nga opozita serbe. “Politika e Merkelit në Ballkan qëndron për një koncept që në rajon me përçmim përcaktohet si ‘stabilokraci.'”

Kurse gazeta gjermane tageszeitung nën titullin “Një lamtumirë melankolike drejt së panjohurës” pyet, nëse perspektiva e Ballkanit Perëndimor pas largimit të Merkelit do të hiqet nga vëmendja. Me ndjenja të përziera e shohin qytetarët në vendet e Ballkanit fundin e epokës së Merkelit, sepse ajo u pa në këto vite si një spirancë e shpresës dhe stabilitetit. “Se çfarë do të vijë pas saj është e paqartë, prandaj kjo e rrit pasigurinë. taz shkruan, se atmosfera në popullsinë e këtyre vendeve është e përcaktuar nga simpatia dhe respekti për Merkelin, megjithë kritikat. “Imazhi i saj pozitiv lidhet edhe me atë që Merkel nuk hoqi dorë asnjëherë nga perspektiva e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, edhe pse nuk ia doli që në këtë pikë të arrinte suksese.” taz shkruan se “në kujtesë do të mbetet se Merkel me Jo-në e saj të politikës së presidentit Trump që propozoi shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, në vitin 2019 e përcaktoi qartë paprekshmërinë e kufijve në Ballkan. Ky pozicion tanimë është pranuar në BE.”

 

 

la/nzz/faz/taz/rhn

Hapet procesi i parë gjyqësor në Gjykatën e Posaçme të Kosovës

Të mërkurën në Gjykatën e Posaçme të Kosovës u hap procesi i parë gjyqësor për krime lufte, ndaj ish pjesëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa.

Ai akuzohet për veprat penale; ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme gjatë periudhës së luftës në Kosovë.

Sipas akuzës që është ngritur në qershor të vitit 2020 dhe konfirmuar në shtator të vitit të kaluar, krimet dyshohet të jenë kryer gjatë muajit prill të vitit 1999 në një qendër ndalimi në fshatin Zllash të komunës së Prishtinës.

Zoti Mustafa ritheksoi sot se ndjehet i pafajshëm ndaj të gjitha akuzave të ngritura kundër tij.

“Po saktë, nuk jam fajtor për asnjë nga pikat që m’i ngarkon kjo zyra e Gestapos”, tha të mërkurën ai.

Zoti Mustafa u arrestua në shtator të vitit 2020 dhe ishte personi i parë i arrestuar në bazë të akuzave të Prokurorisë së Posaçme për krime lufte në Kosovë.

Në muajin nëntor të vitit të kaluar u arrestuan edhe ish-zyrtarët e lartë të Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi.

Që të katër akuzohen për veprat; ndalim i paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit: burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje, të cilat, sipas akuzës dyshohet të jenë kryer në periudhën ndërmjet muajit mars të vitit 1998 dhe muajit shtator të vitit 1999.

Sipas akuzës krimet dyshohet se janë kryer në disa zona të Kosovës dhe në veri të Shqipërisë, përkatësisht në Kukës dhe Cahan.

Gjykata e Posaçme që njihet me emrin Dhomat e Specializuara, u themelua në vitin 2015 dhe vepron në bazë të ligjeve të Kosovës, por me personel ndërkombëtar. Ideja për themelimin e saj pasoi pretendimet e ngritura në raportin e vitit 2011 të hartuar nga i dërguari i Këshillit të Evropës, Dick Martty, i cili ngriti dyshimet për përfshirjen e ish kryengritësve në vrasjen e civilëve serbë dhe kundërshtarëve politik shqiptarë.

Ngritja e gjykatës së posaçme si dhe ngritja e akuzave janë shoqëruar vazhdimisht me reagime dhe protesta ne Kosovë, ku pohohet se në këtë mënyrë po bëhet barazimi me mizoritë e kryera nga forcat serbe gjatë luftës së viteve 1998 – 1999, që mori fund me ndërhyrjen e NATO-s.

Kritikët thonë se gjykata kërcënon të kriminalizojë luftën çlirimtare të shqiptarëve të Kosovës. Prokuroria tha të mërkurën se proceset nuk janë të drejtuara kundër Kosovës, por individët.

voa

Osmani nënvizon rëndësinë e Gjermanisë për Kosovën

Takim miqësor: Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në Berlin (14.09.2021)Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po zhvillon vizitën e saj të parë zyrtare në Berlin. Të martën u prit nga presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier.

