LAJMET NGA BOTA

 • 40 vjet pas zhdukjes së lijës, paralelet me pandeminë e COVID-it

  9 Maj, 2020
  Nju Jork, 1947 vaksina e lijës.Nju Jork, 1947: Njerëzit në radhë të bëjnë vaksinën e lijës.

  Ndërkohë që bota shënon një arritje të madhe të shkencës ...

 • A është Kina fajtore për virusin Corona?

  8 Maj, 2020

  covid 19Prej ditësh në media po qarkullojnë informacione të shërbimeve sekrete për mënyrën e përhapjes së virusit Corona. Sa është Kina fajtore për këtë virus?

  Prej ditësh në media po qarkullojnë informacione të shërbimeve sekrete për mënyrën e përhapjes së virusit Corona. Sa është Kina fajtore për këtë virus?

  Në një raport të aleancës së shërbimeve sekrete të pesë vendeve të ...

 • Ambasadori i SHBA: Rusia të heqë dorë nga keqinterpretimi i historisë

  8 Maj, 2020

  James S. Gilmore IIIPërfaqësuesi i SHBA pranë OSBE-së në Vjenë i bëri thirrje Rusisë të heqë dorë nga keqinterpretimet e historisë që lidhen me Luftën e Dytë Botërore dhe tha se historia duhet regjistruar dhe kujtuar në tërësinë e saj.

  Ambasadori James S. Gilmore III komentoi të enjten me rastin e 75-vjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

  SHBA, tha ...

 • NATO: Teknologjia mundëson forma të sofistikuara dizinformimi

  8 Maj, 2020

  deepfakesNë periudha krizash shtohet përhapja e dizinformimit me qëllime specifike keqdashëse. Qendra e NATO-s për Komunikim Strategjik me seli në Riga të Letonisë organizoi dje një diskutim mbi “deepfakes” – një formë e dizinformimit dixhital që synon të ndikojë opinionin publik për synime të caktuara. Në përshtatje me kohët që po jetojmë, diskutimi u zhvillua përmes lidhjes dixhitale, prezantuesi ...

 • Samiti BE- Ballkani Perëndimor: Në harmoni, por jo shumë konkret

  7 Maj, 2020

  Samiti BallkanitBE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vogël drejt anëtarësimit. Bernd Riegert nga Brukseli.

  “Samiti i Zagrebit” – ky mbishkrim në posterin pas presidentit të radhës së Këshillit të BE-së, kryeministrit kroat, Andrej Plenkoviç, dukej paksa provokues, paçka se ai ishte pjesëmarrësi i vetëm ...

 • Sa vdekjeprurës është Covid-19?

  7 Maj, 2020

  covid19Është shumë herët të dihet se sa vdekjeprurës do të jetë, por vlerësimet sugjerojnë që midis 0.5 dhe 3.4 për qind të personave që infektohen me koronavirusin vdesin.

  Dallimi mes këtyre përqindjeve mund të jetë si dallimi mes dhjetëra mijëra dhe miliona njerëzve që vdesin nga pandemia. Ndryshimi në këtë përllogaritje varet nga shumë faktorë, përfshirë ndryshimet në mënyrën e ...

 • Freedom House: Udhëheqësit në Evropën Qendrore, Ballkan dhe Euroazi, sulmojnë haptaz institucionet demokratike

  6 Maj, 2020

  Dropping the Democratic FasadeOrganizata Freedom House ka arritur në përfundimin se një numër i madh udheqësish në Evropën Qendrore dhe Lindore as nuk përpiqen të pretendojnë se po luajnë sipas rregullave demokratike. Sipas raportit të përvitshëm “Vendet në Tranzicion” që u bë publik të mërkurën, disa nga vendet e Ballkanit shënuan rënie në nivelin e demokracisë gjatë vitit ...

 • Covid-19: Gjermania e lë pas Francën në menaxhimin e krizës

  6 Maj, 2020

  Merkel MacronGjermania është sërish një hap përpara Francës, këtë herë në përballimin e Covid-19. Auron Dodi analizon faktorët e përparësisë gjermane ndaj fqinjit francez.

  Në Francë, opinioni dhe mediat e kanë shoqëruar me respekt dhe habi efikasitetin e reagimit të Gjermanisë ndaj Covid-19. Me kureshtje analistë francezë janë përpjekur të zbulojnë sekretin e efikasitetit gjerman edhe në luftën e fundit, ...

 • Hanami – Historia e soditjes së luleve në Japoni

  6 Maj, 2020

  HanamiMiliona turistë vizitojnë çdo vit Japoninë për të parë lulëzimin e qershive. Por tradita e soditjes së luleve aty ka një traditë shekullore. Pren Domgjoni, po i shijon vetë këto pamje dhe na ka dërguar këtë shkrim.

  Prej shekujsh lulëzimi i qershisë është një moment mjaft i rëndësishëm për japonezët. Në fillim ky moment konsiderohej se sillte lajmin e ardhjes ...

 • Përpjekja për vaksinën kundër virusit Corona: deri ku ka avancuar?

  5 Maj, 2020

  korona vizatimZhvilluesit e vaksinave po ndjekin qasje të ndryshme: vaksinat joaktive, vaksinat e gjalla dhe vaksinat e ADN-së. Cili është ndryshimi midis tyre? Dhe kur do të jetë më në fund gati vaksina?

  Që nga fillimi i këtij viti, ndërmarrjet farmaceutike dhe institutet në të gjithë botën kanë bërë hulumtime në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër virusit Corona ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"