Hahn viziton nesër Shqipërinë dhe Maqedoninë, çfarë pritet mbi negociatat

HahnKomisioneri Evropian për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn viziton nesër Tiranën dhe Shkupin.  Vizita konfirmohet nga Komisioni Europian në një postim në uebsajtin zyrtar.  Vizita e 17 korrikut pason publikimin e rezolutës së Këshillit në qershor që vendosi të shtyjë me një vit hapjen e negociatave për Maqedoninë dhe Shqipërinë.

Në këtë kontekst, komisioneri Hahn do të lançojë zyrtarisht punën parapërgatitore. Në Shkup Hahn do të takojë kryeministrin Zoran Zaev, kreun e Kuvendit Talat Xhaferi, si dhe përfaqësues të partive kryesore.  Në Tiranë do të zhvillohen takime me presidentin Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama dhe përfaqësues të tjerë të qeverisë.

Shekulli

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>