Në ditën e parë të vizitës së saj treditore në Berlin, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u prit zyrtarisht nga presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. “Me Presidentin e Republikës Federale të Gjermanisë, z. Frank-Walter Steinmeier diskutuam për raportet ndërmjet dy vendeve tona, të cilat kanë qenë dhe do të mbeten përherë strategjike”, shkroi Vjosa Osmani në një postim në Facebook.

Osmani shkroi më tej se kishte falënderuar presidentin Steinmeier për mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë “në ditë të mira dhe ato të vështira e në veçanti për mbështetjen drejt konsolidimit të subjektivitetit ndërkombëtar të Republikës sonë”. Osmani shkruan më tej se në bisedë me Steinmeierin ka theksuar edhe “nevojën e madhe për vazhdimin e kësaj mbështetje në rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në organizata të rëndësishme ndërkombëtare, sigurimin e njohjeve të reja, si dhe për liberalizim të vizave”.

 BE-ja dhe Procesi i Berlinit pa alternativë

Në postimin e saj në rrjetet sociale Osmani ritheksoi qëndrimin e Kosovës ndaj Procesit të Berlinit: “Potencova se çdo ide tjetër që synon të jetë paralele me zgjerimin e BE-së dhe Procesin e Berlinit, duke minuar parimin e pjesëmarrjes së barabartë të shteteve të Ballkanit Perëndimor, nuk do ta ketë mbështetjen e Republikës së Kosovës”, shkruan Osmani.

Vizita e Osmanit ndodh në një kohë kur Gjermania e kancelarja Merkel është duke u përpjekur të gjejë një zgjidhje, në mënyrë që deri më datën 6 tetor të këtij viti, në samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor, që këtë radhë do të zhvillohet në Slloveni, të finalizohen katër marrëveshjet që parashikojnë lëvizjen e lirë të mallrave, të qytetarëve me karta identiteti, udhëtimet ne vendet e treta dhe njohjen e diplomave reciproke.

Gjermania po punon për Tregun e Përbashkët Rajonal

Merkel në Tiranë me kryeministrat e gjashtë vendeve anëtare të Ballkanit Perëndimor , më 14.09.2021Pak para se në Kështjellën Bellevue do të fillonte ceremonia e pritjes nga presidenti Frank-Walter Steinmeier, në Tiranë, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ishte takuar me homologun e saj nga Kosova, Albin Kurti. Merkel, e cila të hënën dhe të martën bëri turneun e lamtumirës në Ballkan, pati takime dypalëshe me të gjithë liderët e rajonit.

Kurti tha në përfundim të takimit me kancelaren Merkel, se “arsyeja se përse nuk i kemi këto marrëveshje sot është për shkak se Serbia ka refuzuar që në tekst të figurojnë fjalët si “kufi”, “territor”, “shtet”, “vend”, “qeveri”, meqenëse ajo konsideron që këto aludojnë me shtetësinë e Kosovës”.  Kryeministri i Kosovës tha më tej se do të shihet se a do të miratohen këto marrëveshje deri më 6 tetor.  Marrëveshjet në fjalë janë në kuadër të Tregut të Përbashkët Rajonal, për të cilin janë zotuar të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, si në Sofje, në samitin e vitit 2020, ashtu edhe në Samitin Virtual të Berlinit, më 5 korrik 2021.

Takim me dyer të mbyllura me Maas

Osmani pati në mbrëmje edhe një takim me përfaqësues të diasporës, në ambientet e Ambasadës së Kosovës në Berlin. Të mërkurën ajo do të zhvillojë një diskutim me ambasadorin gjerman, Wolfgang Ischinger, në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë, dhe më pas do të takohet me ministrin gjerman të punëve të jashtme, Heiko Maas.

