“Mos kini frikë nga shqiponja!”. Rama publikon llogarinë, kontribute për Xhakën e Shaqirin

shqiponjaFobisë ndërkombëtare, kryesisht serbe dhe organeve të futbollit europian e botëror, komuniteti shqiptar i është kundërpërgjigjur për të legjitimuar një mënyrë festimi normale dhe mbi të gjitha që s’duhet të tremb askënd.

Gjithçka nis me festimin e golave që bën dy futbollistët shqiptarë të përfaqësueses zvicerane Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqirit, në ndeshjen që fituan 2-1 ndaj Serbisë. FIFA notës së protestës së palës serbe dhe lobimeve të tyre ju përgjigj me gjobitje të dy lojtarëve shqiptarë me nga 10 mijë franga secilin nga dy lojtarë shqiptarë dhe 5 mijë franga kapitenin zivceran Lishtajner, që bëri të njëjtën gjë.

Për këtë padrejtësi ka reaguar edhe Kryeministri i vendit Edi Rama, i cili nëpërmjet një publikimi në rrjetin e tij social “Facebook”, ka sqaruar edhe një herë që shenja e dy duarve shqiponjë është shenja jonë dalluese e komunikimit në raste gëzimi dhe me keqardhje për ata që e keqinterpretuan shenjën e gëzimit krejt spontan nga një moment i bukur sportiv, në “Raiffeisen Bank” është hapur llogaria “MOS KINI FRIKE NGA SHQIPONJA”.

Kjo është një llogari në të cilën po kontribuohet për të paguar gjobën e cila në total është 25 mijë franga zvicerane për të tre lojtarët. Një nismë e tillë është ndërmarrë edhe në europë ku prej rreth 14 orësh ka filluar grumbullimi i fondeve. Sipas të dhënave të para flitet të jenë grumbulluar deri në këto momente rreth 12 mijë dollarë.

Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>