Tiranë: Përzgjedhja e policisë, polemika mes deputetëve dhe analistëve

AfrimNë Tiranë, qeveria dhe opozita debatuan me tone të ashpra mbi gjendjen e rendit publik, gjatë një séance ku u shqyrtua një projekt-ligj mbi vetingun e policisë.

Por analistë të pavarur mendojnë se nisma e fundit u ndërmor për t’ia paraqitur Bashkimit Europian si një sukses, por vetingu i policisë nuk është aspak i lehtë me inkriminim e gjerë të saj.

Parlamenti shqiptar diskutoi sot për shumë orë mbi një projekt-ligj të përzgjedhjes brenda radhëve të policisë.

Sipas ministrit të punëve të brendshme, Fatmir Xhafa, projekt-ligji për vetingun në polici është i ngjashëm nga qëllimet dhe zbatimit me atë të vetingut në sistemin e drejtësi.

Ligji synon të pastrojë radhët e forcave të rendit prej persona me të dhëna e pasuri kriminale dhe të vërtetohen integriteti dhe aftësitë profesionale të forcve policore.

“Policia ka probleme të shumta, që janë trashëguar jo vetëm nga një ose dy vjet më parë, por nga shumë vite më parë. Po mundohemi të kthejmë dhe të vërtetojmë integritetin dhe profesionalizmin e forcave të rendit. Ky është një proces i domosdoshëm” – tha ministri i brendshëm Fatmir Xhafa.

Por përfaqësuesit e opozitës shprehën mosbesimin e tyre për këtë proces, i cili sipas tyre, do të kryhet nga zyrtarë të inkriminuar.

Kryetari i PD Lulzim Basha tha se vettingu së pari duhet të nisë nga Ministri i Brendshëm, i cili sipas tij, është pjesë e planeve të kryeministrit Edi Rama për të kriminalizuar policinë në nivelet më të larta.

Ai kujtoi se në 2013-ën zoti Rama shkarkoi 403 policë dhe i zëvendësoi me persona të larguar nga policia si të korruptuar dhe të lidhur me krimin.

“Nuk jemi kundër vetingut në polici, por nuk besojmë që këtë do ta realizojnë drejtuesit e inkriminuar të saj. Ju e mbushët policinë me njerëz të inkriminuar dhe tani nuk mund ta pastroni dot pikërisht ju” – tha zoti Basha.

Por si e shohin këtë proces analistë të pavarur të jetës politike dhe kriminalitetit në vend?

Drejtuesi i Institutit të Studimeve politike, Afrim Krasniqi, thotë se vetingu i policisë u nevojitet sociaistëve si një nismë surprizuese për t’ia paraqitur Bashkimit Europian në vend të mungesës së rezultateve në reformën e drejtësisë.

“Qeverisë socialiste i nevojitet vetingu i policisë për të përmirësuar brenda dhe jashtë vendit imazhin e dëmtuar nga ish-ministri nën hetim Saimir Tahiri dhe drejtorët e shkarkuar dhe të arratisur si bashkëpunëtorë të trafikantëve të drogave” – tha zoti Krasniqi.

Vëzhguesit besojnë se vetingu i policisë në tërësi është pozitiv, por mungojnë elementë të kontrollit dhe nuk ka garanci që procesi do të japë rezultate të kënaqshme.

Vitin e fundit të mandatit të parë të socialistëve në pushtet imazhi, morali i policisë u dëmtua rëndë pas lajmeve se shumë dretjues të saj vendorë dhe vet ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri ishin përzjerë në grupe kriminale që trafikonin bimë narkotike, që kultivoheshin ngado në të gjithë territorin shqiptar.

“Vetingu i duhet policisë dhe autoriteteve si një passportë për të ecur përpara në integrimet europiane dhe për të rimëkëmbur gjendjen e brendshme, e cila nuk ëhstë e mirë. Shumë drejtues policie që për disa vite silleshin si heronj tani janë larguar në heshtje, tre drejtues policie në Vlorë janë shpallur në kërkim për bashkëpunim për trafikantët, ndërsa ish-ministri Saimir Tahiri është nën hetim për dyshime të ngjashme si i lidhur me trafikantët” – tha Armand Bajrami, reporter dhe analist i kronikës së krimit.

Raporte të ndryshme ndërkombëtare vlerësuan se përhapja e krimit brenda radhëve të policisë arriti atë kohë në permasa të mëdha, por asnjë polic nuk u dënua, madje akuzoheshin ata që e denoncuan dukurinë.

Ish ministri i brendshëm Saimir Tahirri u vendos nën hetime për bashkëpunim me një grup kriminal, familjarë të tij, që trafikuan drejt Italisë sasi të mëdha drogash.

Drejtorët më të rëndësishëm të policisë u larguan nga detyrat dhe ikën jashtë shtetit pa dhënë asnjë shpjegim, piërisht në kohën kur socialistët në pushtet krenoheshin se policia ishte pjesa më e suksesshme ishte e qeverisjes së tyre.

Dhe deri tani askush nuk po mban përgjegjësi për këtë gjendje, megjithë rikonfirmimin e pushtetit një vit më parë. (voa)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>