Takimi me ministrin Maas, ashtu si edhe ai me presidentin Steinmeier, do të jetë me dyer të mbyllura, i tha DW-së një zëdhënës i  Ministrisë Federale të Punëve të Jashtme. Në Berlin Osmani do të  ketë takime edhe me përfaqësues të shkencës dhe Rrjetit të Bizneseve Gjermane.

dw

Merkel: Zemra ime rreh për Ballkanin Perëndimor

Bundeskanzlerin Angela Merkel in AlbanienTakim i lumtur lamtumire rajonale i Angela Merkelit, si kancelare e Gjermanisë dhe e mikpritësve të saj në turin ballkanik në Beograd dhe në Tiranë.

Kancelarja Merkel mori vlerësime të larta dhe mirënjohje të sinqertë për gjithë kontributin e saj 16-vjeçar në mbështetje të perspektivës evropiane dhe zhvillimit social-ekonomik të Ballkanit Perëndimor.

Mikpritësit e saj morën konfirmimin për mbështetjen ndaj rajonit nga kushdo që do ta pasojë atë në detyrën e lartë dhe për vijimin e “Procesit të Berlinit”, të inicuar prej saj shtatë vite më parë.

“Çdo kancelar tjetër federal do të jetë mik i rajonit”, tha Merkel në Tiranë.

Merkel tha se „Procesi i Berlinit” nuk është „ zëvendësim për anëtarësimin në BE pasi negociatat e anëtarësimit të secilit vend do të vazhdojnë”.

„Me procesin e negociatave për hyrjen në BE mund të vijohet paralelisht edhe bashkëpunimi rajonal që ka më shumë kuptim sesa implementimi i projekteve kombëtare,” tha kancelarja Merkel në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama.

Zemra ime rreh për Ballkanin Perëndimor

Kancelarja Merkeldeklaroi përsëri si në Samitin e Berlinit, më 5 korrik të këtij viti, interesin gjeostrategjik të BE-së për përfshirjen e Ballkanit Perëndimor nga njëra anë dhe nga ana tjetër vlerësoi bashkëpunimin rajonal mes gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, si rrugën që përshpejton kohën e hyrjes së tyre në BE.

“Zemra ime rreh për këtë rajon. Kam bindjen që BE dhe Gjermania, vendi që unë përfaqësoj, në këndvështrimin gjeostrategjik, kanë një interes të vetin për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE. Por bashkëpunimi rajonal është një ide e pranuar nga BE dhe këndvështrimi gjerman. Nëse ju takoheni kjo është e drejta juaj dhe unë e përshëndes vërtet dhe shpresoj të vazhdoni në këtë drejtim,” tha kancelarja Merkel.

Merkel për DW: BE duhet t’i mbajë premtimet

Pyetjes së DW lidhur me hapat që duhet të ndërmarrë BE për të reflektuar konkretisht interesin e tij gjeostrategjik ndaj Ballkanit Perëndimor duke plotësuar premtimet dhe hapur rrugë progresit të vendeve të rajonit në etapat e procesit drejt pranimit, kancelarja Merkel iu përgjigj:

“Kur kriteret dhe kushtet e vendosura, si në rastin e Shqipërisë, të plotësohen, duhet që Bashkimi Evropian të mbajë fjalën e vet dhe jo të nxjerrë kushte të tjera, sepse për shkaqe të politikës së brendshme në vende të caktuara, kjo (mbajtja e premtimit) nuk ka qenë e mundur. Në momentin që konstatohet që kushtet janë përmbushur, atëherë duhet të mbahet fjala, sepse përndryshe kemi zhgënjim. Ne duhet të dimë t’i besojmë njëri-tjetrit,” tha kancelarja Merkel për DW.

Ajo ngjalli shpresa për një ”Po” lidhur me hapjen e negociatave kur tha se “është shpresëplotë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që kanë pasur mbështetjen e të gjitha vendeve të BE-së për të hapur negociatat. Tani bëhet fjalë për Konferencën Ndërqeveritare dhe me siguri ka mirëkuptim për të gjitha shenjat e padurimit që tregohen prej këtyre vendeve në këtë drejtim,” theksoi ajo.

Procesi i Berlinit i pazëvendësueshëm, bërthama e gjithçkaje

Kryeministri Rama e vlerësoi “Pocesin e Berlinit” të inicuar në gushtin e vitit 2014 nga kancelarja Merkel ” një vizion largpamës për ta parë të ardhmen të gjithë së bashku.”

“Arritja më e madhe e këtij procesi është vendosja e një fryme bashkëpunimi, bashkëveprimi dhe sensi të së ardhmes së përbashkët. Ballkani Perëndimor është një vend shumë më i mirë, seç ishte përpara sesa Angela Merkel të niste Procesin e Berlinit. Angela Merkel ka vendosur një gur kilometrazhi për breza të tërë. Jemi duke kapërcyer dhjetëra e pse jo qindra vjet histori dhe njëkohësisht jemi duke luftuar me një prapambetje që është shumë e thellë dhe që vjen nga shumë larg, Procesi i Berlinit është një vizion afatgjatë që do kalojë nga një qeveri në një tjetër, nga një gjeneratë në tjetrën, për të realizuar këtu në rajonin tonë, atë që Kancelarja ka paraparë në vitin 2014 kur inicoi këtë proces,” tha Rama në konferencën e përbashkët për shtyp.

Ai vlerësoi lart personalitetin e kancelares Merkel kur tha se „ajo është një dhe nuk vjen më për arësye të historisë së saj, eksperiencës së jashtëzakonshme në katër mandate rresht në krye të lokomotivës së Bashkimit Evropian.”

Vetë Kancelarja Merkel e krahasoi “Procesin e Berlinit” me një “bimë mjaft të fuqishme” që u rrit që nga inicimi i idesë së saj shtatë vjet më parë.

“Procesi i Berlinit është bërthama e gjithçkaje dhe në këtë kontekst, Procesi i Berlinit nuk mund të zëvendësohet, gjërat thjesht mund të përshpejtohen brenda këtij procesi. Kanë ndryshuar shumë gjëra në bashkëkzistencën e popujve dhe vendeve të rajonit në marrëdhëniet me njëri-tjetrin. Përshëndes projektin e Tregut të Përbashkët Rajonal me katër marrëveshjet e tij. Sot kemi rënë dakord që sa më shumë të bashkëpunojnë në këtë kontekst, aq më i mirë e aq më i fuqishëm do të jetë Procesi i Berlinit.” tha Merkel.

Procesi i Berlinit dhe “Open Balkans”

Si një nga nismëtarët e “Open Balkans” kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e quajti atë “pjellë të Procesit të Berlinit”, jo alternativë të këtij procesi dhe as në kontradiktë me të.”

“Open Balkans është as më shumë e as më pak, por një mekanizëm për ta përshpejtuar Procesin e Berlinit. Nuk ka Open Balkan që kontradikton me Procesin e Berlinit, përkundrazi është marrja në dorë e Ppocesit. Open Balkans është asgjë më shumë, sesa mjeti i rajonit për të implementuar Procesin e Berlinit,” tha Rama.

Pyetjes së DW lidhur me objektivat e qeverisë së tij për të ꞔuar përpara arritjet e Procesit të Berlinit. duke u fokusuar në bashkëpunimin rajonal dhe forcimin e ekonomisë së Shqipërisë Rama iu përgjigj: “Procesi i Berlinit është një proces që do të vazhdojë. Open Balkan është një mekanizëm për ta përshpejtuar, kaq. Nuk ka absolutisht asnjë kontradiktë mes të dyjave. “Open Balkans është krijuar jo për të përjashtuar njëri por për të mos u varur nga vetot e njërit dhe nga teoritë e konspiracionit të tjetrit, por për të ecur përpara, gjithmonë duke pasur parasysh gjithë “road map” të Procesit të Berlinit. Ne duam të ecim më shpejt. Nuk kemi pse presim që të hyjmë në Bashkimin Evropian që të ndërtojmë autostradat apo të ndërtojmë infrastrukturën digjitale apo të ndërtojmë tregjet e përbashkëta,” tha Rama.

Rama i quajti teori konspiracioni kundërshtimin e Kosovës për të marrë pjesë në “Open Balkans”.

Burime zyrtare citojnë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, se ka dekaruar të martën (14.09) që “kancelarja nuk i kërkoi që Kosova të përfshihet në “Open Balkans” në takimin kokë më kokë me të. ”Ne nuk e konsiderojmë në interes të Kosovës përfshirjen në këtë nismë,” tha Kurti para mediave pas takimit në Tiranë me kancelaren Merkel.

dw

Qendra Informative Shqiptare "Liria"